Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Korekty podatku od nieruchomosci

Czy uważacie, że w odniesieniu do korekty nieruchomości pozostaje pogląd, że przepisy te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy podmiot (chcący dokonać korekty) działał w charakterze podatnika?

Czyli:
X nabył na cele prywatne nieruchomość. Zapłacił 100.000 VAT.
Po trzech latach przeznacza nieruchomość na działalność.
Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem dotyczącym odliczeń częściowych (Hansgeorg Lennartz) nie może skorygować VAT (odliczyć 70.000 VAT).

W związku z tym, że te korekty dotyczą sytuacji - zmiana sposobu wykorzystania między celami prywatnymi a celami gospodarczymi - wydaje mi się, że ten pogląd należałoby odrzucić (w odniesieniu do tych przepisów).

Zwłaszcza, że w sytuacji odwrotnej - musiałby ten VAT oddać.

Przykładowo:
X nabywa na działalność gospodarczą budynek
Odlicza 100.000 VAT
Po siedmiu latach przekazuje na cele osobiste
Musi oddać (skorygować) 30.000 VAT

?

Chociaż z drugiej strony przepis stanowi, że korekty obejmują sytuację dotyczące "nieruchomości stanowiącej część przedsiębiorstwa podatnika".
To zaś wykluczałoby zastosowanie (IMHO - niecelowo) przepisów o korektach w analizowanej sytuacji.Adam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 28.11.10 o godzinie 15:51
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Korekty podatku od nieruchomosci

Adam Bartosiewicz:
Czy uważacie, że w odniesieniu do korekty nieruchomości pozostaje pogląd, że przepisy te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy podmiot (chcący dokonać korekty) działał w charakterze podatnika?

Z tego co kojarzę, to we wspomnianym przez Ciebie wyroku ETS odmawiając prawa do korekty kierował się tym, że w momencie dokonania zakupu, kiedy to mogło hipotetycznie powstać prawo do odliczenia, prawo to nie powstało (gdyż kupujący nie był podatnikiem). Inaczej mówiąc - jak nie powstało prawo do odliczenia, to nie można go później korygować. Natomiast jeżeli powstało, ale się zmienił jego zakres - to można. Ciekawi mnie jedno - czy ETS byłby konsekwentny i uznałby, że jeżeli tego zakupu dokonałby ktoś kto jest podatnikiem, ale zwolnionym podmiotowo, to wtedy też nie byłoby prawa do takiej korekty? W końcu w takiej sytuacji w momencie dokonania zakupu też nie powstało prawo do odliczenia. To samo w sytuacji, gdy ktoś dokonał zakupu związanego pierwotnie wyłącznie z czynnościami zwolnionymi.

Niezależnie od tego, nasz przepis (art. 90 ust. 7 u.p.t.u.) brzmi trochę inaczej, wyraźnie dopuszcza korektę w sytuacji, gdy pierwotnie prawa do odliczenia nie było. Moim zdaniem można z tego wywnioskować, że na gruncie naszej ustawy VAT-owskiej możliwe jest dokonanie korekty zarówno wtedy, gdy ktoś w momencie dokonywania zakupu był zwolniony podmiotowo, jak i wtedy, gdy w ogóle nie był podatnikiem. Pod warunkiem oczywiście spełnienia innych warunków (np. posiadania faktury).



Wyślij zaproszenie do