Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: dywidenda rzeczowa ; datio in solutum - VAT
zgodnie z obietnicą:Andrzej K.:
Dla mnie - datio in solutum - nie podlega VAT.
Tomasz S.:
Tylko, że:
a) nie mamy tutaj datio in solutum
b) moim zdaniem twierdzenie, ze datio in solutum podlega/nie podlega VAT jest zbytnim uproszczeniem.
To zależy bowiem od szerszego kontekstu. Samo zawarcie umowy datio in solutum nie zmienia moim zdaniem tego, czy czynność jest/była odpłata czy nie.
Podam dwa przykłady:
a) zawieram umowę darowizny pieniężnej; jako darczyńca zamiast wydawać pieniądze wydaje rzeczy należące do mojego przedsiębiorstwa; chociaż niewątpliwie dochodzi w ten sposób do umorzenia mojego zobowiązania, to czy można uznać, że moja czynność miała odpłatny charakter?
b) jako pożyczkobiorca jestem zobowiązany do zwrotu pożyczki pieniężnej; zamiast jednak wydawać środki pieniężne, za zgodą wierzyciela wydaje towary handlowe; w tym choćby intuicyjnie trudno jest uznać taką czynność za nieodpłatną.
Przy czym uważam, że za świadczenie wzajemne (odpłatność) nie można tutaj uznać tylko samego złożenia oświadczenia wierzyciela o zawarciu umowy datio in solutum (czyli inaczej mówiąc, wyrażenia jego zgody na spełnienie innego świadczenia albo z innej podstawy prawnej; wówczas w każdym takim przypadku moglibyśmy twierdzić, że świadczenie dłużnika jest świadczeniem odpłatnym). Raczej zapytałby, czy rozpatrując całokształt sytuacji (a więc nie tylko etap datio in solutum, ale też czynność, w związku z którą powstało pierwotne zobowiązanie dłużnika) można mówić o tym, że podatnik wykonując swoje świadczenie zostaje jednocześnie przysporzony w wyniku wykonania jakiegoś innego świadczenia, które można postrzegać jako świadczenie wzajemne.
Pamiętajmy, że system jest zharmonizowany i nie można się przy rozpatrywaniu tego zagadnienia ograniczać wyłącznie do naszego prawa cywilnego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.07.13 o godzinie 09:14