Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl
Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ
Rozważmy następującą sytuację:PL sprowadza z Rosji towar do składu celnego, który znajduje się w Polsce. Następnie, powiedzmy po kilku tygodniach, dokonuje dostawy tego towaru na rzecz CZ do składu celnego, który znajduje się w Czechach. Następnie, powiedzmy po kilku tygodniach, CZ dokonuje dostawy tego towaru do USA:
RU -> PL (skład celny w PL) -> CZ (skład celny w CZ) -> USA
Czy w takim przypadku dostawa pomiędzy PL a CZ stanowi WDT?
Art. 36 ust. 2 u.p.t.u. wskazuje, że w takim przypadku u PL nie wystąpi w Polsce import towarów od RU. Czy logiczne jest rozpoznawanie WDT u PL i WNT u CZ, skoro nie nastąpił jeszcze import tych towarów w UE? Co ciekawe, gdyby PL nie sprzedawał tych towarów na rzecz CZ, tylko sam sobie je przemieszczał do składu celnego w CZ, to w świetle art. 13 ust. 3 WDT z tytułu przemieszczenia towarów własnych nie nastąpiłoby.
Z kolei w przypadku dostaw "nieruchomych" towarów znajdujących się w składzie celnym zazwyczaj są rozpoznawane dostawy krajowe.
Na "logikę" i "zdrowy rozsądek", WDT / WNT w podanym przykładzie nie powinno wystąpić. Jednak w opisanym przykładzie wszystkie ustawowe warunki rozpoznania WDT / WNT są spełnione. Chyba zatem WDT / WNT ma miejsce, pomimo iż import towarów w UE formalnie nie nastąpił i nie wiadomo, czy w ogóle nastąpi. Ale dlaczego prawodawca odmiennie potraktował przemieszczenie towarów własnych pomiędzy składami celnymi wewnątrz UE, a odmiennie przemieszczenie transakcyjne?Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 15.11.11 o godzinie 21:30