Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: Określenie odliczenia podatku od nabycia (wybudowania)...
Jak wiadomo od 1.1.2011 r. będziemy mieli do czynienia z nową regulacją dotyczącą odliczenia częściowego (czy też raczej określenia, co jest podatkiem naliczonym) od nabycia, wybudowania, ulepszenia nieruchomości.Art. 168a dyrektywy
art. 86 ust. 7b (zapewne) ustawy VAT.
W skrócie rzecz ujmując - jeśli nieruchomość jest wykorzystywana dla celów działalności oraz na cele prywatne podatnika, bądź jego pracowników, bądź ogólnie do celów innych niż związane z działalnością, wówczas odliczenie dotyczy tylko tej części podatku naliczonego, która da się proporcjonalnie przypisać do działalności.
Mam pewne wątpliwości, jak należy rozumieć "związane z działalnością".
Nie ulega chyba wątpliwości, że należy to wiązać z działalnością gospodarczą. Co więcej powinna to być działalność gospodarcza w rozumieniu dyrektywy / ustawy.
Co zatem w sytuacji jeśli okaże się, że w danym przedsiębiorstwie (firmie) prowadzona jest działalność, której część nie stanowi działalności gospodarczej (mając na względzie dorobek doktryny i orzecznictwa)? Przykładowo w dużej firmie jest pokoik, w którym siedzą ludki zajmujące się tylko obsługą udziałów, które firma posiada w innych spółkach (bez prawa wykonywania głosu, etc.). Czy tej pokoik jest związany z działalnością?
Wiem - przykład mało życiowy. Ale drugi przykład - bardziej już życiowy.
Czy określenie "na cele inne niż związane z działalnością" obejmuje także sytuacje, w których podmiot używa nieruchomości na cele, w ramach których nie jest traktowany jako podatnik VAT?
Przykładowo - budynek urzędu miasta (urzędu gminy). Jest tam wykonywana działalność (gmina jest podatnikiem), ale jednocześnie są tam wykonywane czynności, w ramach których podmiot działa jako organ i nie jest podatnikiem VAT.
Czy tutaj też trzeba będzie odliczać częściowo?
Np. faktura za remont dachu takiego budynku.
Odliczamy częściowo, czy nie?
Jak wyznaczyć proporcję (to jest osobny temat w ogóle). Kołacze mi się z tyłu głowy takie jedno orzeczenie TS, w którego uzasadnieniu stwierdzono, że w takich przypadkach, proporcja powierzchniowa nie musi być jedyną stosowaną.
Co jednak wtedy, gdy nie można zastosować powierzchniowej, obrotowej, czasowej też nie za bardzo - nie dochodząc do absurdu.....