Michał
K.
Specjalista ds.
księgowości;
Kandydat na Biegłego
Rewiden...
Temat: Kiedy rzecz staje sie zlomem oraz kto o tym decyduje??
IPTPP2/443-229/11-4/IRIPPP2/443-580/11-6/MM,
Do rozważenia 2 przypadki (maszyna sprzedawana nie jest rzeczą używaną i nie przysługuje prawo do zastosowania stawki zw przy sprzedaży):
1 .Podatnik sprzedaje niepotrzebną (i wg niego zużytą) maszynę do firmy zajmującej się skupem złomu (recyklingiem). Czy powinien zafakturować sprzedaż na zasadach ogólnych czy też już na zasadach RC. Kupujący tnie maszynę na kawałki i sprzedaje dalej w większości jako złom (z zasadami RC). Czy sprzedaż części które odzyskał z tej maszyny i które nadają się do ponownego wykorzystania należy traktować jako standardową sprzedaż towarów i opodatkować na zasadach ogólnych, czy tez konsekwentnie sprzedaż tych części to dalej sprzedaż złomu. Mogą wszak wystąpić wtedy dwie sytuacje :
-Część odzyskana z maszyny nadająca się do dalszego wykorzystania może przeciez być kupiona przez firmę handlującą częściami zamiennymi.
- Część odzyskana z maszyny mimo że nadaje się do dalszego wykorzystania zostaje sprzedana do kolejnej firmy zajmującej się handlem złomem
Dodatkowo należałoby się zastanowić co zrobić z odzyskanymi częściami które zawierają metal a co z takimi które metalu niezawieraja (o tym napisano w jednej z interpretacji wskazanej na początku)
2. Podatnik sprzedaje niepotrzebną ( i wg niego zuzytą) maszyne do firmy niezajmującej się obrotem złomem. Kupujący ponosi nakłady finansowe na remont maszyny i cieszy się z nowego działającego środka trwałego wprowadzonego do ewidencji. Czy sprzedawca sprzedaje maszynę jako zlom czy jako używany srodek trwały z 23% stawką VAT
Powyższe pytania nasunęły się mi po analizie dwóch interpretacji których sygnatury umieściłem powyżej. Uważam że stanowisko przedstawione w jednej nich jest trochę ryzykowne, ponieważ dopuszcza przyjmowanie przez kupujących faktur za używane maszyny raz bez Vatu a drugi raz z Vatem w zależności od decyzji sprzedającego. Tłumaczenie jakoby to tylko sprzedający ponosił odpowiedzialność za prawidłową klasyfikację towaru jakoś mnie nie przekonuje…szczególnie w kontekście artykułu 88 który jasno mówi o tym że kupujący nie będzie miał prawa do odliczenia Vat-u z faktury której dostawa powinna być objęta RC. Jeżeli zgodzić się ze stwierdzeniem z interpretacji to należałoby się zastanowić do jakich sytuacji zastosowanie bedzie mieć art. 88.
W interpretacji właściwie zauważono jednak że przebieg transakcji potwierdzają obie strony (poniżej fragment interpretacji)
„Należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż to na dostawcach spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za właściwą klasyfikację towarów jednakże należy zauważyć, iż rzeczywisty przebieg transakcji potwierdza zarówno sprzedawca jak i nabywca.”
No to się troche rozpisałem…jeżeli wszystko pokręcielm to z góry przepraszam. Zmęczenie tematem mam już duże i może mój mózg nadaję się już tylko „do zezłomowania” albo zresetowania :-)