Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

ZBIERAM OPINIE:

KASY FISKALNE OD 2011 r. / LEKARZE (PIELĘGNIARKI, POŁOŻNE) A KONTRAKTY Z NFZ

Czy obrót z tytułu świadczeń wykonywanych w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (dalej: NFZ) jest sprzedażą podlegającą ewidencji w kasie rejestrującej, czy też nie? Pociąga to za sobą następne pytanie, a mianowicie, czy wartość tej sprzedaży podlega wliczeniu do limitu obrotów dla celów zwolnienia podmiotowego?

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 u.p.t.u. podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Ewidencji w kasie podlega zatem sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego określenie „na rzecz kogo (czego)” znaczy tyle, co dla kogo (czego), na czyją korzyść1. Uważa się jednak powszechnie, że istotne jest przede wszystkim to, kto nabywa daną usługę, a nie to, kto ją faktycznie odbiera. Może być tak, że nabywcą usługi jest jeden podmiot, zaś jej beneficjentem inny podmiot.
W kontekście niniejszej sytuacji należałoby się zastanowić, czy w przypadku usług wykonywanych w ramach kontraktu z NFZ, jest tak, że:
- usługa jest świadczona dla NFZ, który wskazuje osoby uprawnione do otrzymania świadczenia;
- usługa jest świadczona dla konkretnego pacjenta, zaś NFZ opłaca tę usługę.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Przepisy u.ś.o.z. nie definiują pojęcia „świadczeniobiorcy”. Z brzmienia innych przepisów u.ś.o.z. wynika, że świadczeniobiorcy to osoby uprawnione do otrzymania świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z przepisem art. 5 pkt 41 u.ś.o.z. świadczeniodawca to:
a) zakład opieki zdrowotnej wykonujący zadania określone w jego statucie, grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek lub położnych, osobę wykonującą zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
b) osoba fizyczna inna niż wymieniona w lit. a, która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej,
c) państwowa jednostka budżetowa, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), tworzoną i nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadającą w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
d) podmiot realizujący czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi;

Z wielu przepisów u.ś.o.z. wynika także, że NFZ jest podmiotem zobowiązanym do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Z powyższego zdaje się wynikać, że w sytuacji wykonywania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ jest raczej tak, że usługi wykonywane są na rzecz osób fizycznych, zaś NFZ jest jedynie podmiotem, który opłaca wynagrodzenie za daną usługę.
Nie jest tak, że NFZ kupuje usługi dla siebie (on jest nabywcą usług) i następnie odprzedaje (refakturuje je) na rzecz świadczeniobiorców.
Powyższe wskazuje, że usługi świadczone w ramach kontraktu z NFZ raczej powinny być ewidencjonowane w kasie rejestrującej.
Ale czy tego rodzaju obowiązek jest zasadny?
Celem wprowadzenia kas fiskalnych (przynajmniej oficjalnie) jest walka z szarą strefą oraz wzmocnienie uprawnień konsumentów.
W przypadku usług świadczonych w ramach kontraktu z NFZ nie ma niebezpieczeństwa powstania szarej strefy (wszystkie usługi muszą być ewidencjonowane, aby uzyskać wynagrodzenie z NFZ), zaś prawa konsumentów nie są zagrożone [a przynajmniej nie przez podmioty wykonujące świadczenia na rzecz świadczeniobiorców, a raczej przez sam NFZ ;-) ].
Dlatego też, mając na uwadze powyższe, wydaje się, że usługi wykonywane – w ramach kontraktów z NFZ - przez podmioty świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia, nie powinny podlegać ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej.


Z PODOBNYM MNIEJ WIĘCEJ PROBLEMEM I UZASADNIENIEM:
PRAWNICY - ŚWIADCZENIE POMOCY PRAWNEJ Z URZĘDU A KASY REJESTRUJĄCE
(z przepisów wynikałoby, że raczej do kas; z celów wprowadzenia kas – że raczej nie)
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Bardzo ciekawy problem. Jakiś czas temu się nad tym chwilę zastanawiałem, ale jeszcze sobie ostatecznego zdania nie wyrobiłem.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Potrzeby ewidencjonowania moim zdaniem nie ma. Zgadzam się z tym w pełni.
Ale moim zdaniem pwinno się w tym zakresie znaleźć wyłączenie. Inaczej - ewidencjonować trzeba. To tak, jakby ja kupił masło w spożywczym za rogiem, a zapłaciłaby za nie moja teściowa (co raczej mało prawodpodobne :-)) na koniec miesiąca, bo Pani ze spożywczego sprzedaje na "zeszyt".
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Potrzeby ewidencjonowania z całą pewnością nie ma.
Tyle, że póki co - tak bardzo wstępnie - wydaje się, że byłaby.
Koncepcja, że lekarze są podwykonawcami NFZ, nie wydaje mi się trafna.
Potrzebne zatem byłyby zmiany w rozporządzeniu. Chyba, że MF wyjaśni problem ogólną interpretacją ;-)

A tak na marginesie, to przy kasach fiskalnych, nie byłby pierwszy raz, jak MF "wylewa dziecko z kąpielą". Vide np. problemy gmin, gdy wprowadzono zasadę fakturowania najmu jako warunek zwolnienia od kas.
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Nie łapię tego elementu, że NFZ refakturuje usługi - na kogo niby refakturuje?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Andrzej Nikończyk:
Nie łapię tego elementu, że NFZ refakturuje usługi - na kogo niby refakturuje?

Ja też nie łapię ;-)
Ale z takim poglądem się spotkałem - żeby niby lekarze są podwykonawcami NFZ. Mnie nie przekonuje - referuję go tylko, omawiając problem.
Andrzej Nikończyk

Andrzej Nikończyk Doradca Podatkowy,
Kolibski Nikończyk
Dec i Partnerzy

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

No moim zdaniem to:

szpital, lekarz, i inne osoby mające kontrakty z NFZ świadczą usługę NFZ

wykonanie świadczeń na rzecz danej osoby fizycznej (pacjenta) to jest realizacja obowiązków konstytucyjnych przez organy państwa i w ogóle moim zdaniem nie ma tu podatnika

A przede wszystkim system ubezpieczeń zdrowotnych to jest quasi podatek a nie odpłatność.

Więc moim zdaniem nie stosujemy tu kas rejestrujących

pamiętajmy też że NFZ finansuje świadczenia dla osób nieubezpieczonych - to w ogóle mielibyśmy nieodpłatnie świadczenie usług przez NFZ i odpłatne przez szpital

NFZ realizuje zadania Państwa w zakresie bezpłatnej opieki medycznej. kiedyś Państwo utrzymywało szpitale i realizowało te świadczenia

teraz jest tak, że szpitale dostają kasę od NFZ za świadczenia zrealizowane - który kupuje usługę w celu realizacji obowiązków państwa (w tym sensie można mówić o podwykonawcy.

Bo to jest trochę tak (bardzo trochę), jak zniszczę komuś rzecz i mam naprawić to jak pójdę do serwisu i kupię usługę naprawy (cudzej rzeczy) to jednak ja ją kupuję.

Ale nie świadczę usługi tej osobie, której rzecz zniszczyłem, ani serwis jej nie świadczy tej osobie

Pozdrawiam
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Mam co do tego jednak pewne wątpliwości.
Owszem - przykład z naprawami gwarancyjnymi jest trafny (też o tym myślałem).

Wydaje się jednak, że usługę nabywają osoby fizyczne, a finansuje ją NFZ (a nie można stawiać znaku równości, że ten co finansuje jest nabywcą). Co absolutnie nie oznacza, iż uważam, że te usługi powinny być ewidencjonowane w kasie.

Moje wątpliwości są uzasadnione także sytuacją jaka miała już w podobnym kontekście miejsce. Mianowicie, jak kilka lat temu zmienili zasady opodatkowania kartą podatkową - wprowadzając możliwość opodatkowania się kartą m.in. lekarzy (pielęgniarek, etc.), o ile wykonywali oni wolny zawód - to powstał problem, co ze świadczeniami finansowanymi przez NFZ (a wcześniej przez Kasy Chorych). Problem powstał, gdyż definicja wolnego zawodu zakładała wykonywanie świadczeń wyłącznie dla osób fizycznych.
Wtedy to organy podatkowe zaczęły twierdzić (tu: akurat korzystnie dla podatników), że wykonywanie usług na podstawie umowy z NFZ (czy Kasą Chorych), to jest wykonywanie świadczeń dla osób fizycznych i nie pozbawia prawa do karty podatkowej.

Zob. np. tu [konstrukcja Kas Chorych jako "nabywcy" świadczenia jest analogiczna, jak obecnie]:

Z pisma Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 31 marca 2003 r. (niestety nie mam sygnatury):
ad. 1. Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) Kasa Chorych, w celu zapewnienia ubezpieczonym świadczeń określonych ustawą gromadzi środki finansowe, zarządza nimi oraz zawiera umowy ze świadczeniodawcami. Zgodnie z art. 4 ust. 4 cyt. wyżej ustawy ubezpieczeni są obowiązani do wnoszenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, w związku z czym tworzą majątek Kasy Chorych, z którego są finansowane świadczenia zdrowotne. Kasa Chorych ze względu na szczególny status prawny pełni jedynie rolę pośrednika między osobami fizycznymi – ubezpieczonymi a świadczeniodawcami – pielęgniarkami/położnymi w procesie zawierania umów i tylko zapewnia środki, które gromadzi z pieniędzy osób fizycznych. W świetle powyższego wykonywanie świadczeń na podstawie bezpośredniej umowy zawartej z Kasą Chorych przez pielęgniarkę/położną nie pozbawi jej możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków wynikających z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Pomijając już fakt, że nie wypada mieć innego zdania w tej samej kancealrii :-)
to po burzliwej dyskusji przekonuję się do zdania Andrzeja.

Z jednej strony faktycznie do zadań NFZ należy zarządzanie środkami m.in. ze składek, z których finansuje świadczneia zdrowotne oraz finansowanie tych świdczeń, z drugiej przepisy o zawieraniu umów ze świadczeniodacami zdają się wskazywać na konstrukcję podobną do umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej.
W umowie o udzialnie świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniodawca zobowiązuje sie bowiem względem NFZ do ich wykonania.

konto usunięte

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Byłam dziś na szkoleniu z zakresu VAT ale niestety Pani prowadząca to szkolenie nie bardzo orientowała się w zagadnieniach związanych ze Służbą Zdrowia... pech...
W praktyce cała procedura finansowania badań,zabiegów i diagnostyki wykonywanych przez lekarzy wygląda mniej więcej tak:
Podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu pacjent przychodzi ze skierowaniem do lekarza, ten świadczy na rzecz określonego pacjenta (os. fizycznej) daną usługę medyczną. Następnie wykaz wykonanych przez lekarza zabiegów, badań, badań diagnostycznych z dokładnym opisem i wykazem pacjentów na rzecz których usługi medyczne były świadczone trafia do sekcji statystyki usług medycznych i RUM w Szpitalu. Na tej podstawie ta właśnie komórka Szpitala wystawia fakturę VAT którą otrzymuje NFZ i na jej podstawie wypłaca środki Szpitalowi.
Moim zdaniem (chodź nie wiem czy słusznym bo dopiero raczkuje w tej kwestii) w ostatecznym rezultacie lekarz pracujący w Szpitalu na kontrakcie, świadczący usługi medyczny w godzinach swojej pracy, świadczy usługę której odbiorcą jest NFZ, które przejmuje na siebie prawny i finansowy ciężar opieki zdrowotnej konkretnego ubezpieczonego pacjenta. Czyli lekarz kontraktowy działający w imieniu Szpitala (który jest podatnikiem) świadczy usługę innemu podmiotowi który zdecydowanie nie jest w rozumieniu przepisów osoba fizyczną. W takim przypadku posiadanie kasy fiskalnej i wystawianie paragonów raczej nie powinno mieć miejsca. Inna sytuacja będzie miała miejsce jeżeli lekarz w Szpitalu przyjmie pacjenta, który płaci z własnej kieszeni (nie jest ubezpieczony lub nie chce czekać w kolejce na badanie refundowane). Wtedy znika nam NFZ i wtedy lekarz wystawia paragon na konkretną os. fizyczną. Tak mi się w każdym razie wydaje.
Piotr Bartczak

Piotr Bartczak właścieciel firmy z
kasami fiskalnymi,
www.sp-art.com.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

NIE !!!
Usługi, za które płaci NFZ nie wymagają nabicia na kasę fiskalną.
Kasy fiskalne będą potrzebne w gabinetach lekarskich, gdzie za usługę płaci pacjent a nie NFZ.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Piotr Bartczak:
NIE !!!
Usługi, za które płaci NFZ nie wymagają nabicia na kasę fiskalną.
Kasy fiskalne będą potrzebne w gabinetach lekarskich, gdzie za usługę płaci pacjent a nie NFZ.

Nie bo nie? ;)
Piotr Bartczak

Piotr Bartczak właścieciel firmy z
kasami fiskalnymi,
www.sp-art.com.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Nie, ponieważ za usługę płaci NFZ. Byłem na seminarium, które poprowadzi dr Adam Bartosiewicz z Wolters Kluwer i ten temat oczywiście się pojawił.
Ten Pan wyraźnie mówił, że usługi, za które płaci NFZ nie muszą być nabijane na kasę fiskalną.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Piotr Bartczak:
Nie, ponieważ za usługę płaci NFZ. Byłem na seminarium, które poprowadzi dr Adam Bartosiewicz z Wolters Kluwer i ten temat oczywiście się pojawił.
Ten Pan wyraźnie mówił, że usługi, za które płaci NFZ nie muszą być nabijane na kasę fiskalną.

A no to przepraszam, problem faktycznie jest już rozwiązany ;).
Piotr Bartczak

Piotr Bartczak właścieciel firmy z
kasami fiskalnymi,
www.sp-art.com.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Ciekawe jest również to, że kasa fiskalna nie musi być tam gdzie za usługę bądź towary płatność jest przelewem.
Wtedy po prostu dowodem przychodu jest wyciąg z rachunku bankowego (zamiast paragonu).

PS.
Jakby ktoś potrzebował kasę fiskalną to zapraszam do kontaktu. Dla użytkowników GL mam spore zniżki.

Pozdrawiam
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Jeszcze w grę wchodzi w takim przypadku zastosowanie zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w poz. 37 zał. do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:

Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Zapewne NFZ i sąd płacą przelewem.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 12:22
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Dawid Milczarek:
Zapewne NFZ i sąd płacą przelewem.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 12:22

Myślałem o tym.
Ale i tak mamy problem - czy płatności te wchodzą do limitu zwolnienia podmiotowego od kas (40.000 zł).
Czyli znowu wracamy do punktu wyjścia - czy te obroty podlegają, czy nie podlegają. Bo, że ich w kasie rejestrować nie trzeba, to jasne (ale czy dlatego, że nie podlegają, czy dlatego, że są zwolnione).
?

Ryszard Zielinski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

A co w tym takiego dziwnego?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: KASY FISKALNE 2011 r. / LEKARZE A NFZ / PRAWNICY A POMOC...

Tak tylko (złośliwie) piszę:

W piśmie z dnia 15 marca 2011 r., znak IBPP4/443-213/11/KG (publ. http://sip.mf.gov.pl) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził:
Wnioskodawca prowadząc specjalistyczną praktykę lekarską ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i raz w miesiącu wystawia rachunek z tytułu tego kontraktu otrzymując przychody z NFZ. Należy zatem stwierdzić, że nabywcą świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest NFZ, a pacjent natomiast jest podmiotem upoważnionym do korzystania ze świadczenia, odbierającym daną usługę. Ponadto pacjent nie jest stroną uczestniczącą w procesie rozliczenia świadczenia w ramach zakontraktowanych umów z NFZ. Z tego więc wynika, że transakcje te, udokumentowane rachunkami, nie wymagają ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej – nie jest to działalność, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

W wyjaśnieniach z dnia 31 marca 2010 r., znak IBPBI/1/415-61/10/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że „Narodowy Fundusz Zdrowia ze względu na szczególny status prawny pełni zatem jedynie rolę pośrednika między osobami fizycznymi (pacjentami) a świadczeniodawcami, w tym i położnymi, w procesie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych i tylko zapewnia środki na ich finansowanie, które gromadzi z pieniędzy osób fizycznych (pacjentów). W konsekwencji fakt, że usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego wykonywane na rzecz osób fizycznych finansowane będą na podstawie umowy podpisanej przez położną z Narodowym Funduszem Zdrowia nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej”

Obie interpretacje akurat korzystne dla podatników; ale z obu wynika całkowicie inna wizja funkcjonowania NFZ; organ udzielający interpretacji ten sam :-)

Następna dyskusja:

kasy fiskalne




Wyślij zaproszenie do