Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Limit zwolnienia podmiotowego
W a. 113 ust. 1 mowa jest, że przy wyliczaniu limitu zwolnienia podmiotowego do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.Niewątpliwie dotyczy to tych podatników, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych w jednym roku, a w kolejnym chcą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Wówczas liczą limit w kwotach netto.
Ale stawia to de facto w gorszej sytuacji tych, którzy są zwolnieni podmiotowo. Jeżeli u nich liczyć wartość sprzedaży (podatku nie ma), to wyjdzie na to, że np. nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, choć wartość sprzedaży brutto osiągną dokładnie na tym samym poziome, co podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych.
Pachnie mi to trochę niekonstytucyjnością, bowiem w istocie to sytuacja tych dwóch podmiotów jest identyczna, a różnice (zwolnienie i opodatkowanie) nie powinny mieć tutaj znaczenia. Rozmiar ich działalności jest przecież identyczny, a to ma główne znaczenie w zwolnieniu dla drobnyh przedsiębiorców.
Więc w przepisie powinien być liczony obrót brutto w obu przypadkach, albo hipotetyczny obrót netto u podatnika zwolnionego.