Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Lombardy 2011

Nie wiem, czy zauważyliście, ale lombardy w 2011 r. wróciły na zwolnienie przedmiotowe od VAT

Z VAT zwolnione jest m.in. udzielanie pożyczek. Nie ma już zastrzeżenia, że zwolnienie nie dotyczy działalności lombardowej.
Więc zasadniczo udzielanie pożyczek jest zwolnione od VAT. Wynagrodzenie lombardów - z tytułu udzielania pożyczek - jest zwolnione od VAT.

Ale tu pojawia się problem. Jest tzw. ustawa antylichwiarska, która ogranicza max. wysokość odsetek od pożyczek.
W praktyce działania lombardów omijało się to ograniczenie dotychczas w taki sposób, że lombardy pobierały dodatkowe wynagrodzenie za przechowywanie zastawionej rzeczy (abstrahuję od "dopuszczalności" takiej konstrukcji, gdyż wydaje mi się na gruncie cywilistycznym do obalenia).

I teraz pytanie - lombard pobiera od klienta wynagrodzenie, jeśli pożyczka zostanie spłacona; część za pożyczkę (odsetki maksymalne), część za przechowywanie.
Odsetki - zwolnione.
Wynagrodzenie za przechowywanie - teoretycznie opodatkowane.

Ale, czy powyższe świadczenia nie stanowią ekonomicznej całości dla klienta? Chyba tak. Nie kupuje tzw. "przechowywania" dla samego przechowywania.
A więc - dla VAT to chyba świadczenie kompleksowe.
Co dominuje? Chyba uzyskanie pożyczki.
Ergo - cały obrót byłby zwolniony od VAT (także wynagrodzenie za "przechowywanie").

Co o tym myślicie?

PS. Polecam lekturę uchwały SN z dnia 15 czerwca 1999 r., akt III CZP 17/99 (OSNC 1999, nr 11, poz. 186) - na temat działalności lombardów w ogólności.
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Lombardy 2011

Wiadomo, że z tym przechowaniem to ściema, więc, myślę, że owszem, może być zwolnione. Co oczywiście z drugiej strony oznacza cywilistyczną nieważność.Grzegorz P. edytował(a) ten post dnia 12.01.11 o godzinie 20:59

Następna dyskusja:

KASY FISKALNE 2011 r. / LEK...




Wyślij zaproszenie do