Temat: Import usług a kurs przeliczeniowy waluty obcej oraz...
Ja nadal się nie zgadzam, że może 7 dni po.
termin 7 dni też wynika z rozporządzenia, nie możemy sobie pomijać niektórych przepisów rozporządzenia (wystawienie nie później niż w dacie obowiązku podatkowego - bo 106 pozwala jedną stosować) ale nie pomijać terminu 7 dniowego - który też jest niezgodny ze 106 bo i tak musiałbyś 7 dni po pierwszej czynności wystawić).
Nie rozumiem podstawy do terminu 7 dniowego - albo w ogóle pomijamy terminy z rozporządzenia (i wystawiamy ostatniego dnia miesiąca bo nie ma w ustawie terminu 7 dni od końca miesiąca), albo nie pomijamy i wtedy do dnia wykonania ostatniej usługi w miesiącu.
Nie mogę się zgodzić, by 106 uchylał część przepisów dotyczących terminów, a części nie i to wg jakiegoś dowolnego klucza - bo 7 dni to nam pasuje, a już do dnia powstania obowiązku podatkowego to już nie.
Nie można twierdzić, że dla pierwszej czynności w miesiącu to par 9 nie ma zastosowania, ale dla miesiąca już ma i mamy 7 dni na wystawienie faktury.
Miej na uwadze, iż w takim wypadku i tak dla jednej faktury miałbyś kilka obowiązków podatkowych i kilka kursów waluty.
Bo obowiązek i tak zawsze powstanie nie później niż w dacie wykonania poszczególnych czynności zgodnie z 19 ust 19a - a faktura nie jest wystawiona w terminie i przepis ten sugeruje że musi być wcześniejsza (co jeszcze da się ominąć).
Bo jak będziesz bronic tych 7 dni od końca miesiąca to moim zdaniem wylejesz dziecko z kąpielą bo będziesz liczyć kursy dla każdej czynności odrębnie - ale jak pisałem nie ma to znaczenia dla rozliczeń - chyba że u zwolnionych jak zaniża podstawę.
Tu jeszcze jest konflikt, czy 106 może zmieniać termin powstania obowiązku podatkowego (i właściwy kursu)bo mamy konflikt przepisów ustawowych. 106 w tym sensie nie jest szczególny do 19, 29 i 31a, a skoro jest późniejszy to zgodnie z wykładnią systemową ma dominujące znaczenie i 106 ust 7 należy czytać tak by był zgodny z tymi przepisami.
oczywiście wystawienie faktury do końca miesiąca nie likwiduje powyższego konfliktu przepisów ustawowych - ale przynajmniej w sposób równorzędny traktujemy przepisy rozporządzenia dotyczące terminów wystawienia faktury, a nie jeden pomijamy, a drugi (który ma zastrzeżenie tego pierwszego) stosujemy sobie bezpodstawnie do sytuacji, która nie jest w niem przewidziana. Jak nie stosujemy przepisów rozporządzenia odnośnie terminów to żadnego i w ogóle mamy obowiązek wystawienia faktury od razu po zaistnieniu zdarzenia bo przepisy nie określają żadnego dłuższego terminu.
Więc nie wiem skąd te 7 dni - zakładam, że z przyzwyczajenia.
p.s. w ogóle nie ma terminu 7 dni od końca miesiąca dla faktur wewnętrznych - wiec nie wiem skąd ten pomysł bo:
par 9 2. W przypadku gdy podatnik określa w fakturze,
zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
par 5 ust 1 pkt 4 w przypadku
sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury
Więc przy nabyciach nie ma mowy o sprzedaży, a nawet jak to pominąć, to import wielu podobnych usług nie zawsze bezie sprzedażą ciągłą, nawet jak oceniać to dla świadczącego , a tym bardziej wielu różnych usług.
Więc już się rozpisałem, ale naprawdę nie wiem skąd wymyśliliście ten termin 7 dni od końca miesiąca dla wewnętrznych bo nic takiego z przepisu nie wynika - no można by bronić przy nabyciach usług ciągłych i tylko tam
pozdrawiam
Andrzej Nikończyk edytował(a) ten post dnia 13.09.10 o godzinie 12:09