Temat: elementy konstrukcyjne VAT a ich przedawnienie
Gdzieś mi się już ten temat przewijał i nie wiem, czy nie Grupie.
Dla mnie ( i nie tylko) zwrot towaru jest odrębnym zdarzeniem gospodarczym. Powszechnie się przyjmuje, że jeśli korekta związana jest z przyczyną powstałą po zdarzeniu pierwotnym
(sprzedaż), to jest dokonywana w dacie zaszłości wtórnej (zwrot towaru). Skoro zwrot towaru może nastąpić np po 7 latach ( strony się umówiły, że towar niesprzedany podlega zwrotowi - medale z brązu pozłacane 24 karatowym złotem), to winny tę zaszłość odzwierciedlić w księgach i ewidencjach.
Skoro zaszłość miała miejsce, w postaci powrotu towaru - zwiększenia majątku, to należy to udokumentować właściwymi dokumentami. Takim dokumentem jest korekta faktury. Oczywiści można to zrobić odwrotnie poprzez odprzedaż zwrotną, lecz nie będzie to do końca oddawało charakter czynności zwrotu towaru.
Fiskus twierdzi, że nie można.
Interpretacja indywidualna z 14 marca 2014 r., sygn. IPPP2/443-1395/13-2/RR - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
http://podatki.biz
Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2012 r., sygn. IBPP1/443-361/12/LSz - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
http://podatki.bizAdam B.:
odgrzebując stary temat - zastanawiam się teraz nad jeszcze jedną kwestią .
czy możliwe jest korygowanie VAT należnego (w związku z fakturami korygującymi) po upływie 5.lat od chwili powstania zdarzenia zmniejszającego obrót (podobno KIP twierdzi, że nie)
tak na szybko, to przeciwwskazań nie widzę...
jeśli bowiem o kwotę korekty zawsze zmniejsza się bieżące zobowiązanie podatkowe.... (ewentualnie bieżący zwrot nadwyżki)