Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: najem samochodu z leasingu

Natknąłem się na interpretację IS Wa, która jest życzliwa dla podatnika - IPPP2/443-246/13-2/RR
2013.05.17.
" Wskazać jednak należy, że regulacje prawne, a w szczególności art. 3 ust. 6 i art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, jednoznacznie wskazują, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności jest wynajem samochodów, a samochód osobowy, który będzie użytkowany na podstawie umowy leasingu, wykorzystywany będzie w celu wynajmu, przy czym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy wyłącznie w tym celu.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy leasingowany samochód po zakończeniu umowy najmu trwającej powyżej 6 miesięcy będzie nadal przeznaczony do dalszego wynajmu, ale będzie również wykorzystywany jako narzędzie przy świadczeniu innych usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług np. w celu dojazdu do klientów lub odbywania podróży służbowych, to Wnioskodawca zachowa prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, pod warunkiem, że nie wystąpią żadne przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe. (...) "
Uważam, że mimo to, że interpretacja korzystna, to coś mi nie pasuje:
1/ Art. 3 ust. 1 noweli dotyczy ograniczenia odliczenia w związku z nabyciem samochodu osobowego.
2/ Art. 3 ust. 2 pkt 7 ppkt b dotyczy między innymi najmu takich samochodów, czyli w moim rozumieniu uprzednio nabytych. Zwrot "Przepisu ust. 1 nie dotyczy:" wskazuje w mojej ocenie jednoznacznie, że zakres przedmiotowy dotyczy samochodów nabytych.
3/ Z kolei ust. 6 art. 3 wskazuje, że podatnicy - usługobiorcy (leasing operacyjny) użytkujący samochody osobowe i zrównane z osobowymi (zakres przedmiotowy) mają ograniczenie w odliczaniu podatku.

Z powyższych powodów uważam, że usługobiorca samochodów osobowych wynajmując (stając się usługodawcą), nie ma prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: najem samochodu z leasingu

Tematy powiązane z "nabyciem" (art.3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym):

http://www.goldenline.pl/forum/2637866/udostepnie-auta...

http://www.goldenline.pl/forum/2771656/vat/
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: najem samochodu z leasingu

Marek G.:
Tematy powiązane z "nabyciem" (art.3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym):

http://www.goldenline.pl/forum/2637866/udostepnie-auta...

http://www.goldenline.pl/forum/2771656/vat/
Spór o wykładnię był intensywny. Ja skłaniam się ku tej wykładni ( w zakresie odpłatnego najmu), że najem samochodów posiadanychw leasingu operacyjnym nie daje podstaw do do 100% odliczenia
Znany komentator, w tym zakresie, był dość oględny:
" (...) 36. Ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego dotyczą podatku od nabycia (importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia) samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych.
Nie są to jedyne ograniczenia. Dotyczą one także podatku od płatności za używanie określonych samochodów (innych pojazdów samochodowych) na podstawie umów leasingu, najmu, dzierżawy bądź podobnych.
Ograniczenia dotyczą usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w przepisach przejściowych ustawy nowelizującej. Przyjąć należy, że ograniczeniami jest objęty podatek od płatności czynszowych za użytkowanie tych samochodów, które są samochodami innymi niż te wymienione w art. 3 ust. 1, z uwzględnieniem brzmienia art. 3 ust. 2. W związku z tym uznać trzeba, że ograniczenia w odliczaniu podatku nie dotyczą podatku od płatności za użytkowanie tych samochodów, które są wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej. (...)

Następna dyskusja:

Umowa leasingu niezarejestr...




Wyślij zaproszenie do