Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr
Temat: Korekta podatku naliczonego 86.19a
Może zacznę od przykładu:Zamówiłem towar i zamiast 10 szt (o wartości netto 10,00 zł) sprzedawca dostarczył mnie 12 szt o wartości 10 zł (netto). Otrzymana faktura opiewa na 12 szt po 10 zł netto.
Dzwonię do dostawcy i uzgadniam, że dwie sztuki odeślę a on wystawi fakturę korygującą i te dwie sztuki odsyłam.
Co do zasady najlepiej odliczyć naliczony od 10 szt na ale mam prawo do odliczenia naliczonego z 12 szt. Praktycznie w 88 a szczególnie 3a nie ma przepisu który by uniemożliwiał odliczenie
W roku 2013 czekałem na fakturę korygującą i otrzymując ją korygowałem naliczony.
A w 2014?
W przepisie 86.19a jest mowa o wiedzy mojej w przedmiocie "warunkach na jakich transakcja została zrealizowana". No ta wiedza jest - czyli odejmuje naliczony (12 szt.) i jednocześnie koryguję naliczony (2 szt.).
Jak poddamy analizie przepis 86.19a to oprócz tej wiedzy muszą zaistnieć warunki z 29a.5.4 a w tym przepisie musi być wystawiona faktura korygująca przez sprzedawcę (bo musi być udokumentowana próba jej dostarczenia).
Reasumując czy nabywca koryguje naliczony jak ma wiedzę (jak z przykładu) czy też jak ma wiedzę i wie że sprzedawca wystawił fakturę korygującą.
Gdyby dojść do wniosku że tylko wiedza to jest korekta naliczonego i nie ma korekty należnego bo wystawca nie wystawił faktury korygującej (bo jeszcze nie ma podstaw do jej wystawienia bo nie otrzymał zwrotu).
Zdaniem moim na wszelki wypadek nie odliczam naliczonego od tych dwóch sztuk i po problemie.
Ale jak odliczę od 12 to też na wszelki wypadek koryguję od 2 szt.
Pierwszy dzień wakacji więc udanych urlopów.