Temat: Catering - odliczenie VAT czy nie?
Tomasz Siennicki:
Główne problemy będą moim zdaniem powstawały na "styku" gastronomii ze sprzedażą gotowych posiłków. Taki np. "Turek" mający budkę z kebabem to sprzedaje posiłki czy świadczy usługi gastronomiczne? Ma jeden stolik, przy którym można zjeść (infrastruktura gastronomiczna jak nic), ale sprzedaje też na wynos. Albo takie KFC?
Mamy odpowiedź. Wyrok ETS z 10.03 br. w sprawach połączonych C‑497/09, C‑499/09, C‑501/09 i C‑502/09. Teza jest taka:
"Artykuły 5 i 6 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, zmienionej dyrektywą Rady 92/111/EWG z dnia 14 grudnia 1992 r., należy interpretować w ten sposób, że:
– sprzedaż świeżo przygotowanych dań i artykułów żywnościowych do spożycia na miejscu na stoiskach lub w pojazdach gastronomicznych, lub we foyer kin stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 tej dyrektywy, jeżeli z oceny jakościowej całości transakcji wynika, że elementy świadczenia usług poprzedzające dostawę artykułów żywnościowych i towarzyszące jej nie mają charakteru przeważającego;
– działalność cateringowa stanowi świadczenie usług, o którym mowa w art. 6 tej dyrektywy, chyba że przedsiębiorstwo cateringowe dostarcza jedynie standardowe dania bez świadczenia dodatkowych usług albo że inne szczególne okoliczności dowodzą, iż dostawa gotowych dań stanowi przeważający element transakcji."
Uzasadnieniea nie wkleję, bo długie, ale warto poczytać:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=...