Danuta Będkowska

Danuta Będkowska konsultant
aplikacyjny

Temat: Kurs do przeliczania na PLN faktur zbiorczych w walucie...

Na skutek uchylenia art.19 i zastąpienia go art.19a od dnia 2014-01-01 podstawowy obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (dotychczas był to dzień wystawienia faktury).
W przypadku faktur zbiorczych w walucie obcej wystawionych dla kontrahentów krajowych możemy mieć do czynienia z kilkoma datami obowiązku podatkowego i co za tym idzie z kilkoma kursami.

Czy przychód stanowiący podstawę opodatkowania VAT, powinien być przeliczany na PLN osobno dla każdej dostawy, według kursu właściwego dla daty dostawy (Art. 31a.)?
Na skutek takiego przeliczania wartość brutto faktury w PLN byłaby sumą przychodu w PLN i VAT w PLN z poszczególnych dostaw. Jak w takim przypadku obliczać różnice kursowe przy zapłacie?

Moim zdaniem to duża komplikacja i bardzo jestem ciekawa co o tym sądzicie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.06.13 o godzinie 11:33
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Kurs do przeliczania na PLN faktur zbiorczych w walucie...

wydaje mi się, że w przypadku faktur zbiorczych zwykle będziemy mieli do czynienia z dostawami, dla których - w związku z ich wykonaniem - ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń
wtedy - obowiązek podatkowy będzie powstawał na koniec okresu rozliczeniowego (art. 19a ust. 4 w związku z ust. 3)
przeliczymy więc wszystko jednym kursem (a nie różnymi kursami - dla każdej z dostaw)
notabene - wtedy w tym samym okresie powstanie przychód w dochodowym

tylko chyba rozwiązuje ten problem (tak, jak ja go rozumiem)



Wyślij zaproszenie do