Temat: NOWE REGULACJE / Czynności nieodpłatne / wungiel
Może a propo przekazania ale od innej strony.
W projekcie jest też zmiana w art. 86 ust 8 pkt 2
Art. 86 ust. 8. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:
2) czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7; (uchyla się)
Jednocześnie w uzasadnieniu do projektu ustawy napisano : „Uchylenie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT wiąże się z faktem, że powtórzona jest w nim (w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o VAT) zasada, która jest już wyrażona w ust. l tego przepisu. W tym zakresie można mówić o „przeregulowaniu". Zgodnie z art. 168 dyrektywy 2006/112/WE prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, co do zasady, wtedy, gdy nabyte przez niego towary lub usługi są wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych transakcji. Zatem prawo do odliczenia podatku od nabytych (wytworzonych) towarów, przekazywanych następnie jako prezenty o malej wartości lub próbki, należy wyprowadzać z zasady ogólnej (tj. art. 86 ust. l ustawy o VAT).
Zadałem sobie pytanie czy w tym uzasadnieniu jest sens. Może trochę będę przynudzał ale muszę napisać szerszy wywód.
Czy przekazanie towarów z art. 7 ust 3 jest czynnością dostawy – należy odpowiedzieć, że tak bo w istocie dochodzi do okoliczności o których mowa w art. 7 ust. 1. O tyle, że nie podlega opodatkowaniu bo nie jest odpłatna ( art. 5 ust. 1 pkt 1) a też nie jest zrównana z odpłatną na podstawie art. 7 ust.2. O ile tak to czy to co jest napisane w uzasadnieniu ma rację bytu. Chyba nie bo art. 86 ust 1 mówi o czynnościach opodatkowanych a stwierdziliśmy, że jest czynność ale nieopodatkowana.
Prześledziłem też co na ten temat mowa w Dyrektywie.
W uzasadnieniu odniesiono się do art. 168, który w ustawie VAT przedkłada się na art. 86 ust.1 i ust 2. W Dyrektywie jest też art. 16 który w ustawie VAT przedkłada się na art. 7 ust 2,3,4,7.
Dyrektywa Art. 16
„Wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.
Za odpłatną dostawę towarów nie uznaje się jednakże wykorzystania do celów działalności przedsiębiorstwa podatnika towarów stanowiących prezenty o niskiej wartości i próbki. „
W Dyrektywie w art. 185 jest też odwołanie do art. 16.
„Artykuł 185
1. Korekta jest dokonywana w szczególności, w przypadku gdy po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia, na przykład w przypadku anulowania zakupów lub uzyskania obniżek ceny.
2. W drodze odstępstwa od ust. 1, korekta nie jest dokonywana w przypadkach transakcji w całości lub częściowo niezapłaconych, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności oraz w przypadku towarów przeznaczonych do przekazywania jako prezenty o małej wartości i próbki, o których mowa w art. 16.
Państwa członkowskie mogą jednakże wymagać dokonania korekty w przypadku transakcji całkowicie lub częściowo niezapłaconych oraz w przypadku kradzieży. „
Przepis tego art. 185 ust 2 właściwie nie jest przeniesiony do naszej ustawy choć się nim posługujemy uzasadniając brak korekty podatku przy np. kradzieży zgłoszonej policji. W akapicie pierwszym ustępu 2 odniesiono się do art. 16. Jak wcześniej przytoczono art. 16 ma dwa akapity: pierwszy mowa o czynności nieodpłatnej zrównanej z odpłatną, zaś w drugim mowa jest o dostawie która nie jest jednak zrównana z odpłatną.
O ile stwierdzić, że art. 185 ust 2 akapit pierwszy odnosi się do akapitu drugiego art. 16 to jest w tym konsekwencja. Nie może być żeby 185 odnosił się do akapitu pierwszego art. 16 bo tam nie ma zmiany czynników uwzględnianych przy określeniu kwoty odliczenia.
Jeżeli powyższe jest właściwe to dokonując zakupu towaru handlowego z zamiarem jego sprzedaży odliczam naliczony. Jeżeli po złożeniu deklaracji decyduję że będzie to jednak, rozdawany w celu reklamowym, prezent o małej wartości to nie muszę korygować naliczonego. Dalej można wywodzić, że ta czynność rozdawania w celach reklamowych prezentów o małej wartości jest czynnością która nie daje mi prawa do odliczenia ale ust 2 art. 185 nie nakazuje mi zrobić korekty.
Podsumowując problem polega na tym czy po wykreśleniu art. 86 ust. 8 pkt 2 kupując towary o wartości np. 8,00 zł netto (długopisy z logo firmy) i przeznaczając te towary na prezenty o małej wartości (rozdając je na cele reklamowe czyli związane z prowadzoną działalnością) będę miał prawo do podatku naliczonego.
Dodatkowo należy wspomnieć, że zmiany art. 7 wprowadza się od 01.01.2013 a zmiany art. 86 ust.8 pkt 2 od 01.07.2013 czy też po zmianie podkomisji od 01.01.2014 roku.
Może jestem nadwrażliwy i się czepiam.
Zbigniew Miernik edytował(a) ten post dnia 16.11.12 o godzinie 17:36