Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy
Temat: art. 29 ust. 20
Tomasz Siennicki:W mojej opinii nie ma podstaw do kwestionowania takiego postępowania. Należałoby spojrzeć w umowę, o jeśli w niej określono cenę 4,00, to przydałaby się podstawa korekty, a tu raczej decyzja US nie bardzo (chociaż można), jeśli nabywca się zgadza. Należałoby zmienić umowę np. "z panem z pod mostu", a po czasie nie łatwo go będzie znaleźć... Pozostaje kwestia czy nabywca się zgodzi na taką korektę
A co to za różnica z punktu widzenia VATu? Podstawa nie może być wyższa niż wynagrodzenie, chyba że mamy reverse charge. Ale to przypadek szczególny.
A jeżeli reverse charge nie ma, to mamy co najwyżej sprzedaż ze stratą.
Panowie, rozumiem, że obstając "przy swoim" akceptujecie jednocześnie, jako absolutnie dopuszczalną ,sytaucję opisaną przeze mnie na samym początku (czyli sprzedaję za 4,00 zł olej opałowy, nie mam oświadcznia, wrzucają mi akcyzę i wychdzoi na to, że podstawa opodatkowania VAT wynosi o około 5,20 zł; no to ja koryguję faktury VAT na te 5,20 - bo zakazu takiej korekty nie ma, a nabywca odlicza sobie ten dodatkowy VAT). Jakoś do tej pory nie "usłyszałem" od Was wyjaśnienia dotczącego tej kwestii.