Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: NOWE REGULACJE Terminy odliczenia - czyli Terra, ale nie...
Odliczenie podatku naliczonego od nowego roku ma następować w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności, która jest źródłem prawa do odliczeniaPowstanie obowiązku podatkowego z tytułu danej czynności nie jest jedynym warunkiem powstania prawa do odliczenia. Jeśli bowiem podatek naliczony wynika z faktury, bądź z dokumentu celnego, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje nie wcześnie niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (w tym fakturę wystawioną przez podatnika od wartości dodanej – w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) bądź dokument celny.
Czyli można odliczyć najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym oba warunki się spełniły – tzn. otrzymano fakturę i powstał obowiązek podatkowy.
W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej wskazano , że zmiany są zgodne z orzecznictwem TS UE. W szczególności powołano się na wyrok w sprawie C-152/02 (Terra Baubedarf-Handel GmbH przeciwko Finanzamt Osterholz-Scharmbeck). W wyroku tym Trybunał stwierdził, że prawo do odliczenia może być wykonane w odniesieniu do okresu, w którym są spełnione obie przesłanki, tzn. że towar został dostarczony lub usługa wykonana i podatnik posiada fakturę lub równoważny dokument.
Należy przy tym zauważyć, że do takiego poglądu doprowadził Trybunał m.in. wzgląd na to, że jeśli przyjąć, iż prawo do odliczenia zawsze powstawałoby w momencie, gdy od danych czynności powstał obowiązek podatkowy, to wówczas późniejsze otrzymanie faktury (której posiadanie jest warunkiem do odliczenia) skutkowałoby koniecznością składania korekt deklaracji (celem wykonywania odliczeń w terminie powstania obowiązku podatkowego).
Mając na uwadze powyższe fakty (jak również okoliczność, iż z brzmienia ust. 11 komentowanego przepisu wynika, że polski ustawodawca uważa, że natychmiastowe odliczenie podatku naliczonego nie musi być zasadą, jeśli podatnik sam chce odliczyć podatek w terminie późniejszym), wydaje się, że można było interpretować powyższe przepisy w ten sposób, że prawo do odliczenia powstaje od okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy od danej czynności, zaś jego wykonanie jest możliwe pod warunkiem, że składając deklarację podatkową za ten okres podatnik jest w posiadaniu faktury (dokumentu celnego).
Wówczas przykładowo podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej usługę wykonaną 30.września danego roku, która to faktura została otrzymana 3.października, mógłby zostać odliczony w deklaracji za wrzesień (oczywiście przy założeniu, że byłaby ona składano po 3.października).
Czy organy podatkowe będą skłonne zaakceptować taka wykładnię?