Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: Czy można udzielić rabatu do transakcji barterowej ?
Jak w temacie.Strony ustalają, że w zamian za świadczenie niematerialne (np. dostarczenie informacji, wiedzy, know-how) jednej strony, druga strona udziela też świadczenia niematerialnego (np. reklamy).
Obie strony są VATowcami. Obie wystawią FV na swoje świadczenia.
Określą w umowie wartość świadczeń na X netto. Następnie udzielą sobie rabatu i określą podstawę opodatkowania np. na 40% z X.
Czy myślicie, że to jest dopuszczalne ?
Wydaje mi się, że nie.
Podstawą opodatkowania przy barterze jest wartość (rynkowa) świadczeń w naturze. Czy można udzielić rabatu do takiej podstawy opodatkowania?
Literalnie patrząc art. 29 ust. 4 ustawy VAT stanowi o zmniejszeniu „podstawy opodatkowania” przez rabaty, etc. Lege non distinguente dotyczy to każdej podstawy opodatkowania – a więc także podstawy opodatkowania w wysokości wartości rynkowej.
Ale jakoś mi to nie pasuje.
Poza tym w dyrektywie jest zapis, że:
„Artykuł 79
Podstawa opodatkowania nie obejmuje następujących elementów:
a) obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
b) opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji;
c) kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.
Podatnik musi przedstawić dowód na rzeczywistą kwotę kosztów, o których mowa w akapicie pierwszym lit. c), i nie może odliczyć VAT, który w danym przypadku mógł zostać naliczony.”
Dyrektywa więc odnosi się do „obniżek cen” a nie do „rabatów do podstawy opodatkowania”.
Co o tym myślicie?