Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

02.02.2014 r. - zaliczka 50% na poczet eksportu towarów
05.05.2014 r. - potwierdzony eksport towarów (IE-599)

Jak to rozliczyć?

W chwili otrzymania zaliczki, jeżeli podatnik z góry wie, że eksport towarów NIE nastąpi w terminie 2 miesięcy (art. 41 ust. 9a), w mojej ocenie może od razu zastosować stawkę krajową do trzymanej zaliczki i po kłopocie. Ewentualne późniejsze otrzymanie potwierdzenia IE-599, np. w maju, upoważnia podatnika do korekty wykazanego uprzednio w deklaracji lutowej podatku należnego od zaliczki, ale na bieżąco, w deklaracji za maj, oraz do wykazania na bieżąco, w tej samej deklaracji za maj, całego eksportu towarów ze stawką 0%.

Co jeżeli jednak podatnik spodziewa się, że eksport nastąpi w terminie 2 miesięcy, a po czasie przewidywania okażą się błędne?

v. 1:

W deklaracji za luty podatnik wykazuje początkowo zaliczkę ze stawką 0%. Po tym, jak okaże się, że eksport nie nastąpił do końca kwietnia, podatnik w deklaracji za kwiecień wykazuje zaliczkę ze stawką krajową i jednocześnie koryguje in minus deklarację za luty w zakresie zaliczki (wywala 0% od zaliczki aby ten sam obrót nie był dwukrotnie wykazany - raz w lutym i drugi raz w kwietniu). Po otrzymaniu IE-599, a więc w deklaracji za maj, podatnik koryguje in minus podatek należny wykazany uprzednio od zaliczki i dodatkowo wykazuje w tej samej deklaracji za maj cały eksport towarów ze stawką 0%.

v. 2

W deklaracji za luty podatnik nic nie wykazuje. Po tym, jak okaże się, że eksport nie nastąpił do końca kwietnia, podatnik w deklaracji za kwiecień wykazuje zaliczkę ze stawką krajową. Po otrzymaniu IE-599, a więc w deklaracji za maj, podatnik koryguje in minus podatek należny wykazany uprzednio od zaliczki i dodatkowo wykazuje w tej samej deklaracji za maj cały eksport towarów ze stawką 0%.

Wydaje się, że odesłanie do ODPOWIEDNIEGO stosowania przepisów o zwykłym eksporcie towarów (tzn. "bezzaliczkowym", w przypadku którego korekty wsteczne nie są wymagane, a jest dopuszczalne wstrzymywanie się przez określony czas z wykazywaniem eksportu w przypadku braku dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza UE) sprawia, że oba warianty są dopuszczalne. Wariant nr 1 jest pedantycznie poprawny, ale oczywiście wariant nr 2 jest praktyczniejszy (prostszy w stosowaniu - nie trzeba korygować wstecznie deklaracji). Co o tym myślicie?
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

:-)

przepisy są absolutnie napisane bez pojęcia i głowy.
na kolanie i to cienkim.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Ponieważ czysta krytyka dyskusją nie jest, to trochę rozwinę moją myśl.

Ust. 7 ma dwa zdania.
Pierwsze przewiduje:

a) niewykazywanie dostawy w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy;
b) wykazanie dostawy w rozliczeniu za kolejny okres rozliczeniowy
- o ile do dnia złożenia deklaracji za ten kolejny okres rozliczeniowy podatnik nie będzie w posiadaniu potwierdzenia wywozu.

Drugie zdanie ust. 7 reguluje konsekwencje nieposiadania potwierdzenia w tym terminie.
Ust. 7 ma jednak zastosowanie pod warunkiem wymienionym w ust. 8. Jednak ustawodawca nie zdecydował się w ust. 9a na odesłanie również do ust. 8, wiec moim zdaniem dla odpowiedniego zastosowania ust. 7 przy zaliczkach nie ma konieczności rozpoczęcia procedury wywozu.
Ust. 9a nakazuje też odpowiednie zastosowanie całego ust. 7, a wiec obu zdań.

Jeśli uznalibyśmy, że brak warunku (jakiego, o tym dalej) w pierwszym miesiącu nie powoduje możliwości niewykazania obrotu z zaliczki w tym pierwszym miesiącu (a wiec przesunięcia), to nie widzę za bardzo sensu w odesłaniu do ust.7. Gdyby bowiem ustawodawcy chodziło o odpowiednie stosowanie tylko zdania 2 ust. 7, to napisałby to jasno. Odsyła jednak do całego ust. 7.

Tak wiec jeśli chodzi o ten element to moim zdaniem jeśli warunki do zastosowania stawki 0% nie zostaną spełnione w lutym, to w lutym nic nie wykazuję i czekam. Podobnie jeśli warunki nie są spełnione w marciu, to czekam nadal.

Ale drugim problemem który tutaj jest, to kwestia na co czekam: na wywóz, czy na otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz?. Nie bardzo rozumiem cel ustawodawcy, który w ust. 6 i 7 jako warunek stawia otrzymanie dokumentu W TERMINIE DO DNIE ZŁOZENIA DEKLARACJI ZA DANY OKRES, a w przypadku zaliczek jako warunek stosowania stawki zerowej przewiduje WYWÓZ W TERMINIE DWÓCH MESIECY LICZĄC OD KOŃCA MIESIACA.

Powstaje więc pytanie, czy odpowiednie zastosowanie ust. 7 w przypadku zaliczek pozwala mi:
a) zastosować stawkę zerową w kwietniu, jeśli dostawa i wywóz nastąpi w kwietniu a potwierdzenie wywozu otrzymam 20 maja?; to wydaje się oczywiste, bowiem spełnię warunki dla zastosowania w kwietniu stawki 0% przewidziane w ust. 6 i 7, a dodatkowo i tak spełnię warunek z ust. 9a (wywóz do końca kwietnia);

b) zastosować stawkę zerową w kwietniu, jeśli dostawa i wywóz nastąpią 20 maja i potwierdzenie wywozu otrzymam 21 maja?; to byłoby jednak sprzeczne z ust. 9a, więc moim zdaniem odpowiednie zastosowanie ust. 7 nie pozwala na odpowiednie stosowanie części dotyczącej potwierdzenia wywozu; wydaje mi się, że postajemy przy warunku „wywóz do końca 2 miesiąca” (w tym przypadku do końca kwietnia), a odpowiednie stosowanie ust. 7 sprowadzi się do (i) przesunięcia w zakresie deklarowania obrotu z lutego na kwiecień (ii) stosowania zdania 2 (stawka inna niż zerowa jeśli warunek wywozu w tym terminie nie zostanie spełniony).
Ale zwróćcie uwagę, że może być też tak, że zostanie spełniony warunek dla stosowania stawki 0% w kwietniu, gdy wywóz nastąpi w maju np. przy eksporcie pośrednim (zaliczka w lutym, dostawa w kwietniu, wywóz 20 maja i otrzymanie potwierdzenia wywozu 21 maja).
Tak więc praktyczne znaczenie przepis będzie miał moim zdaniem w sytuacji, w której przyjmę zaliczkę w lutym oraz:

a) w tym i w dwóch następnym miesiącach nie będzie dostawy;
b) w następnym lub jeszcze kolejnym miesiącu będzie dostawa, ale brak potwierdzenia wywozu towarów nie pozwali na zastosowanie w tym miesiącu stawki zerowej (np. w lutym 50% zaliczki, w kwietniu dostawa towarów, potwierdzenie wywozu otrzymujemy po 25 maja; wówczas musze wykazać VAT od 50% w deklaracji za kwiecień ze stawką właściwą dla dostawy w kraju (przy czym sformułowanie „stawka właściwa dla dostawy towarów na terytorium kraju” jest bez sensu, bo stawka 0% jest przecież również taką stawką a dostawa „eksportowa” jest przecież dostawą dokonaną na terytorium kraju).

Tak więc przychylam się do zdania wyrażonego w pkt 2 przez Dawida.

Zrodziło mi się jeszcze pytanie, czy odesłanie do ust. 7 nie powinno być rozumiane jako możliwość „przeniesienia obrotu” tylko o jedne miesiąc. W ust. 7 mamy bowiem możliwość niewykazania obrotu w pierwszym miesiącu, a w drugim już musimy. W ust. 9a mamy natomiast dwa miesiące licząc od końca miesiąca w którym otrzymaliśmy zaliczkę. Ale takie rozumienie odesłania do ust. 7 byłby sprzeczne z ust. 9a. Jeśli otrzymam zaliczkę w lutym, a rzeczywiście wywiozę towar w kwietniu, to tak rozumiane odesłanie pozwalałoby mi (i) niestosować stawki 0% w lutym ale (ii) nakazywałoby mi stosować stawkę niezerową w marcu. A ja przecież wprost spełniam warunek z ust. 9a (wywożę towar w terminie 2 miesięcy).
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Przyszła mi własnie do głowy jeszcze jedna ciekawa sytuacja:

- 50% zaliczkiu w lutym,
- dostawa w kwietniu.
- wywóz w kwietniu,
- potwierdzenie wywozu w lipcu.

Czy w kwietniu mogę wykazać 0%, czy nie?

Wychodzi mi na to, że tak, bo jednak warunek jest spełniony (wywóz w terminie 2 miesiecy). Nie mam potwierdzenia wywozu, ale konsekwentnie wydaje mi się, że ono dla zaliczek nie ma znaczenia. Czyli jeśli okaże się ex post, że wywóz jednak miał miejsce w kwietniu, to nikt mi nie może powiedzieć, że powinienem za kwiecień zastosować owe 50% ze stawką niezerową.
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

A mi wyszło coś jeszcze innego:-)

"13. W ostatnim zdaniu art. 41 ust. 9a ustawy stanowi, że odpowiednio stosuje się, między innymi, art. 41 ust. 7 ustawy. Nie do końca wiadomo jak należy to rozumieć, gdyż możliwych jest kilka interpretacji tego odesłania.
W celu ustalenia prawidłowej interpretacji zestawienia wskazanych przepisów ustalić wpierw należy jakie skutki wywołuje treść samego tylko art. 41 ust. 7 ustawy. Otóż przepis ten przesuwa o jeden okres rozliczeniowy moment, w którym eksport towarów wykazuje się w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT). Na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy eksport towarów nie jest bowiem wykazywany
w ewidencji VAT (oraz deklaracji VAT) za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego, lecz w ewidencji VAT (oraz deklaracji VAT) za kolejny okres rozliczeniowy.
Uznać w tej sytuacji należy, że zawarty w art. 41 ust. 9a ustawy nakaz odpowiedniego stosowania art. 41 ust. 7 ustawy oznacza, że jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego nie zostaną spełnione warunki określone w art.41 ust. 9a ustawy, zaliczek na poczet eksportu towarów w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT) za ten okres rozliczeniowy się nie wykazuje. Jeżeli natomiast przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy zostaną spełnione, zaliczki na poczet eksportu towarów wykazuje się w ewidencji VAT ze stawką 0% oraz w poz. 22 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za ten okres rozliczeniowy.
Podobnie ma się rzecz w kolejnych okresach rozliczeniowych aż do okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę. Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ostatni z tych okresów rozliczeniowych
(tj. okresów rozliczeniowych poprzedzających okres rozliczeniowy, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę) nie zostaną spełnione warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy, zaliczek na poczet eksportu towarów nie wykazuje się w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT). Jeżeli natomiast przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za któryś z tych okresów rozliczeniowych zostaną spełnione warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy, zaliczki na poczet eksportu towarów wykazuje się w ewidencji VAT ze stawką 0% oraz w poz. 22 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za ten okres rozliczeniowy.
Zaliczki na poczet eksportu towarów najpóźniej muszą zostać wykazane w ewidencji (oraz deklaracji VAT) za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę (tak jak „zwykły” eksport towarów musi zostać najpóźniej wykazany w ewidencji oraz deklaracji VAT za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 41
ust. 6 ustawy). W ewidencji VAT oraz deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy zaliczki na poczet eksportu towarów są wykazywane:
1) ze stawką 0% - jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy spełnione zostaną warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy,
2) ze stawką krajową – w przeciwnym razie."
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Tomasz K.:
A mi wyszło coś jeszcze innego:-)

"13. W ostatnim zdaniu art. 41 ust. 9a ustawy stanowi, że odpowiednio stosuje się, między innymi, art. 41 ust. 7 ustawy. Nie do końca wiadomo jak należy to rozumieć, gdyż możliwych jest kilka interpretacji tego odesłania.
W celu ustalenia prawidłowej interpretacji zestawienia wskazanych przepisów ustalić wpierw należy jakie skutki wywołuje treść samego tylko art. 41 ust. 7 ustawy. Otóż przepis ten przesuwa o jeden okres rozliczeniowy moment, w którym eksport towarów wykazuje się w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT). Na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy eksport towarów nie jest bowiem wykazywany
w ewidencji VAT (oraz deklaracji VAT) za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego, lecz w ewidencji VAT (oraz deklaracji VAT) za kolejny okres rozliczeniowy.
Uznać w tej sytuacji należy, że zawarty w art. 41 ust. 9a ustawy nakaz odpowiedniego stosowania art. 41 ust. 7 ustawy oznacza, że jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego nie zostaną spełnione warunki określone w art.41 ust. 9a ustawy, zaliczek na poczet eksportu towarów w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT) za ten okres rozliczeniowy się nie wykazuje. Jeżeli natomiast przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy zostaną spełnione, zaliczki na poczet eksportu towarów wykazuje się w ewidencji VAT ze stawką 0% oraz w poz. 22 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za ten okres rozliczeniowy.
Podobnie ma się rzecz w kolejnych okresach rozliczeniowych aż do okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę. Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ostatni z tych okresów rozliczeniowych
(tj. okresów rozliczeniowych poprzedzających okres rozliczeniowy, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę) nie zostaną spełnione warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy, zaliczek na poczet eksportu towarów nie wykazuje się w ewidencji VAT (a w konsekwencji w deklaracji VAT). Jeżeli natomiast przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za któryś z tych okresów rozliczeniowych zostaną spełnione warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy, zaliczki na poczet eksportu towarów wykazuje się w ewidencji VAT ze stawką 0% oraz w poz. 22 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za ten okres rozliczeniowy.
Zaliczki na poczet eksportu towarów najpóźniej muszą zostać wykazane w ewidencji (oraz deklaracji VAT) za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym upłynie 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę (tak jak „zwykły” eksport towarów musi zostać najpóźniej wykazany w ewidencji oraz deklaracji VAT za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 41
ust. 6 ustawy). W ewidencji VAT oraz deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy zaliczki na poczet eksportu towarów są wykazywane:
1) ze stawką 0% - jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy spełnione zostaną warunki określone w art. 41 ust. 9a ustawy,
2) ze stawką krajową – w przeciwnym razie."

Myślę, że generalnie to się zgadzamy, przynajmniej w dużej części :-)

Pisząc :

"Ale drugim problemem który tutaj jest, to kwestia na co czekam: na wywóz, czy na otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz?. Nie bardzo rozumiem cel ustawodawcy, który w ust. 6 i 7 jako warunek stawia otrzymanie dokumentu W TERMINIE DO DNIE ZŁOZENIA DEKLARACJI ZA DANY OKRES, a w przypadku zaliczek jako warunek stosowania stawki zerowej przewiduje WYWÓZ W TERMINIE DWÓCH MESIECY LICZĄC OD KOŃCA MIESIACA"

- miałem raczej w głowie sytuację, gdy mam zaliczkę w lutym, a wywóz następuje w maju oraz dokument potwierdzajacy wywóz mam do 25 maja.

I zgodzam się, że potwierdzenie będzie miało znaczenie, jeśli przy lutowej zaliczce do 25 marca wywozię towar i otrzymam potwierdzenie wywozu (ewentualnie do 25 kwietnia, a wówczas wykażę zaliczkę z przesunięciem o miesiąc).

No dobrze, a jak w taim razie podejść do tej sytuacji ostatniej, gdy wywóz jest w kwietniu, ale potwierdzenie otrzymuję w lipcu? Moim zdaniem odpowiednie zastosowanie ust. 7 nie może spowodowac, że nie mogę zastosoować stawki zerowej, skoro jednak towar wywiozłem w terminie zust. 9a, a więc spełniłem przesłankę z przepisu odsyłającego. Przepis odesłania nie może modyfikować przepisu odsyłającego. To przepis odesłania powinien być tak interpretowany aby pozostawać w zgodzie z przepisem odsyłajacym.

Wyszłoby zatem na to, że czasami miałoby znaczenie potwierdzenia, a czasami nie.

Muszę sprawdzić, czy te przemyslenia są zgodne ze stanowiskiem MF (nieoficjalnym) :-)
Chyba nie, z tego co pamiętam ktoś tam chciał korekt za luty w braku warunków do stawki zerowej.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.03.14 o godzinie 10:42
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Hmm...na potrzeby jakiegoś tam artykułu opracowałem niedawno taki przykład (pasuje, bo dotyczy zaliczki w lutym i wywozu w maju):

----
Spółka (składająca miesięczne deklaracje VAT-7) otrzymała 5 lutego 2014 r. zaliczkę na poczet dostawy towaru (opodatkowanego w Polsce podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%), która stanowić będzie eksport towarów. Towar zostanie wywieziony poza terytorium Unii Europejskiej 12 maja 2014 r. Uważam, że w tej sytuacji spółka nie powinna wykazywać zaliczki ani w deklaracji VAT-7 za luty, ani w deklaracji VAT-7 za marzec, ani w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. (mimo, że 30 kwietnia 2014 r. upłynie termin 2 miesięcy od końca lutego 2014 r., tj. miesiąca otrzymania zaliczki). Zaliczkę tę spółka powinna wykazać:
1) ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. – jeżeli do 25 czerwca 2014 r. otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
2) ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r. – jeżeli między 26 czerwca a 25 lipca 2014 r. otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
3) ze stawką 23% w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r. – jeżeli nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie do 25 lipca 2014 r.
----

I w sumie teraz myślę, że przykład powinienem zmodyfikować dodając dodatkowy punkt, że jeżeli DePeTeUE (dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej) zostanie otrzymany do 25 maja, właściwa do wykazania zaliczki ze stawką 0% nie będzie deklaracja VAT-7 za kwiecień.

Aha, jest sobie jeszcze interpretacja ITPP3/443-391/13/AT, w której czytamy, że „warunek wywozu będzie spełniony, jeśli podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w terminie określonym w art. 41 ust. 6 i 7 ustawy o VAT, tj. co do zasady przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin, w jakim miał nastąpić wywóz towarów. Niespełnienie tego warunku spowoduje obowiązek zastosowania stawki właściwej dla danego towaru w kraju”. Ja to stanowisko (według mnie nieprawidłowe) rozumie tak, że w powyższej przykładowej sytuacji:

-----
(...) zaliczkę na poczet eksportu towarów spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. ze stawką:
1) 0% - jeżeli do 25 czerwca 2014 r. otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
2) 23% - jeżeli do 25 czerwca 2014 r. nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
-----Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.03.14 o godzinie 11:01
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Tomasz S.:

No dobrze, a jak w taim razie podejść do tej sytuacji ostatniej, gdy wywóz jest w kwietniu, ale potwierdzenie otrzymuję w lipcu? Moim zdaniem odpowiednie zastosowanie ust. 7 nie może spowodowac, że nie mogę zastosoować stawki zerowej, skoro jednak towar wywiozłem w terminie zust. 9a, a więc spełniłem przesłankę z przepisu odsyłającego. Przepis odesłania nie może modyfikować przepisu odsyłającego. To przepis odesłania powinien być tak interpretowany aby pozostawać w zgodzie z przepisem odsyłajacym.

Chyba się zgadzamy, bo według mnie wchodzi w takim przypadku w grę zastosowanie stawki 0% (w deklaracji VAT-7 za czerwiec), jeżeli otrzymasz DepeteUE przed 25 lipca.

A tak przy okazji jest jeszcze sprawa kursu przeliczeniowego dla celów VAT. Według mnie niezależnie od tego jak interpretować te %#*@&!! przepisy z art. 41, kursem przeliczeniowy pozostaje kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.03.14 o godzinie 11:04
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Tomasz K.:
Tomasz S.:

No dobrze, a jak w taim razie podejść do tej sytuacji ostatniej, gdy wywóz jest w kwietniu, ale potwierdzenie otrzymuję w lipcu? Moim zdaniem odpowiednie zastosowanie ust. 7 nie może spowodowac, że nie mogę zastosoować stawki zerowej, skoro jednak towar wywiozłem w terminie zust. 9a, a więc spełniłem przesłankę z przepisu odsyłającego. Przepis odesłania nie może modyfikować przepisu odsyłającego. To przepis odesłania powinien być tak interpretowany aby pozostawać w zgodzie z przepisem odsyłajacym.

Chyba się zgadzamy, bo według mnie wchodzi w takim przypadku w grę zastosowanie stawki 0% (w deklaracji VAT-7 za czerwiec), jeżeli otrzymasz DepeteUE przed 25 lipca.

A jak nie otrzymam do 25 lipca tylko np. w sierpniu?
Ale cały czas, wiem że towar wywieziono w kwietniu.
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Tomasz S.:
A jak nie otrzymam do 25 lipca tylko np. w sierpniu?
Ale cały czas, wiem że towar wywieziono w kwietniu.

No według mnie w takim razie w deklaracji VAT-7 za czerwiec ze stawką krajową, a w deklaracji VAT-7 za sierpień korekta na 0%.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Przebrnąłem - Panowie - Wasze posty i przepisy.
Aczkolwiek za grosz satysfakcji nie mam.
Niektóre rękopisy (projekty przepisów) powinny jednak płonąć (że tak Bułhakowem pojadę)...
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Eh, przepisy są takie jakie są, a nasze (moje) posty zawierają błędy.
Ale nie chce mi się o tym pisać.

W ogóle to za dużo czasu mi to zajmuje. A niestety jak człowiek pisze gdzieś wyszarpując małą chwilę i z głowy, to takie są potem skutki.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Tomasz S.:
Przyszła mi własnie do głowy jeszcze jedna ciekawa sytuacja:

- 50% zaliczkiu w lutym,
- dostawa w kwietniu.
- wywóz w kwietniu,
- potwierdzenie wywozu w lipcu.

Czy w kwietniu mogę wykazać 0%, czy nie?

Wychodzi mi na to, że tak, bo jednak warunek jest spełniony (wywóz w terminie 2 miesiecy). Nie mam potwierdzenia wywozu, ale konsekwentnie wydaje mi się, że ono dla zaliczek nie ma znaczenia.

Ale jak to nie, skoro w art. 41 ust. 9a jak byk stoi:

Jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Ja bym uznał, że w opisanej sytuacji:
- 50% zaliczkiu w lutym,
- dostawa w kwietniu.
- wywóz w kwietniu,
- potwierdzenie wywozu w lipcu.

w deklaracji za kwiecień (skł. do 25 maja) wykazuję zaliczkę ze stawką krajową, a później w deklaracji za lipiec (skł. do 25 sierpnia) robię korektę VAT-u krajowego od zaliczki i wykazuję cały eksport ze stawką 0%.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Oj, tam, czepiasz się.

Napisałem przecież :"Eh, przepisy są takie jakie są, a nasze (moje) posty zawierają błędy".

- co miało oznaczać, że sypię głowę popiołem.

Tak to jest jak się piszę "z głowy" bez czytania przepisów.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Jak rozliczać zaliczki w eksporcie towarów od 1 stycznia...

Oto jak organy podchodzą do sprawy: IBPP4/443-229/14/EK

Oznacza to, że w przypadku gdy podatnik rozlicza się za okresy miesięczne, aby zaliczka otrzymana przez niego np. w miesiącu styczniu mogła zostać opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej musi nastąpić do końca marca 2014 r., i dokument potwierdzający ten wywóz podatnik powinien otrzymać do końca marca 2014 r. (art. 41 ust. 9a ustawy). Jeżeli jednak wywóz nastąpił np. w miesiącu marcu i do końca tego miesiąca podatnik nie dysponuje jeszcze dokumentem potwierdzającym ten wywóz, w celu zachowania stawki 0% podatnik powinien otrzymać ten dokument najpóźniej do 25 maja 2014r. (art. 41 ust. 9a w zw. z ust. 7 ustawy). Zaznaczyć przy tym należy, że podstawowym warunkiem zastosowania powyższego przepisu jest aby wywóz towarów nastąpił w terminie 2 miesięcy od otrzymania zaliczki.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku Wnioskodawca otrzymał zaliczkę na poczet eksportu towarów w styczniu 2014r. Zgodnie z umową, towary miały wyjechać z Polski do końca marca 2014r., tak się jednak nie stało i nie jest znany dokładny termin wywozu. Oznacza to zatem, że w opisanym stanie faktycznym wywóz towaru nie nastąpił w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę (zaliczkę).

Stosownie do powyższego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpił wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w stosunku do których Wnioskodawca otrzymał zaliczkę. Nie został zatem spełniony warunek do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%. Jednocześnie jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, (…), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, (…). Podkreślić także należy, że moment otrzymania dokumentu nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego tj. nie zmienia tego obowiązku.

Oznacza to, że w sytuacji gdy Wnioskodawca na poczet eksportu towaru otrzymał zaliczkę w styczniu 2014 r. to powinna ona być wykazana w deklaracji za miesiąc styczeń tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie ponieważ zgodnie z umową wywóz towaru miał nastąpić do końca marca 2014 r. Wnioskodawca miał prawo do zastosowania względem tej otrzymanej zaliczki stawki podatku w wysokości 0%. Jednakże w zawiązku z faktem, że wywóz towaru nie nastąpił terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Wnioskodawca otrzymał tę zaliczkę tj. do końca marca 2014 r., powinien on skorygować deklarację za styczeń z zastosowaniem stawki krajowej właściwej dla danego towaru. Następnie jeżeli wywóz towaru względem którego Wnioskodawca otrzymał zaliczkę opodatkowaną stawką krajową nastąpi w terminie późniejszym i Wnioskodawca będzie posiadał dokument potwierdzający ten wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, będzie on uprawniony do zastosowania dla eksportu tego towaru stawki podatku w wysokości 0%. Wnioskodawca w takim przypadku będzie również upoważniony do korekty podatku należnego (wynikającego z otrzymanej zaliczki) wykazanego w deklaracji za miesiąc styczeń 2014 r. w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zaliczkę na poczet eksportu towarów (w sytuacji gdy wywóz towarów nie nastąpił w ciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca jej otrzymania) należy ująć w rozliczeniu za miesiąc marzec 2014 r. - należy uznać za nieprawidłowe.

Następna dyskusja:

zaliczki w eksporcie 2014




Wyślij zaproszenie do