Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Definicja towaru
Jak wiemy wszyscy, od 1 stycznia 2011 r. mamy nową definicję towaru.Na marginesie dodam, że na poniedziałkowej konferencji w CDiSP w Łodzi, dyr. Tratkiewicz wskazał mimochodem, że chodziło o to, żeby za towar mogła być uznana też część rzeczy ruchomej. Zastanawiałem się, o jakie sytuacje tutaj może chodzić, i w sumie niewiele wymyśliłem. Bo przecież nie o części składowe rzeczy ruchomej, które pod odłączeniu stają się wszak samodzielną rzeczą ruchomą.
Prawdopodobnie wiec intencją MF było objęcie definicją towaru również udziału w prawie własności rzeczy ruchomej.
Idąc jednak tokiem rozumowania NSA przedstawionym w ostatniej uchwale – to jednak przy zbyciu udziału w rzeczy nie dochodzi do dostawy części tej rzeczy, tylko całości, wszak bowiem nabywca udziału ma prawo do rozporządzania – wraz z innymi osobami – całą rzeczą, a nie tylko jej częścią. Udział dotyczy natomiast prawa własności rzeczy, a nie towaru w sensie fizycznym.
NSA uznał za uzasadniony pogląd, że:
„W przypadku sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, jak również udziału we współwłasności budynków takie przeniesienie prawa występuje. Współwłasność, jak wynika z art. 195 K.c., stanowi rodzaj własności, który charakteryzuje się tym, że jedno i to samo prawo własności tej samej rzeczy (w tym przypadku nieruchomości) przysługuje więcej niż jednej osobie. Jak podkreśla się w doktrynie każdemu ze współuprawnionych przysługuje to samo prawo, którego zakres może być tylko różny ze względu na sam sposób podziału wspólnego prawa tzn. na wielkość udziału w nim (S. Rudnicki, Komentarz do Kodeksu cywilnego, Księga druga, Własność i inne prawa rzeczowe, Warszawa 2001 r. s. 221 – 222). W związku z tym sprzedaż udziału we współwłasności budynku, tak jak i udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, prowadzi do przeniesienia na nabywcę takiego udziału prawa do rozporządzania tymi towarami tak jak właściciel”.
Skoro jednak tak, to czy jeżeli:
- 1 grudnia nabędę udział w wysokości ½ w prawie własności rzeczy;
- 1 stycznia nabędę kolejny udział w wysokości ½ w prawie własności rzeczy
to co nabyłem za drugim razem, skoro prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel nabyłem już 1 grudnia?
:-)