Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl
Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...
02.02.2014 r. - zaliczka 50% na poczet eksportu towarów05.05.2014 r. - potwierdzony eksport towarów (IE-599)
Jak to rozliczyć?
W chwili otrzymania zaliczki, jeżeli podatnik z góry wie, że eksport towarów NIE nastąpi w terminie 2 miesięcy (art. 41 ust. 9a), w mojej ocenie może od razu zastosować stawkę krajową do trzymanej zaliczki i po kłopocie. Ewentualne późniejsze otrzymanie potwierdzenia IE-599, np. w maju, upoważnia podatnika do korekty wykazanego uprzednio w deklaracji lutowej podatku należnego od zaliczki, ale na bieżąco, w deklaracji za maj, oraz do wykazania na bieżąco, w tej samej deklaracji za maj, całego eksportu towarów ze stawką 0%.
Co jeżeli jednak podatnik spodziewa się, że eksport nastąpi w terminie 2 miesięcy, a po czasie przewidywania okażą się błędne?
v. 1:
W deklaracji za luty podatnik wykazuje początkowo zaliczkę ze stawką 0%. Po tym, jak okaże się, że eksport nie nastąpił do końca kwietnia, podatnik w deklaracji za kwiecień wykazuje zaliczkę ze stawką krajową i jednocześnie koryguje in minus deklarację za luty w zakresie zaliczki (wywala 0% od zaliczki aby ten sam obrót nie był dwukrotnie wykazany - raz w lutym i drugi raz w kwietniu). Po otrzymaniu IE-599, a więc w deklaracji za maj, podatnik koryguje in minus podatek należny wykazany uprzednio od zaliczki i dodatkowo wykazuje w tej samej deklaracji za maj cały eksport towarów ze stawką 0%.
v. 2
W deklaracji za luty podatnik nic nie wykazuje. Po tym, jak okaże się, że eksport nie nastąpił do końca kwietnia, podatnik w deklaracji za kwiecień wykazuje zaliczkę ze stawką krajową. Po otrzymaniu IE-599, a więc w deklaracji za maj, podatnik koryguje in minus podatek należny wykazany uprzednio od zaliczki i dodatkowo wykazuje w tej samej deklaracji za maj cały eksport towarów ze stawką 0%.
Wydaje się, że odesłanie do ODPOWIEDNIEGO stosowania przepisów o zwykłym eksporcie towarów (tzn. "bezzaliczkowym", w przypadku którego korekty wsteczne nie są wymagane, a jest dopuszczalne wstrzymywanie się przez określony czas z wykazywaniem eksportu w przypadku braku dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza UE) sprawia, że oba warianty są dopuszczalne. Wariant nr 1 jest pedantycznie poprawny, ale oczywiście wariant nr 2 jest praktyczniejszy (prostszy w stosowaniu - nie trzeba korygować wstecznie deklaracji). Co o tym myślicie?