Temat: Opodatkowanie nieodpłatnych wydań towarów po 1 kwietnia...
Z tego co pamiętam ten sam problem z prawem do odliczenia był już parę let temu gdy obowiązywały stare przepisy. I wtedy US akceptowały podejście, że jeżeli nie odliczysz to oznacza ze nie miales prawa i nie musisz naliczac VAT przy przekazaniu.
Odnośnie tego czy przysługuje nam odliczenie w 100 % czy nie ja się sklaniam do podejscia, że nie przepuszczamy tego przez proporcje tylko odliczamy 100 %, tak aby ten vat byl neutralny. Potraktowalabym to jako odrebna sprzedaz/ czynność (tak jak w przypadku refaktur, które też mozna rozliczac poza "wspolczynnikiem"). Wydaje mi się, ze takie podejscie można argumentowac brzmieniem art.90. Pamietam jak kiedys sedzia Bącal na jednym szkoleniu podkreslkal, ze "jeżeli podatniku nie mozesz czegos przyporzadkowac do sprzedazy opodatkowanej to wrzucasz to we "wespolczynnik" i ze pierwszenstwo ma bezposrednia alokacja a "wspolczynnik" to ostatecznosc...
Zgadzam sie, ze brzmienie przepisow wprowadza wiele niepewnosci niemniej jednak powinnismy przyjac jednolite stanowisko (ze odliczamy 100% poza "wspolczynnikiem") i takie podejscie powinnismy promowac, tak aby linia orzecznicza byla jednolita...
Art. 90. 1. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
2. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.