Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: czy zużycie towarów na cele osobiste pracownika, etc....
Jak wynika z początkowej części przepisu, opodatkowaniu podlega przekazanie nieodpłatne określonych towarów, zaś następnie – w dalszej części przepisu (pkt 1) – stanowi się, iż opodatkowaniu podlega „przekazanie lub zużycie towarów” na określone cele.Mamy więc konstrukcję następującą: „opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie, w szczególności przekazanie lub zużycie” na określone cele. W kontekście takiego brzmienia przepisów powstaje pytanie o opodatkowanie „zużycia” towarów. „Zużycie” niewątpliwie jest czym innym niż „przekazanie”. W myśl słownika języka polskiego „zużyć” oznacza takie użycie, które prowadzi do zniszczenia, zmniejszenia się zasobu czegoś. Czym innym jest zatem „przekazanie”, a czym innym „zużycie”.
Z pewnością jednak „zużycie” nie jest rodzajem „przekazania”, a na to wskazuje obecna konstrukcja przepisu (w którym stanowi się o „przekazaniu (…) w szczególności przekazaniu lub zużyciu”).
Wątpliwe jest zatem, czy zużycie towarów „na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia” podlega opodatkowaniu. Z początkowej treści przepisu art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega przekazanie. Następnie stanowi się o „w szczególności zużyciu”. Określenie „w szczególności” egzemplifikuje wyliczenie, które poprzedza. Może zatem wskazywać na przykładowe formy nieodpłatnego przekazania podlegającego opodatkowaniu. Nie można jednak rozszerzać zakresu opodatkowania ponad to, co wyrażono na początku przepisu, tj. "nieodpłatne przekazanie”.
Zużycie jest zaś, jak już wskazywano, czym innym niż nieodpłatne przekazanie. W kontekście gramatycznej wykładni art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wątpliwości budzi to, czy zużycie towarów „na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów
stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia” podlega opodatkowaniu.
Oczywiście – mając na uwadze cele nowelizacji,jak również brzmienie przepisów unijnych nie powinno podlegać wątpliwości, że takie zużycie powinno być opodatkowane. Taka interpretacja byłaby jednak sprzeczna z tym, co wynika z interpretacji językowej.Adam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 11.04.11 o godzinie 12:23