Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Z przepisów art. 106e ust. 1 u.p.t.u. wynika, że faktura dokumentująca czynność powinna zawierać m.in.:
- datę wystawienia;
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

Tak więc data wystawienia na fakturze – czy to na czynność, czy to na zaliczkę (zapłatę) – powinna zawsze się znajdować na fakturze.
Data wykonania czynności, bądź odpowiednio data otrzymania płatności powinna być umieszczona na fakturze, o ile jest to data po pierwsze znana (określona w momencie wystawienia faktury), po drugie – jeśli różni się od daty wystawienia faktury.

Jeśli faktura jest wystawiana przed czynnością, to wówczas w zasadzie należałoby umieścić na fakturze tylko datę wystawienia. Zwykle bowiem data dostawy nie jest jeszcze 100% określona (gdyż nie wiadomo, jaka ona dokładnie będzie).

Faktury, na których nie ma daty dostawy mogą w praktyce sprawiać problemy przy ich ewidencjonowaniu (zarówno jeśli chodzi o ewidencję sprzedaży - datę powstania obowiązku podatkowego; jak i ewidencję zakupów – termin odliczenia podatku naliczonego).
Jeśli bowiem na fakturze nie ma daty dostawy, to wówczas nie wiadomo, czy ta data:
- jest taka sama jak data wystawienia (i obowiązek podatkowy z tej faktury powstał w dacie wystawienia faktury);
- nie jest jeszcze określona, więc nie wiadomo, kiedy od czynności dokumentowanej tą fakturą powstał obowiązek podatkowy.

W związku z tym moim zdaniem rozwiązaniem lepszym – także w przypadku faktur wystawianych przed czynnością (płatnością) - jest podawanie na fakturach dat planowanych dostaw (nawet jeśli nie są one 100% określone).

Co myślicie?
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Adam B.:
W związku z tym moim zdaniem rozwiązaniem lepszym – także w przypadku faktur wystawianych przed czynnością (płatnością) - jest podawanie na fakturach dat planowanych dostaw (nawet jeśli nie są one 100% określone).

Co myślicie?

Moim zdaniem, z praktycznego punktu widzenia, a dokładniej z punktu widzenia sprzedawcy, warto przyjąć następującą praktykę (zgodną z przepisami):
- na fakturach wystawianych po transakcji lub równolegle z transakcją zawsze podawajmy datę sprzedaży, nawet jeśli nie różni się od daty wystawienia faktury,
- na fakturach wystawianych przed transakcją nie podawajmy nigdy daty sprzedaży, chyba że jesteśmy jej pewni (np. wynika z umowy).

W ten sposób, z punktu widzenia sprzedawcy, będziemy mogli łatwo wyłuskać te faktury, dla których trzeba zweryfikować datę sprzedaży i wprowadzić ją do systemu informatycznego ręcznie, w pozostałych przypadkach system zaciągnie datę sprzedaży automatycznie (będzie już określona).

System powinien zaciągać dane do deklaracji i ewidencji po dacie sprzedaży, a nie po dacie wystawienia. W związku z tym, jeżeli będziemy dla wszystkich faktur jak leci określać datę sprzedaży, również dla tych wystawianych przed transakcją - w formie prognozy, to trzeba będzie w systemie jakieś dodatkowe oznaczenia dla faktur przedtransakcyjnych zrobić, co by ten wiedział, że data sprzedaży w rzeczywistości może być zupełnie inna niż ta, która wynika z prognozy i że w związku z tym należy prognozowaną datę sprzedaży zweryfikować.

Oczywiście w przypadku faktur zakupowych wszystko i tak się posypie, a jakiekolwiek prywatne ustalenia pozostaną bez znaczenia, bo nabywca nie jest w stanie narzucić sprzedawcy tego, co i kiedy tenże ma umieszczać na fakturze. W przypadku rozbudowanego działu zakupów i słabej komunikacji pomiędzy działem zakupów a księgowością, dla osób rozliczających naliczony to będzie koszmar, gdy dostaną fakturę bez daty sprzedaży (nie wiadomo, czy można z niej już odliczać VAT, czy jeszcze nie).Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.14 o godzinie 13:42
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

można jeszcze umieścić informację: "data dostawy: nieznana" :)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Mam wrażenie, że problem, który przedstawiam niżej, był już na forum sygnalizowany (nie mogę jednak namierzyć)...

Faktura wystawiona przed transakcją (dostawą, wykonaniem usług, otrzymaniem zaliczki) i anulowanie tej transakcji.
Czy należy wystawiać fakturę korygującą?
Z art.106j ust.1 wynika, że raczej nie (no chyba, żeby przepisy stosować "odpowiednio", na co - z kolei - brakuje podstawy prawnej).

Pozostaje jednak ryzyko narażenia się na niedogodności (lub nawet sporu z fiskusem) związane z art.108.
Faktura zawiera podatek, dotyczy zdarzenia, które nie miało miejsca...

Systemy informatyczne będą również miały problemy z takimi "pustymi" fakturami, niepowiązanymi z żadnymi zdarzeniami podatkowymi.

Bezpieczniej i wygodniej więc, choć bez podstawy prawnej, wystawiać faktury korygujące... :-)
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski Radca Prawny, Żabka
Polska sp. z o.o.

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Popieram Ojca Założyciela, w zakresie dużych firm, które wprowadzają faktury do systemu SAP i ewidencji Vatowskich np. poprzez system OCR. Brak daty spowoduje blokowanie faktur zaciąganych do ewidencji zakupu i potem należy ręcznie rozpoznać datę wykonania/dostawy i uruchomić faktury z "poczekalni". Każdy inne rozwiązanie może spowodować przedwczesne albo całkowicie niesłuszne rozpoznanie podatku naliczonego.
W przypadku ręcznego prowadzenia rejestrów każda inna opcja jest sensowna .
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Ileż to razy na pytanie "dlaczego to jest tak zrobione? [w domysle: a nie tak, jak być powinno]" słyszałem: "bo tak robi system"...
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski Radca Prawny, Żabka
Polska sp. z o.o.

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

No niestety, Matrix ma swoje zady i walety.
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: faktury na przyszłe czynności; data dostawy

Poważne programy nie pozwalają wystawić faktury bez ruchu magazynowego. Toteż rzadko wystawia się faktury puste bo system na to nie pozwala, aby działy sprzedażowe nie narobiły bigosu.

Stąd powyższy problem w dużych organizacjach nie występuje. Jeśli ktoś już ma zaimplementowany moduł do faktur zaliczkowych to z reguły jest to w rękach ludzi o większej świadomości niż sprzedaż.

Następna dyskusja:

Potwierdzenie odbioru faktu...




Wyślij zaproszenie do