Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań
Temat: Projekt MF-30.12.2015 - korzyści finasowe
35) nadużyciu prawa - rozumie się przez to dokonanie czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1, wramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści finansowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
.....
Art. 5
ust. 4. W przypadku wystąpienia nadużycia prawa dokonane czynności, określone w ust. 1, wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa.
Zastanawiam się w jakim trybie wg jakiej procedury będzie ustalanie korzyści finansowych w ramach VAT, szczególnie w obrocie profesjonalnym. Czy wg art. 199a OP, czy też w ramach klauzuli z art 119a-z OP. Nie bardzo jest zrozumiały a co najmniej nieostry jest zwrot
- na celu osiągnięcie korzyści finansowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.
1/ Jakie Przepisy;
2/ Jeśli przepisy VAT, to wg jakich reguł interpretacyjnych będziemy doszukiwać się celu np. obniżonej stawki VAT.
Podam przykład;
Podatnik buduje budynek i wg pozwolenia na budowę ma być to budynek mieszkalny. W trakcie budowy przed oddaniem do użytkowania podatnik dochodzi do wniosku, że jednak zrobi z tego hotel ( warynki techniczne są spełnione).
Przychodzi NUS i mówi tak:
Podatniku twoimi zamiarem był wynajem lokali na cele mieszkaniowe ze stawką ZW, lecz celem uzyskania korzyści finansowej zrobiłeś z budynku hotel po to tylko aby mieć stawkę 8% i odliczać VAT. W tym stanie rzezy twój hotel nie jest hotelem, lecz jest to wynajem na cele mieszkaniowe bez prawa do odliczenia podatku naliczonego ???!!!