Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr
Temat: Faktury uproszczone
Przyczynkiem do rozpoczęcia nowego tematu jest informacja MF dot. zmian w zakresie fakturowania.Zacznijmy od przepisów. W par 5 ust 4 pkt 6 określono, że faktura może nie zawierać w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.
To znaczy, że faktura ta może nie zawierać nazwy (imienia i nazwiska) i adresu nabywcy (ust 1 pkt 3) jak też :
8)miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
11) wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12) stawkę podatku;
13) sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
przy czym faktura ta musi zawierać dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku (ostatnie zdanie par 5 ust 4 pkt 6). Jak rozumieć tą część przepisu? Chyba, że poprzez, określenie na fakturze ceny brutto w danej stawce lub ceny netto w danej stawce. Nie wiem jak inaczej można sprostać przepisowi.
W par 5 ust 5 stwierdzono, że „Przepisu ust. 4 pkt 6 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w art. 106 ust. 4 ustawy, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz w przypadku, o którym mowa w § 26a pkt 2 lit. a. „
Pomijając sprzedaż wysyłkową i następne to faktury uproszczonej nie stosuje się do sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. To jakoby stanowiło, że faktury uproszczone są tylko wystawiane dla podmiotów. No tak ale skąd wiadomo, że kupił podmiot o ile na tej fakturze może nie być danych tego podmiotu (ust. 1 pkt 3).
Pierwszy problem : to znaczy że te faktury nie liczą się do obrotu warunkującego wejście do kas fiskalnych. No bo jak faktury uproszczone nie mogą być wystawiane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności to są dla prowadzących działalność ale z tej faktury to nie wynika.
Uwzględniając, że mam teraz wypełniać postanowienia par.20a ust 2 to czy w tym wypadku mam podpisać umowę sprzedaży, a może posiadać zamówienie abym miał wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów bo tak to przyjdzie US i powie że ta faktura jest dla osoby fizycznej? Same pytania i wątpliwości.
Idąc dalej (zakładając, że nie mam takiej ścieżki audytu – bardzo mnie się to określenie podoba) to teraz wchodzimy w najciekawsze. Na stronie MF jest broszura – zmiany w zakresie fakturowania.
Na str 11 ( w połowie) napisano – CYTUJĘ – Faktura uproszczona daje nabywcy towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji, które są dokumentowane tą fakturą. KONIEC CYTATU. No ale jeżeli jestem nabywcą i mam taką fakturę to skąd wiadomo, że ona jest moja – no bo nie ma na niej moich danych. Czyli znów wracamy do tej ścieżki audytu no bo musimy powiązać tą fakturę z moją osobą (podmiotem) a można to uczynić tylko poprzez umowę, zamówienie potwierdzone przez sprzedawcę lub tym podobne. O ile przebrnę przez tą ścieżkę to jak mam odliczać ten podatek.
I to jest drugi problem. Art. 86 ust 2 pkt 1 lit a mówi, że podatek naliczony to suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Ale przecież na tej fakturze nie ma kwoty podatku – są tylko dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku. To czyżbym miał sobie sam tą kwotę podatku wyliczyć?
W art. 226 b Dyrektywy w lit d stwierdzono, że faktura uproszczona musi mieć należny VAT lub dane potrzebne do jego obliczenia – w przepisie polskim dano tylko dane. No ale w Dyrektywie nie ma definicji podatku naliczonego tak jak w art. 86 ust 2 pkt 1 lit. A są tylko w postanowienia art. 168 lit a i 178 lit.a.
Uwzględniając wszystko powyżej powiedźcie mnie kto wystawi fakturę uproszczoną albo kto taką będzie chciał otrzymać.
Przepis jest ale chyba pozostanie martwy. Pomijam oczywiście sytuacje kiedy dam dane odbiorcy na fakturze uproszczonej i kwotę podatku ale czy ta faktura wtedy będzie uproszczona?