Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Dostawa krajowa czy nie?
Stan faktyczny jest następujący. Firma X PL dokonuje importu towarów. Towary są dopuszczone do obrotu w Holandii w procedurze 4200 (dopuszczenie do obrotu towarów ze zwolnieniem z VAT, z uwagi na to, że towary maja być przedmiotem wywozu do innego państwa UE). Import dokonywany jest przez przedstawiciela podatkowego.PO zaimportowaniu, towary na zlecenie na zlecenie X PL są następnie transportowane bezpośrednio do Y PL, będącym kontrahentem X PL. Decyzja o wysyłce bezpośrednio na rzecz Y PL (co do ilości, rodzaju, jakości towaru itd.) zapada jeszcze w momencie, gdy towary są gdzieś tam w kontenerze w Holandii (a niewykluczone, że jeszcze jak towary są na statku poza terytorium UE; zapewne mamy kombinację różnych sytuacji, w zależności od zapotrzebowania). Transport z Holandii zleca X PL na warunkach DDP.
W związku z tym:
Czy mamy WDT dokonane w Holandii przez X PL na rzecz Y PL, natomiast Y PL ma WNT w Polsce?
Czy mamy WDT i WNT dokonane przez X PL (przemieszczenie towarów własnych) i następnie dostawę krajową z X PL na Y PL?
Przyszło mi jeszcze do głowy, że może mamy tutaj jednak dostawę łańcuchową, w której holenderskiego przedstawiciela podatkowego (???) uznajemy za pierwszego dostawcę, X PL za pierwszego nabywcę, który dokonuje transportu, a Y PL za finalnego odbiorcę. Wówczas dostawa pomiędzy X PL i Y PL byłaby dostawą dokonaną w Polsce. Ale to mi się zupełnie nie klei, jako że tenże przedstawiciel nie dokonuje faktycznie przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, ponieważ nim nie dysponuje w tym znaczeniu.
Problem jest taki, że:
a) to są bardzo popularne transakcje;
b) co do zasady podatnicy rozliczają VAT fakturując to na kontrahenta polskiego jako dostawę krajową; jeżeli zatem przyjąć za prawidłowy wariant pierwszy, to pojawia się interesujące pole do popisu dla fiskusa.
Jeżeli odrzucić wariant trzeci, to pasuje wariant pierwszy, i miejsce dostawy wypada na terytorium Holandii, ponieważ tam się rozpoczyna transport.