Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: przenoszenie wydatków 29a ust.7pktc

Zastanawiam się nad praktycznym problemem przenoszenia opłaty śmieciowej w ramach nowej regulacji art. 29 ust. 7 pkt c ( art. 79c 112 dyrektywy).
Opłata ta ma charakter daniny publicznej nie podlegającej VAT. Obciąża ona co do zasady właściciela. Jednak nie jest to opłata związana z własnością nieruchomości, lecz z "produkcją" odpadów na tej nieruchomości.
Rodzi się zatem pytanie czy w przypadku najmu lub podnajmu można przenieść takie koszty na najemcę lub podnajemcę.
W mojej ocenie jest do przyjęcia koncepcja, że skoro odpady produkuje bezpośredni użytkownik nieruchomości, to można przyjąć, że właściciel ponosi koszty w imieniu i na rzecz takiego producenta odpadów.
Z drugiej strony podobna danina publiczna w postaci podatku od nieruchomości jest powszechnie traktowana jako element kalkulacyjny czynszu a tym samym w przypadku jego przenoszenia na najemcę należy doliczyć 23% podatek.
Co Państwo o tym sądzicie?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: przenoszenie wydatków 29a ust.7pktc

Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie opłat pobieranych przez gminę. Gmina pobiera je od właścicieli nieruchomości. Powyższe oznacza, że do wniesienia opłaty zobowiązana jest właściciel nieruchomości, na której wytwarzane są odpady, a nie najemcy (wytwórcy odpadów). Nie jest więc tak, że do ponoszenia opłaty (na rzecz gminy) są zobowiązani najemcy. Dla nich nie jest to zatem oplata, tylko równowartość opłaty na nich przenoszona (jako element kosztowy).

Czy można dokonać refakturowania powyższej opłaty?
(...)Pod pojęciem refakturowania rozumie się dwie grupy zdarzeń, czynności.
(...) Tutaj nie mamy do czynienia z takim przypadkiem. Nie ma bowiem nabycia przez spółdzielnię usługi, którą potem refakturuje. Wnoszona opłata nie jest wynagrodzeniem za nabycie usługi. Nie ma więc czego odsprzedawać.
Nie ma jeszcze w u.p.t.u. regulacji odnoszącej się do drugiego przypadku refakturowania (mają się znaleźć z dniem 1 lipca 2013 r.). Zgodnie ze stosowną regulacją wspólnotową wówczas, gdy podatnik przy wykonywaniu czynności na rzecz swojego klienta ponosi pewne koszty usług świadczonych bezpośrednio na rzecz klienta, a następnie tymi kosztami obciąża klienta, to wówczas koszty te nie wchodzą do podstawy opodatkowania pod warunkiem ich wyodrębnienia i oddzielnego ewidencjonowania na koncie tymczasowym. Wynika to z brzmienia art. 79 lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE seria L 2006 Nr 347, s. 1 z późn. zm.) - dalej dyrektywa 112 VAT.
Wydaje się, że w tym przypadku również nie mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Nie można bowiem twierdzić, że spółdzielnia płaci opłaty (śmieciowe) w imieniu i na rzecz najemców.
Na rzecz najemców – tak, ale płaci te opłaty w swoim własnym imieniu (gdyż to ona jest do tego prawnie zobligowana).
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: przenoszenie wydatków 29a ust.7pktc

Dzięki!
Moje obawy się potwierdziły w zakresie najmu lokali użytkowych.

Idąc tym tropem należałoby przyjąć, że w przypadku lokali mieszkalnych w zasobach spółdzielni zastosowanie będzie miał art. 43 ust. 1 pkt 11, czyli stawka ZW.
Wywoźnik odpadów natomiast będzie obciążał gminę za usługi ceną za usługę + 8% VAT ( art. 41 ust. 2 + poz 142-151 Załącznika nr 3 do ustawy).

Podsumowując w obrocie odpadami wystąpią:
Wywoźnik, operator odpadów - 8%
Gmina - właściciel - nie podlega opodatkowaniu;
Właściciel - najemca lokalu użytkowego - 23%;
wspólnota - członkowie wspólnoty - 23%;
właściciel (Spół.Mieszk.) - posiadacze lokali mieszkalnych - ZW.
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: przenoszenie wydatków 29a ust.7pktc

Tadeusz M.:
wspólnota - członkowie wspólnoty - 23%;

Moim zdaniem w rozliczeniu wspólnoty z właścicielami nie wystąpi VAT.
Dotychczas zarządca zawierał umowę o wywóz wszystkich śmieci a opłaty z tego tytułu albo w całości zaliczał do kosztów zarządu nieruchomością wspólną, albo dzielił je na dwie części – związaną z lokalem oraz związaną z nieruchomością wspólną.
Usług związanych z nieruchomością wspólną nie wolno refakturować, natomiast usługi związane z utrzymaniem lokali są „refakturowane” tj. odsprzedawane „po kosztach”. Zasada ta dotyczyła także opłat za wywóz śmieci.
Jednocześnie, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 16a rozp. Min. Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zwalnia się od podatku czynności związane z utrzymaniem lokali mieszkalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, za które pobierane są opłaty, wykonywane przez wspólnotę mieszkaniową na rzecz właścicieli tych lokali, tworzących w określonej nieruchomości tę wspólnotę. Podobne zwolnienie obejmuje czynności wykonywane na rzecz np. najemców lokali mieszkalnych.
Przywołany przepis § 13 obejmował dotychczas refakturowanie usług wywozu śmieci w części przypadającej na poszczególne lokale mieszkalne. Od 1 lipca 2013 r. nie będzie to możliwe, ponieważ wspólnota nie będzie kupowała tych usług, ani w imieniu własnym, ani w imieniu i na rzecz właścicieli lokali.
Warto jednocześnie przypomnieć, że w przypadku lokali niemieszkalnych oraz mieszkalnych ale zajmowanych na cele niemieszkalne, nie wprowadzono zwolnienia dla refakturowanych usług. Wspólnoty mogły (a często musiały) refakturować na właścicieli lokali użytkowych usługi wywozu śmieci. Od 1 lipca 2013 r. wystawienie refaktury z tego tytułu będzie nieprawidłowe. Ponoszone „opłaty śmieciowe” nie będą zapłatą za usługę.
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: przenoszenie wydatków 29a ust.7pktc

Zapomniałem o RMF a oparłem się jedynie na zapisach ustawy.

Następna dyskusja:

Zwolnienie z art.43 ust.1 p...




Wyślij zaproszenie do