Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr
Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi
Wątpliwości moje dotyczą uregulowań art. 19a, który wejdzie w życie od 01.01.2014. Napisałem to i pomyślałem, że jeszcze więcej wątpliwości mam z obecnym art. 19.Ale do rzeczy.
Wszyscy wiedzą, że 19a.1 wprowadza generalną zasadę od której są wyjątki 5,7-11 i następne nieistotne w tym przypadku.
O ile popatrzymy na tą konstrukcję to gubimy z art.19a ust 2,3,4,6 (pomijam 12 bo to delegacja).
Ust. 6 odnosi się wprost do 5 – wyjaśnia, precyzuje go.
Ust. 2,3,4 wprowadza odmienną regulację tzn precyzuje ust 1 od strony definicji daty wykonani i jeżeli ma ona zastosowanie to ją będziemy stosować chyba że przejdziemy do 5,7-11 lub przepisów wykonawczych na podstawie 12.
Pomijam ust 2 ale mam poważne wątpliwości do ust 3 i 4.
"3. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2."
Przepis ust.4 każe stosować ust. 3 odpowiednio tzn po metamorfozie przepis ust .3 będzie brzmiał "Dostawę, dla której w związku z jej dokonaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia dostawy towarów.
Dostawę towarów dokonywaną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej dokonywaniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za dokonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia dokonania dostaw."
W uzasadnienie do ustawy (a przepis ten nie był zmieniany na etapie prac Sejmu i Senatu) napisano
"Ponadto w art. 19a ust. 3 proponuje się, aby w przypadku usług, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznawano je za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tych usług. Takie podejście realizuje postanowienia dyrektywy 2006/112/WE zawarte w art. 64. Natomiast w przypadku usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływałyby terminy płatności lub rozliczeń, proponuje się, aby uznawać je za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług (art. 19a ust. 3 zdanie drugie). Przez rok należy rozumieć 12 kolejnych następujących po sobie miesięcy. Takie określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług o charakterze ciągłym odpowiada przepisom dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z art. 64 tej dyrektywy w przypadku usług wykonywanych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, które nie wiążą się z zapłatą zaliczki lub płatnościami w tym okresie, uważa się je za dokonane z upływem każdego roku kalendarzowego, do czasu zakończenia świadczenia usług. Dyrektywa umożliwia jednak państwom członkowskim przyjęcie, w niektórych przypadkach, że dostawy towarów i świadczenie usług, dokonywane w sposób ciągły przez pewien okres, uważa się za dokonane z upływem okresów nie dłuższych niż rok. Przepis art. 19a ust. 3 stosować się będzie odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów (wydania ich) na podstawie umowy dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione (art. 19a ust. 4). Należy pamiętać, że towarem na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług są również wszelkie postacie energii. Należy też zwrócić uwagę, że regulacją art. 19a ust. 4 objęte byłyby płatności z tytułu oddania gruntów w użytkowanie wieczyste (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT), co w praktyce oznacza, co do zasady, kontynuację obecnego podejścia w tym zakresie."
W uzasadnieniu odniesiono się do mediów ale w tym okresie nie było ust 5 pkt 4.
W uzasadnieniu stwierdzono jednak, że przepisy te będą miały zastosowanie do oddania gruntów w użytkowanie wieczyste. Z podobną tezą spotkałem się już w opracowaniu dot. zmian przepisów na 2014 rok.
No tak ale przeanalizujmy przepis. Składa on się z dwóch zdań przy czym pierwsze mówi o dostawie czy usłudze ale pojedynczej nie ciągłej. Zdanie drugi odnosi się do dostawy czy usługi ciągłej.
Oddanie gruntów w wieczyste użytkowanie na pewno nie jest dostawą ciągłą. Pomijając, że i pierwsze zdanie jak też drugie określa że „do dokonania dostawy” czyli określa termin najpóźniejszy. W oddaniu gruntów w wieczyste użytkowanie występuje wpierw dostawa a potem płatność. Przepis ust 4 wykluczył leasing finansowy bo tam jest wpierw płatność a potem przeniesienie prawa ( i ok).
Mam duże wątpliwości co do zastosowania tego przepisu w wieczystym.
Temat który zacząłem analizować zrodził się na kanwie dość prozaicznej. Chodzi o umowy developerskie po nowemu. Na dziś nabywca – osoba fizyczna wpłaca na powierniczy rachunek zastrzeżony zamknięty świadczenie pieniężne (celowo nie używam słowa zaliczka).
Pierwsza wątpliwość czy jak nabywca nie jest to osobą fizyczną i są stare umowy to obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art 19 ust 10 czy 11. Wprawdzie czy tak czy tak to powstaje.
Ale jak po nowemu czyli w 2013 ale wg ustawy developerskiej osoba fizyczna wpłaci na zastrzeżony rachunek to obowiązek nie powstaje (czy to na 10 czy 11). W obu przepisach jest o otrzymaniu czyli możliwości swobodnego korzystania – a tu jej nie ma. MF w interpretacjach potwierdza to stanowisko wprawdzie raz mowa jest o 10 a raz o 11.
Przychodzi rok 2014 i przepis ust 8 art. 19a w którym mowa o otrzymaniu zapłaty przed dostawą nie ma zastosowania z tego samego względu co w roku 2013.
Ale czy ma zastosowanie art. 19a ust 4 w związku z ust. 3.
W umowie są określone następujące po sobie terminy płatności czy rozliczeń a jednocześnie te terminy są przed dostawą. Proszę zauważyć, że przepis nie wiążę daty wykonania z zapłatą (nie w dacie zapłaty) ale z końcem okresu do którego odnoszą się te płatności lub rozliczania.
Zważcie, że pieniądze na powierniczym rachunku zastrzeżonym wpłacone przez nabywcę (wraz z VAT) są nie do ruszenia a więc o ile będzie działał art. 19a ust 4 w związku z art. 19a ust 3 (zdanie pierwsze) tragedia dla budujących.
Czy jest tu gdzieś luka ?
Rozpisałem się dużo jak ktoś dojdzie do tego akapitu to mu chwała że czyta takie teksty, które sam nie wiem czy nie są bzdurą.