Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

IPTPP4/443-835/13-2/BM

(...) W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca na podstawie zawartego porozumienia dotyczącego wcześniejszego rozwiązania umowy najmu otrzyma określoną kwotę pieniężną w zamian za zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Co istotne, w przedmiotowej sprawie rozwiązanie umowy poprzez zawarcie przez strony porozumienia doprowadzi do wygaśnięcia wiążącego strony stosunku prawnego (tj. zgodnego zakończenia istniejącego pomiędzy stronami stosunku w inny sposób niż pierwotnie było to przewidziane), nie będzie natomiast rezultatem jednostronnego niewywiązywania się lub nienależytego wywiązania się przez stronę z ciążących na niej obowiązków. Zawierając porozumienie w sprawie rozwiązania umowy najmu Wnioskodawca wyrazi zgodę na rozwiązanie zawartej w dniu 10 marca 2010 r. umowy najmu lokalu na okres od dnia 16 marca 2010 r. do dnia 15 marca 2018 r. Odszkodowanie, które Wnioskodawca otrzyma, będzie ściśle związane z uzyskaniem korzyści przez najmującego w postaci wcześniejszego zakończenia umowy najmu lokalu.

Wynagrodzenie nie będzie więc zadośćuczynieniem lecz będzie stanowiło formę wynagrodzenia za działania Wnioskodawcy (wyrażenie zgody za odstąpienie od umowy). W analizowanym przypadku będzie istniał bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem. Zatem zgodę na zaniechanie określonej czynności (najmu lokalu), za którą będzie wypłacone odszkodowanie przez najmującego, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług na rzecz najemcy w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Reasumując, zapłata, którą Wnioskodawca otrzyma od kontrahenta, będzie stanowiła wynagrodzenie za wyrażenie zgody na skrócenie trwania umowy. Przedmiotowe wynagrodzenie będzie stanowiło odpłatność za czynności określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)

Wykrakałem?
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Najświeższy wyrok NSA (z 10 czerwca 2014 r.) w sprawie "wynagrodzenia" / "odszkodowania" za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu:
I FSK 981/13 - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/875E7D6C39

W skrócie: "ovatować".
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Nie znamy uzasadnienia. Sądy ostatnio podążając za Fiskusem też pragną opodatkować wszystko co się rusza.
Jeśli odpłatność za rezygnację ze stosunku umownego ma na celu zabezpieczenie źródła przychodu a najczęściej tak jest, to stanowi KUP a odpłatność ta ma charakter odszkodowawczy i bez znaczenia jest czy przewidziano to wq umowie co do zasady, szczegółowo, czy też dopiero po fakcie takie odszkodowanie ustalono. Przecież odstępne z 395.2 KC też ma charakter odszkodowawczy, przepadek zadatku itp.
Można sobie wyobrazić, że płacę odszkodowanie w kwocie stanowiącej równowartość 6 m-ego czynszu a wynajmujący bezpośrednio po rozwiązaniu wynajmuje przedmiot najmu.
Co w takiej sytuacji mamy:
1/ Mamy dwie wartości pieniężne, które mają być opodatkowane podatkiem VAT z tego samego tytułu, takiego samego tytułu obejmującego ten sam okres rozliczeniowy - podwójne opodatkowanie.
2/ Rodzi się pytanie na czym polega ekwiwalent rzeczowy świadczonej usługi. Nie ma możliwości korzystania z przedmiotu najmu w sensie fizycznym a co ważniejsze w sensie prawnym.

Nie idzie w żaden sposób uznać, że jest to świadczenie związane z najmem, gdyż przedmiot najmu jest udostępniony innemu podmiotowi , w oparciu o inny stosunek prawny.
W takim stanie rzeczy odpłatność niewątpliwie ma źródło w umowie najmu, lecz każde odszkodowanie kontraktowe ma swe źródło w stosunku umownym, lecz w żaden sposób nie jest realizacją przedmiotu umowy.
Skoro nie ma przedmiotu umowy, to w mojej ocenie nie ma usługi.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Tadeusz M.:
1/ Mamy dwie wartości pieniężne, które mają być opodatkowane podatkiem VAT z tego samego tytułu, takiego samego tytułu obejmującego ten sam okres rozliczeniowy - podwójne opodatkowanie.

Rzecz w tym, że - zdaniem Sądu (WSA) - tytuł nie będzie ten sam.
Nowym tytułem ma być usługa polegająca na określonym zachowaniu się Wynajmującego wobec Najemcy.
Jeśli wynajmującemu - jak w Twoim przykładzie - udało się złapać Pana Boga za nogi, to dlaczego takiego szczęścia nie opodatkować dwa razy? ;-)

III SA/Wa 1882/12
W opisanych okolicznościach zasadnie, zdaniem Sądu, Minister Finansów uznał, że kwoty te należy traktować jako wynagrodzenie za usługi polegające na znoszeniu tego, że kontrahent skorzysta z prawa do wcześniejszego rozwiązania umowy. Przez świadczenie rozumie się bowiem każde zachowanie się na rzecz innej osoby; może się na nie składać się zarówno działanie - czynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby, jak i zaniechanie - nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

faktem jest, że jeśli wynajmującemu zależy, żeby rozwiązać umowę najmu, to wtedy ma interes prawny w tym, żeby do takiego zachowania najemcy doprowadzić
z takiego zachowania najemcy odnosi korzyść
jeśli jest gotowy za taką korzyść zapłacić......Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.06.14 o godzinie 11:40
Marcin Piotrowski

Marcin Piotrowski Ekspert podatkowy w
zespole system
architecture,
doradca ...

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Mam obawy, że w wyroku WSA (III SA/Wa 1882/12) nie nastąpił żaden wypadek przy pracy i może to być początek linii orzeczniczej. A to wywraca do góry nogami część odszkodowań.
Na pewno zamawiający z sektora publicznego "ucieszą się" z takiego obrotu sprawy:))))

I jeszcze 3 uwagi:
1. nie mogę się doczekać uzasadnienia NSA. Natomiast myślę, że jeżeli NSA chciałby być ok w tej sprawie (a powinien chcieć być ok, bo takie wyroki są prawotwórcze!!!), to powinien także wspomnieć, że wypłacający ma prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej takie "odstępne".

2. Dla podatników jest to sygnał, żeby pisać o "odszkodowaniach netto" bądź "odszkodowania brutto". Ciekawe - co na takie zapisy panie i panowie cywiliści?:)

3. WSA napisał: "Otrzymywane (lub wypłacane) przez Spółkę kwoty z tytułu wcześniejszego rozwiązania umów najmu wynikają zatem wprost z łączącego ją stosunku prawnego, tj. z umowy najmu; przy czym Skarżąca nie podaje we wniosku, by rezygnacja z najmu za zapłatą odszkodowania były konsekwencją nagannego zachowania kontrahenta (delikt) lub niewłaściwego wykonywania umowy. Te informacje pojawiły się dopiero w postępowaniu sądowym."
Czyli teraz podatnicy VAT powinni napisać w umowie, co według stron umowy jest niewłaściwym wykonaniem umowy albo niewykonaniem umowy. ImO, jeżeli napiszemy, że wypowiedzenie jest takim niewykonaniem, to wypłata za niewykonanie będzie odszkodowaniem poza VAT? Czy też MF wraz z sądem uznają, że strony umowy dążą do obejścia prawa podatkowego powołując się na wyrok w/s Halifax, itp.

Patrząc na powyższe - będzie dym!
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Jeśli zawieram umowę na lat 10 i odstępuje od umowy lub ją wypowiadam, lub rozwiązuję za porozumieniem stron, to obiektywnie ze swej natury nie wykonuję właściwie kontraktu. Wynajmujący oczekiwał czynszu za 10 lat a ja jako najemca miałem mu przez 10 lat płacić. W wyniku ww zdarzeń prawnych dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy i wypłacone odstępne ma stanowić rekompensatę, odszkodowanie za brak tego czynszu po rozwiązaniu umowy. Nie ma w ustawie VAT definicji odszkodowania a zatem cywilistycznie rzecz ujmując prawie każda umowa, a w szczególności przepisy ogólne o zobowiązaniach wskazują na konieczność zapłaty odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy np. 471 KC.
Cały czas jednak z uporem maniaka zapytowywuję Wysokie Sądy gdzie jest świadczenie, ekwiwalent po stronie otrzymującego zapłatę..
Przykład z podwójnym czynszem miał obrazować, że na pewno nie jest to czynsz, z drugiej strony nie ma już umowy właściwej, z trzeciej strony każde odszkodowanie niedeliktowe a kontraktowe ma swoje źródło w umowie pierwotnej.
Jeśli odwrócimy sytuację, czyli gdy Wynajmujący płaci a Najemca godzi się przyjąć odstępne, sytuacja jest jeszcze bardziej jaskrawa, gdyż korzystający ze świadczenia rzeczowego otrzymuje wynagrodzenie za brak tego świadczenia rzeczowego, czyli charakter odszkodowawczy jest bardziej oczywisty, gdyż Najemca traci źródło przychodu.

Z zapisaniem brutto lub netto cywiliści nie mają problemu od dłuższego czasu.

Mnie bardziej martwi to, że jeśli czarne nie jest czarne, to trzeba będzie poszukiwać ekwiwalentów rzeczowych, materialnych dla zabezpieczenia podatku naliczonego, po problem leży nie w należnym, lecz w naliczonym.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Coś czuję, żę instytucja odstępnego będzie zanikać...
Marcin Piotrowski

Marcin Piotrowski Ekspert podatkowy w
zespole system
architecture,
doradca ...

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

@Tadeusz
Myślę, że rozumiem Twoją argumentację. Może być ona trafna cywilistycznie, ale moim zdaniem nie zniesie kontrargumentacji ekonomicznej i typowo VAT-owskiej - np. takiej, którą przedstawił Adam (...z takiego zachowania najemcy odnosi korzyść, jeśli jest gotowy za taką korzyść zapłacić...)
Trafia do mnie teza, że to jest odstępne. Można powiedzieć, że wypłacone odstępne jest alternatywnym wynagrodzeniem zamiast czynszu najmu (perspektywa ekonomiczna). Okoliczność, że obie strony się na to zgodziły (i to przed zaistnieniem zdarzenia, bo w momencie podpisania umowy) wzmacnia tę tezę. Zgadzam się, że ekwiwalentem za zapłatę odstępnego stanowi korzyść np.
- dla wynajmującego - np. korzyść polegająca na swobodnym dysponowaniem własnością (bo woli sam prowadzić biznes w dotychczas wynajmowanej nieruchomości);
- dla najemcy - np. korzyść polegająca na opuszczeniu nieruchomości i nieponoszeniu kosztów dodatkowych zw. z nieruchomością (bo wole korzystać z biura wirtualnego albo wynajmowanego na godziny).
Myślę, że uzasadnienie (a wraz z uzasadnieniem korzyść), dlaczego strona chce zerwać stosunek się znajdzie.

Mam też wątpliwości, czy takie odstępne traktować jak najem i usługi o podobnym charakterze z perspektywy VAT-owskiej. To może mieć znaczenie przy odstępnym przy umowach, których przemiotem były usługi zwolnione od VAT. Normalnie, puszka... Pandory i z Pandorą:)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Marcin P.:
1. nie mogę się doczekać uzasadnienia NSA. Natomiast myślę, że jeżeli NSA chciałby być ok w tej sprawie (a powinien chcieć być ok, bo takie wyroki są prawotwórcze!!!), to powinien także wspomnieć, że wypłacający ma prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej takie "odstępne".
Tadeusz M.:
Mnie bardziej martwi to, że jeśli czarne nie jest czarne, to trzeba będzie poszukiwać ekwiwalentów rzeczowych, materialnych dla zabezpieczenia podatku naliczonego, po problem leży nie w należnym, lecz w naliczonym.
Marcin P.:
Mam też wątpliwości, czy takie odstępne traktować jak najem i usługi o podobnym charakterze z perspektywy VAT-owskiej. To może mieć znaczenie przy odstępnym przy umowach, których przemiotem były usługi zwolnione od VAT. Normalnie, puszka... Pandory i z Pandorą:)

Ale to co? Poddajemy się? :-)
Bo jeśli się poddajemy, to co myślicie, aby "odstępne" nazywać dodatkowym wynagrodzeniem (wynagrodzeniem specjalnym) z tytułu usług wykonanych przed rozwiązaniem umowy?
Strony ustalają wynagrodzenie na X, które wzrasta o Y w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy.
Plusy takie, że:
- nie musimy badać charakteru "odstępnego" (jako usługi),
- nie powinno być problemów z odliczeniem podatku naliczonego.
Znikają (w zasadzie) problemy które przedstawiacie powyżej...
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

myślę, że przede wszystkim błędem jest generalizowanie
przy odszkodowaniach, odstępnych, etc. nie ma - IMO - możliwości postawienia tezy generalnej
wszystko zależy od tego, czy można zidentyfikować korzyść dla płacącego kasę, czy też jedynie płaci za niedotrzymanie warunków umowy
Marcin Piotrowski

Marcin Piotrowski Ekspert podatkowy w
zespole system
architecture,
doradca ...

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

@Marek
Zgadzam się - powinniśmy nazwać jakoś to wynagrodzenie np. odstępne, wpisać je do umowy, ale koniecznie musimy umieć wyjaśnić korzyść (czyli świadczenie jako pozytywny skutek) i wskazać uzyskującego korzyść. Te ostatnie 2 elementy (korzyść i korzystający) potwierdzają ostatecznie, że chodzi o trudno identyfikowalną usługę:) Na te elementy słusznie wskazał Adam.
Co do poddania się (czyli zaakceptowania tezy WSA w W-wie), to przyznam, że chyba tak, trudno mi VAT-owsko polemizować z tym wyrokiem...

@Adam
A ja uważam, że generalizacja (i pewne szufladkowanie) się przydają, zwłaszcza przedstawiając wnioski z tych rozważań klientom. ImO, dokonałeś prawidłowej generalizacji wskazując najistotniejsze różnice, cyt.:
"wszystko zależy od tego, czy można zidentyfikować korzyść dla płacącego kasę, czy też jedynie płaci za niedotrzymanie warunków umowy"

@Tadeusz
Na pewno czapki z głów dla Ciebie, jeżeli uda Ci się przekonać sąd co do swoich argumentów i wygrać:) Po prostu, uważam inaczej.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Marek G.:
Ale to co? Poddajemy się? :-)

Nie do końca. Bo jeżeli np. odstępuję od umowy sprzedaży przed zapłatą ceny. Płacę i oddaję towar (jeżeli go już dostałem). Albo nawet odstępuję po zapłacie, i wtedy kontrahent zatrzymuje częśćceny jako odstępne. Można założyć, że ta kwota ma wynagrodzić wydatki związane z tą ostatecznie niewykonaną z mojej winy umową. I to moim zdaniem będzie zupełnie inna bajka.
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

No to się porobiło!?
idąc dalej i przyjmując za element wyjściowy korzyść, chciałbym sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest korzyść.
Kara umowna za niewykonanie umowy ma charakter odszkodowawczy, przy czym może być tak, że uprawniony nie ponosi szkody rzeczywistej, lecz otrzymuje KU za zdarzenie umownie przewidziane i wtedy ma korzyść mimo, że to kara to odszkodowanie.
Może jednak być tak, że kara pokrywa tylko część szkody rzeczywistej a niezastrzeżenie prawa dochodzenia uzupełniającego odszkodowania i ma ewidentną stratę.
W przypadku odszkodowania może być podobnie.
Wynajmujący otrzymuje odszkodowanie za zgodę na rozwiązanie umowy = równowartość 6 m-cy czynszu, jednocześnie od razu wynajmuje lokal za taki samy czynsz i uzyskuje oczywistą korzyść. Może być jednak tak, że otrzymuje to odszkodowanie, lecz przez rok nie udaje mu się znaleźć Najemcy i ma oczywistą stratę.

Rodzi się pytanie, czy aby określić czy odszkodowanie jest wynagrodzeniem, czy wyrównaniem strat lub pokryciem części strat będziemy badać stan faktyczny, który ma miejsce po zdarzeniu a jego przebieg jest niepewny, czy też da się obiektywnie określić jakie świadczenia pieniężne w w stosunkach zobowiązaniowych mają charakter odszkodowawczy ?

Cały czas trzeba mieć na uwadze, że większość świadczeń odszkodowawczych w ramach zobowiązań ma swe źródło w danej umowie nazwanej ( z wyjątkiem deliktu - 415 KC) a zatem samo źródło tkwiące w umowie nie uzasadnia traktowania świadczenia pieniężnego jako wynagrodzenia z umowy.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Adam B.:
wszystko zależy od tego, czy można zidentyfikować korzyść dla płacącego kasę, czy też jedynie płaci za niedotrzymanie warunków umowy

Tak, ale to stawia sytuację trochę na głowie.
To potencjalny usługodawca musi wykryć czy świadczy, czy też nie świadczy.
Musi w tym celu interpretować zachowanie kontrahenta: czy nie dotrzymał warunków umowy, czy też "nie dotrzymał warunków umowy", bo miał w tym interes prawny.
Powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy miałoby być uzależnione od intencji kontrahenta?
Nie twierdzę, że to jest absurdalne, ale przydałoby się w takich przypadkach RC...
Marcin Piotrowski

Marcin Piotrowski Ekspert podatkowy w
zespole system
architecture,
doradca ...

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

@Tadeusz
Napisałem, że:
"koniecznie musimy umieć wyjaśnić korzyść (czyli świadczenie jako pozytywny skutek) i wskazać uzyskującego korzyść."
Fakt, może nie napisałem precyzyjnie - miałem na myśli korzyść jako "pozytywny, oczekiwany skutek". Korzyść powinna zostać wskazana przez stronę, która zdecyduje się zapłacić odstępne i zerwać umowę przed terminem (jeżeli takie zerwanie zostało przewidziane w umowie jako normalna okoliczność). Dla mnie taką korzyścią jest uwolnienie się od niewygodnego stosunku umownego - ale dlaczego strona uznała umowę za niewygodną na tyle, żeby ją rozwiązać, to już sprawa tej strony.

To, czy najemca osiągnie realna stratę (np. szkodę wyższą niż odstępne) czy zysk w związku z zerwaniem umowy i zapłatą odstępnego nie może zaważyć na kwalifikacji w VAT. Chociażby dlatego, że skutek (w postaci zysku bądź straty wynikających z zerwania umowy) może nastąpić po wielu latach.

Podsumowując, chodziło mi o korzyść oczekiwaną przez zrywającego umowę i płacącego czyli pozytywny, spodziewany skutek takiego działania. Generalną korzyścią (znaną obu stronom w momencie podpisywania umowy zawierającej odstępne) może być uwolnienie się od niewygodnego stosunku umownego. Tak to widzę.

@Marek
Nie jestem pewien, czy jeżeli zrywasz umowę i realizujesz postanowienie umowne określające zapłatę za przedterminowe rozwiązanie umowy, to następuje sytuacja, w której "nie dotrzymujesz warunków umowy". Umowa przewidziała taką okoliczność, więc chyba nie powinno być mowy o "niedotrzymaniu warunków umowy". Innymi słowy - umowa stwierdzała, że możliwe jest przedterminowe jej zerwanie, na określonych warunkach i po określonej zapłacie. Czy można w tym przypadku mówić o zawinieniu?

Sprzedający (czyli otrzymujący odstępne) może stwierdzić, że otrzymał odstępne za "umowne, odpłatne zwolnienie kontrahenta z obowiązku dalszego świadczenia". Jeżeli otrzymałbym pytanie, co napisać na fakturze dokumentującej odstępne jako usługę, to w/w wyjaśnienie byłoby moją propozycją. Wtedy nie trzeba chyba badać strony psychicznej kontrahenta sprzedającego płacącego odstępne:)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Marcin P.:
@Marek
Nie jestem pewien, czy jeżeli zrywasz umowę i realizujesz postanowienie umowne określające zapłatę za przedterminowe rozwiązanie umowy, to następuje sytuacja, w której "nie dotrzymujesz warunków umowy". Umowa przewidziała taką okoliczność, więc chyba nie powinno być mowy o "niedotrzymaniu warunków umowy". Innymi słowy - umowa stwierdzała, że możliwe jest przedterminowe jej zerwanie, na określonych warunkach i po określonej zapłacie. Czy można w tym przypadku mówić o zawinieniu?

Zgoda, ale ja się odnoszę ogólnie do równie ogólnej wypowiedzi Adama.
Weźmy taki stan faktyczny:
Umowa przewiduje, że wynajmujący może rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy najemca przez określony czas (np. trzy miesiące) nie płaci. Dodatkowo umowa przewiduje karę umowną w takiej sytuacji.
Skąd wynajmujący ma wiedzieć, jak udokumentować (fakturą czy notą) fakt otrzymania kary umownej?
Być może najemca kreuje takie właśnie zachowanie wynajmującego (bo ma w tym interes), a może - zwyczajnie - ma kłopoty finansowe...
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Marek G.:
Zgoda, ale ja się odnoszę ogólnie do równie ogólnej wypowiedzi Adama.
Weźmy taki stan faktyczny:
Umowa przewiduje, że wynajmujący może rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy najemca przez określony czas (np. trzy miesiące) nie płaci. Dodatkowo umowa przewiduje karę umowną w takiej sytuacji.

Powtarzam: nie można zastrzegać kary umownej za niespełnienie świadczenia pieniężnego. Takie postanowienie jest ex lege nieważne.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Odszkodowanie pozasądowe (i pozaumowne) za niewykonanie...

Grzegorz P.:
Marek G.:
Zgoda, ale ja się odnoszę ogólnie do równie ogólnej wypowiedzi Adama.
Weźmy taki stan faktyczny:
Umowa przewiduje, że wynajmujący może rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy najemca przez określony czas (np. trzy miesiące) nie płaci. Dodatkowo umowa przewiduje karę umowną w takiej sytuacji.

Powtarzam: nie można zastrzegać kary umownej za niespełnienie świadczenia pieniężnego. Takie postanowienie jest ex lege nieważne.

Miałem na myśli karę umowną z tytułu niewykonania umowy, jako skutku wcześniejszego rozwiązania umowy z winy najemcy.
Ale doczytałem już, że taka kara mogłaby być jednak powiązana ze świadczeniem pieniężnym (niezapłaconym w terminie czynszem).
Inaczej więc:
O tym, jakie są prawdziwe przyczyny zachowań nabywcy, prowadzące do nakładania kar pieniężnych przez sprzedawcę wie najlepiej... nabywca.
Mogę sobie też wyobrazić sytuacje, gdy wykreowanie przez nabywcę pewnych zachowań sprzedawcy (zapłacenie kar umownych) jest korzystniejsze dla nabywcy, niż wykonanie (dokończenie) świadczenia.
Tymczasem to u sprzedawcy powstaje (potencjalnie) obowiązek podatkowy.
To sprzedawca musi interpretować zachowanie nabywcy (domyślać się ewentualnej korzyści nabywcy).
Na ten aspekt chciałem zwrócić uwagę...



Wyślij zaproszenie do