Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Jerzy Martini zaproponował jakiś czas temu następującą interpretację przepisów dotyczących wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej:
link

Ja chciałbym dorzucić swoją argumentację, tym razem przemawiającą za tym, że przepisy wymagające potwierdzenia odbioru faktury korygującej są niezgodne z przepisami wspólnotowymi.

Jak wskazuje art. 29 ust. 4b, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się m. in. w przypadku eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Stawka VAT w wysokości "0%" nie jest jednak elementem definiującym WDT czy eksport towarów. Inne są warunki dla zaistnienia WDT / eksportu towarów, inne natomiast dla zastosowania stawki 0% do tych transakcji.

Brzmienie art. 29 ust. 4b wskazuje tymczasem, że potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie trzeba mieć przy żadnym eksporcie towarów / WDT, a nie tylko przy tych, do których stosuje się stawkę 0%.

Z powyższego wynika zatem, że możliwe jest, iż dana transakcja będzie opodatkowana stawką 22%, dojdzie do obniżenia pierwotnej podstawy opodatkowania, a sprzedawca nie będzie miał obowiązku przedstawienia potwierdzenia odbioru faktury korygującej, przy czym jedynym powodem tego stanu rzeczy będzie to, że jest to transakcja (dostawa) transgraniczna.

Wydaje się, że taka konstrukcja przepisów wprost narusza art. 273 Dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którym "Państwa członkowskie mogą nałożyć inne obowiązki, jakie uznają za niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobieżenia oszustwom podatkowym, pod warunkiem równego traktowania transakcji krajowych i transakcji dokonywanych między państwami członkowskim przez podatników" (podkreślenie - moje).

Co o tym myślicie?Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 31.08.10 o godzinie 13:50
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Witam

No cytowany przepis na pewno nie ma zastosowania do eksportu.

A czy tu nie będzie miała zastosowania koncepcja dyskryminacji wewnętrznej.

Tzn. że zasada równości tak naprawdę oznacza dla każdego Państwa zakaz gorszego traktowania podmiotów zagranicznych czy transakcji zagranicznych, ale swoich gorzej traktować można. Taka koncepcja pojawia się czasem w orzeczeniach sądów europejskich.

Ponieważ łagodniejsze warunki stosujemy do transakcji transgranicznych, niż krajowych to nie ma naruszenia przepisu wspólnotowego. Bo nie może, zgodnie z powyższą koncepcją, być takim naruszeniem gorsze traktowanie transakcji krajowych.

Mimo brzmienia powołanego przepisu art 273 D112, to on jednak ma chronić zagranicznych przed gorszym traktowaniem niż krajowe, a tu sytuację mamy odwrotną.

Zwracam również uwagę na przepis art 90 ust 1 D112 - który wskazuje, że Państwo członkowskie ma prawo do określania warunków obniżenia podstawy opodatkowania wyłącznie we wskazanych w nim sytuacjach
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Witam,

póki co jednak będę się upierał przy swoim ;). Uważam, że tak jak nie można dyskryminować transakcji zagranicznych względem transakcji krajowych, tak samo nie można dyskryminować transakcji krajowych względem transakcji zagranicznych. Akurat art. 273 Dyrektywy jest pod tym względem dla mnie klarowny i jego treść odnosi się do unikania dyskryminacji w obu kierunkach (czy jak by powiedział fizyk - w obu zwrotach). W przeciwnym razie art. 273 brzmiałby np. tak:

Państwa członkowskie mogą nałożyć inne obowiązki, jakie uznają za niezbędne dla zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobieżenia oszustwom podatkowym, pod warunkiem, że transakcje dokonywane między państwami członkowskim nie będą dyskryminowane w stosunku do transakcji krajowych oraz pod warunkiem, że obowiązki te, w wymianie handlowej między państwami członkowskimi, nie będą prowadzić do powstania formalności związanych z przekraczaniem granic.

I teraz tylko pytanie, czy państwo członkowskie może skorzystać z wynikającego z art. 90 Dyrektywy uprawnienia do określenia warunków obniżenia podstawy opodatkowania bez uwzględnienia ograniczeń wskazanych w art. 273 Dyrektywy? Chyba nie, zwłaszcza jeżeli te warunki są wprowadzane "dla zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobieżenia oszustwom podatkowym".
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Dawidzie, zostałeś osaczony. Przypuszczamy zmasowany atak KNDP :-)
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Bardzo to uprzejme z Waszej strony, że na dwóch frontach napieracie na mnie, dziękuję Wam bardzo ;).
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Ja tam nie przykładałbym istotnej wagi do tego jak brzmi przepis Dyrektywy - ETS i tak czasem orzeka nawet sprzecznie z brzmieniem przepisu - bo nie treść wiąże tylko cele - a te nie zawsze są prawidłowo wyrażone w języku pisanym.

Jednak podtrzymam swoje stanowisko:

*ETS orzekł, że prawo wspólnotowe nie ma zastosowania w sprawach wewnętrznej dyskryminacji w sprawie:

Sprawa 175/78, Zb.Orz. z 1979, strona 1129, Sanders

Dyskryminacja odwrotna (nie jest zakazana ale ... ) obywatele państwa członkowskiego są w zakresie jurysdykcji tego państwa gorzej traktowani niż obywatele innych państw członkowskich lub obywatele posiadający obywatelstwo państwa w sytuacji powrotów. Dzieje się tak kiedy stosuje się w ograniczonym zakresie przepisy wspólnotowe to sytuacji transgranicznych ale już nie do sytuacji czysto wewnętrznych. Usunięcie tej dyskryminacji – z racji tego że nie jest zakazane – należy do państwa członkowskiego. Oczywiście chodzi innymi słowy o to że podmiot który nie miał żadnego związku z prawem wspólnotowym gdyż nie korzystał z żadnej swobody nie może się powoływać na często korzystniejsze dla niego przepisy wspólnotowe i musi skorzystać z gorszych dnia niego przepisów krajowych. Zarzut odwrotnej dyskryminacji może być oceniany wyłącznie na podstawie prawa wewnętrznego danego państwa.


Poza tym nawet jak Polska naruszyła tu dyrektywę to i tak nie powołamy się na 273 bo on jest adresowany jako przepis kompetencyjny do państwa, i moim zdaniem nie nadaje się do bezpośredniego stosowania.

A wracając do interpretacji JM, to MF jej zaprzeczał,ale we własnych projektach chce zmienić brzmienie tego przepisu tak by ta interpretacja nie mogła być zastosowana - wiec pośrednio przyznają, że coś jest na rzeczy.

pozdrawiam
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Zgodzę się, że sam przepis niczego nie przesądza, orzecznictwo ETS (praktyka stosowania prawa na najwyższym możliwym szczeblu), ma bardzo ważne znaczenie. Ale z drugiej strony to i orzecznictwo ETS nie przesądza niczego, a w sytuacji gdy jest ubogie w jakiejś kwestii - pozostaje nam uwzględniać przede wszystkim brzmienie tekstu prawnego.

Na marginesie - chyba jednak nie miałbym problemu z powołaniem się na art. 273 Dyrektywy, pomimo że ten przepis - podobnie jak inne w dyrektywach unijnych - jest skierowany zasadniczo do państw cżłonkowskich (prawodawców krajowych) i ma charakter przepisu kompetencyjnego. Wystarczy, że jest bezwarunkowy, wystarczająco precyzyjny i został naruszony w porządku krajowym.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Zastanawia mnie właśnie co będzie z potwierdzeniami w momencie wejścia w życie rozporządzenia odnośnie faktur elektronicznych...czy wystarczy potwierdzenie wysłania maila z fakturą? :]Piotr Remiszewski edytował(a) ten post dnia 20.12.10 o godzinie 20:49
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Ciekawy temat, podrzucę swój kamyczek ;) A co z korektami faktur, które nie dokumentują żadnej transakcji (108.1.)?
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Był artykuł chyba w "Rz" niedawno, że posłowie coś myślą w temacie :))

Następna dyskusja:

C-588/10 - wyrok ETS w spra...




Wyślij zaproszenie do