Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań
Temat: najem samochodu z leasingu
Natknąłem się na interpretację IS Wa, która jest życzliwa dla podatnika - IPPP2/443-246/13-2/RR2013.05.17.
" Wskazać jednak należy, że regulacje prawne, a w szczególności art. 3 ust. 6 i art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, jednoznacznie wskazują, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności jest wynajem samochodów, a samochód osobowy, który będzie użytkowany na podstawie umowy leasingu, wykorzystywany będzie w celu wynajmu, przy czym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy wyłącznie w tym celu.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy leasingowany samochód po zakończeniu umowy najmu trwającej powyżej 6 miesięcy będzie nadal przeznaczony do dalszego wynajmu, ale będzie również wykorzystywany jako narzędzie przy świadczeniu innych usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług np. w celu dojazdu do klientów lub odbywania podróży służbowych, to Wnioskodawca zachowa prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, pod warunkiem, że nie wystąpią żadne przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe. (...) "
Uważam, że mimo to, że interpretacja korzystna, to coś mi nie pasuje:
1/ Art. 3 ust. 1 noweli dotyczy ograniczenia odliczenia w związku z nabyciem samochodu osobowego.
2/ Art. 3 ust. 2 pkt 7 ppkt b dotyczy między innymi najmu takich samochodów, czyli w moim rozumieniu uprzednio nabytych. Zwrot "Przepisu ust. 1 nie dotyczy:" wskazuje w mojej ocenie jednoznacznie, że zakres przedmiotowy dotyczy samochodów nabytych.
3/ Z kolei ust. 6 art. 3 wskazuje, że podatnicy - usługobiorcy (leasing operacyjny) użytkujący samochody osobowe i zrównane z osobowymi (zakres przedmiotowy) mają ograniczenie w odliczaniu podatku.
Z powyższych powodów uważam, że usługobiorca samochodów osobowych wynajmując (stając się usługodawcą), nie ma prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego.