Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy
Temat: Jaka nazwa nabywcy na fakturze VAT 2013
Adam Bartosiewicz:Przyglądam się dyskusji. W przypadku Pana Adama, jeśli tylko dane z faktury nie są zbieżne z danymi innego istniejącego podatnika (choć tu też są pewne wątpliwości co do możliwości dowodzenia dostawy na rzecz innego podmiotu), to jestem bardzo zdziwiony). Cała pozostała część wątpliwości wydaje mi się "koniecznością wypowiedzi". Nie potrafię sobie nawet wyobrazić uzasadnienia prawnego decyzji kwestionującej naliczony w związku z brakiem PPHU, czy też SA zamiast Spółki Akcyjnej. Zdaję sobie sprawę, że dużo WARTOŚCIOWYCH dyskusji prowadzi się na tym, forum w kwestiach teoretycznych, ale ten problem przerasta nawet mnie osobiście jako pracownika US. Wracamy do problemu "regulaminów fakturowania" itp. Rozważania czy można odliczyć VAT z FA wystawionej na AA SA czy AA Spółkę Akcyjną wydają się bezcelowe. Chyba, że wrócić do niektórych wypowiedzi doradcy nr 1, po wprowadzeniu VAT.
Dawid Milczarek:
3. Jeżeli jednym z kontrahentów jest osoba fizyczna, na fakturze (zarówno teraz, jak i po zmianie) powinno znaleźć się jej imię i nazwisko. Nie ma natomiast konieczności dodawania "nazwy fantazyjnej" (choć można to uczynić). Przykładowo, zamiast pisać "Jan Kowalski IMPORT-EKSPORT" (co również jest dopuszczalne) wystarczy napisać "Jan Kowalski". Ale nie wystarczy napisać "IMPORT-EKSPORT". Te zasady stosuje się dzisiaj i stosować się będzie w nowym roku.
4. Błąd w nazwie, jeśli da się ustalić tożsamość kontrahenta, jest błędem mniejszej wagi i nie pozbawia nabywcy prawa do odliczenia VAT z takiej faktury. Za sporządzanie faktur zawierających tego typu nieprawidłowości co najwyżej można oberwać z KKS-u.
jeden z dużych urzędów skarbowych
prowadzi właśnie z nami spór, gdyż uważa, że nasz klient (mający nazwę G. G. W.) nie ma prawa do odliczenia podatku z faktur wystawionych na G-M. G.W.)
oczywiście cały komplet danych się zgadza
tak - sprawa się dzieje w 2012 r.