Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ

Rozważmy następującą sytuację:

PL sprowadza z Rosji towar do składu celnego, który znajduje się w Polsce. Następnie, powiedzmy po kilku tygodniach, dokonuje dostawy tego towaru na rzecz CZ do składu celnego, który znajduje się w Czechach. Następnie, powiedzmy po kilku tygodniach, CZ dokonuje dostawy tego towaru do USA:

RU -> PL (skład celny w PL) -> CZ (skład celny w CZ) -> USA

Czy w takim przypadku dostawa pomiędzy PL a CZ stanowi WDT?

Art. 36 ust. 2 u.p.t.u. wskazuje, że w takim przypadku u PL nie wystąpi w Polsce import towarów od RU. Czy logiczne jest rozpoznawanie WDT u PL i WNT u CZ, skoro nie nastąpił jeszcze import tych towarów w UE? Co ciekawe, gdyby PL nie sprzedawał tych towarów na rzecz CZ, tylko sam sobie je przemieszczał do składu celnego w CZ, to w świetle art. 13 ust. 3 WDT z tytułu przemieszczenia towarów własnych nie nastąpiłoby.

Z kolei w przypadku dostaw "nieruchomych" towarów znajdujących się w składzie celnym zazwyczaj są rozpoznawane dostawy krajowe.

Na "logikę" i "zdrowy rozsądek", WDT / WNT w podanym przykładzie nie powinno wystąpić. Jednak w opisanym przykładzie wszystkie ustawowe warunki rozpoznania WDT / WNT są spełnione. Chyba zatem WDT / WNT ma miejsce, pomimo iż import towarów w UE formalnie nie nastąpił i nie wiadomo, czy w ogóle nastąpi. Ale dlaczego prawodawca odmiennie potraktował przemieszczenie towarów własnych pomiędzy składami celnymi wewnątrz UE, a odmiennie przemieszczenie transakcyjne?Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 15.11.11 o godzinie 21:30
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ

Chyba ukształtował się pogląd, że przed dokonaniem importu wszelkie dostawy nie podlegają VAT. Uzasadnia się to też tym, że towary nie dopuszczone do obrotu na terytorium UE nie powinny podlegac temu podatkowi. Była podobna sprawa,z tym , że towar był w tranzycie, a nie w procedurze skłądu celnego. W czasie, gdy był w tej procedurze, spółka polska sprzedała towar innej polskiej spółce. Orzeczenie było takie, że transakcja ta nie podlega VAT z przyczyn, o których pisałem na początku. Ze składem celnym powinno być podobnie, także jak jest sprzedaż do Czech.

konto usunięte

Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ

Czy status celny towarów (wspólnotowe - niewspólnotowe) ma znaczenie dla klasyfikacji dla celów VAT transakcji, których są one przedmiotem? Moim zdaniem - nie.

konto usunięte

Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ

Powrócę do mojej tezy. Weźmy jako przykład sprzedaż towarów objętych procedurą składu celnego. Mogą to być wyłącznie towary niewspólnotowe. Do sprzedaży takich towarów można zastosować stawkę 0%, jednakże wyłącznie po spełnieniu warunków z rozporządzenia wykonawczego. Zatem niespełnienie tych wymagań powoduje opodatkowanie według stawki właściwej dla danego towaru, mimo że transakcja dotyczy towarów niezwolnionych do obrotu na terenie UE.
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Dostawa towaru ze składu celnego w PL do składu celnego w CZ

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2009, I FSK 300/09
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E6A90D5AF1

Rozporządzenie być może dotyczy tylko sytuacji, w której procedurą składu celnego obejmowane są towary wspólnotowe. Wówczas dostawa dotyczy towaru wspólnotowego i wprowadzenie stawki 0% ma uzasadnienie. Natomiast przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do sytuacji, gdy procedura dotyczy towarów niewspólnotowych.



Wyślij zaproszenie do