Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Wątpliwości moje dotyczą uregulowań art. 19a, który wejdzie w życie od 01.01.2014. Napisałem to i pomyślałem, że jeszcze więcej wątpliwości mam z obecnym art. 19.
Ale do rzeczy.
Wszyscy wiedzą, że 19a.1 wprowadza generalną zasadę od której są wyjątki 5,7-11 i następne nieistotne w tym przypadku.
O ile popatrzymy na tą konstrukcję to gubimy z art.19a ust 2,3,4,6 (pomijam 12 bo to delegacja).
Ust. 6 odnosi się wprost do 5 – wyjaśnia, precyzuje go.
Ust. 2,3,4 wprowadza odmienną regulację tzn precyzuje ust 1 od strony definicji daty wykonani i jeżeli ma ona zastosowanie to ją będziemy stosować chyba że przejdziemy do 5,7-11 lub przepisów wykonawczych na podstawie 12.
Pomijam ust 2 ale mam poważne wątpliwości do ust 3 i 4.

"3. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2."

Przepis ust.4 każe stosować ust. 3 odpowiednio tzn po metamorfozie przepis ust .3 będzie brzmiał "Dostawę, dla której w związku z jej dokonaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia dostawy towarów.
Dostawę towarów dokonywaną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej dokonywaniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za dokonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia dokonania dostaw."

W uzasadnienie do ustawy (a przepis ten nie był zmieniany na etapie prac Sejmu i Senatu) napisano
"Ponadto w art. 19a ust. 3 proponuje się, aby w przypadku usług, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznawano je za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tych usług. Takie podejście realizuje postanowienia dyrektywy 2006/112/WE zawarte w art. 64. Natomiast w przypadku usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływałyby terminy płatności lub rozliczeń, proponuje się, aby uznawać je za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług (art. 19a ust. 3 zdanie drugie). Przez rok należy rozumieć 12 kolejnych następujących po sobie miesięcy. Takie określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług o charakterze ciągłym odpowiada przepisom dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z art. 64 tej dyrektywy w przypadku usług wykonywanych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, które nie wiążą się z zapłatą zaliczki lub płatnościami w tym okresie, uważa się je za dokonane z upływem każdego roku kalendarzowego, do czasu zakończenia świadczenia usług. Dyrektywa umożliwia jednak państwom członkowskim przyjęcie, w niektórych przypadkach, że dostawy towarów i świadczenie usług, dokonywane w sposób ciągły przez pewien okres, uważa się za dokonane z upływem okresów nie dłuższych niż rok. Przepis art. 19a ust. 3 stosować się będzie odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów (wydania ich) na podstawie umowy dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione (art. 19a ust. 4). Należy pamiętać, że towarem na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług są również wszelkie postacie energii. Należy też zwrócić uwagę, że regulacją art. 19a ust. 4 objęte byłyby płatności z tytułu oddania gruntów w użytkowanie wieczyste (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT), co w praktyce oznacza, co do zasady, kontynuację obecnego podejścia w tym zakresie."

W uzasadnieniu odniesiono się do mediów ale w tym okresie nie było ust 5 pkt 4.

W uzasadnieniu stwierdzono jednak, że przepisy te będą miały zastosowanie do oddania gruntów w użytkowanie wieczyste. Z podobną tezą spotkałem się już w opracowaniu dot. zmian przepisów na 2014 rok.
No tak ale przeanalizujmy przepis. Składa on się z dwóch zdań przy czym pierwsze mówi o dostawie czy usłudze ale pojedynczej nie ciągłej. Zdanie drugi odnosi się do dostawy czy usługi ciągłej.
Oddanie gruntów w wieczyste użytkowanie na pewno nie jest dostawą ciągłą. Pomijając, że i pierwsze zdanie jak też drugie określa że „do dokonania dostawy” czyli określa termin najpóźniejszy. W oddaniu gruntów w wieczyste użytkowanie występuje wpierw dostawa a potem płatność. Przepis ust 4 wykluczył leasing finansowy bo tam jest wpierw płatność a potem przeniesienie prawa ( i ok).

Mam duże wątpliwości co do zastosowania tego przepisu w wieczystym.

Temat który zacząłem analizować zrodził się na kanwie dość prozaicznej. Chodzi o umowy developerskie po nowemu. Na dziś nabywca – osoba fizyczna wpłaca na powierniczy rachunek zastrzeżony zamknięty świadczenie pieniężne (celowo nie używam słowa zaliczka).
Pierwsza wątpliwość czy jak nabywca nie jest to osobą fizyczną i są stare umowy to obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art 19 ust 10 czy 11. Wprawdzie czy tak czy tak to powstaje.
Ale jak po nowemu czyli w 2013 ale wg ustawy developerskiej osoba fizyczna wpłaci na zastrzeżony rachunek to obowiązek nie powstaje (czy to na 10 czy 11). W obu przepisach jest o otrzymaniu czyli możliwości swobodnego korzystania – a tu jej nie ma. MF w interpretacjach potwierdza to stanowisko wprawdzie raz mowa jest o 10 a raz o 11.

Przychodzi rok 2014 i przepis ust 8 art. 19a w którym mowa o otrzymaniu zapłaty przed dostawą nie ma zastosowania z tego samego względu co w roku 2013.
Ale czy ma zastosowanie art. 19a ust 4 w związku z ust. 3.
W umowie są określone następujące po sobie terminy płatności czy rozliczeń a jednocześnie te terminy są przed dostawą. Proszę zauważyć, że przepis nie wiążę daty wykonania z zapłatą (nie w dacie zapłaty) ale z końcem okresu do którego odnoszą się te płatności lub rozliczania.
Zważcie, że pieniądze na powierniczym rachunku zastrzeżonym wpłacone przez nabywcę (wraz z VAT) są nie do ruszenia a więc o ile będzie działał art. 19a ust 4 w związku z art. 19a ust 3 (zdanie pierwsze) tragedia dla budujących.
Czy jest tu gdzieś luka ?
Rozpisałem się dużo jak ktoś dojdzie do tego akapitu to mu chwała że czyta takie teksty, które sam nie wiem czy nie są bzdurą.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Dostawę, dla której w związku z jej dokonaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, DO MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY
Ostatnia część tego zdania wskazuje, że musi chodzić o dostawy, które trwają, czyli też mają charakter ciągły. Chodzi to przede wszystkim o sytuacje, w których strony ustaliły powtarzalne dostawy towaru, za które maja następować płatności okresowe.
Zatem trochę to użytkowanie wieczyste ani wyłącznie leasingu faktycznie tutaj nie pasuje. Sugeruje bowiem, że jest to dostawa jakoś trwająca, a przecież nie mamy przenoszenia władztwa ekonomicznego wielokrotnie.
A tak dla gimnastyki umysłowej, to zastanawialiście się może, jakie konsekwencje z punktu widzenia VAT miałoby zakończenie okresu użytkowania wieczystego? Oczywiście to trochę odległy termin zważywszy że VAT nie stosuje się do czynności, które nastąpiły przed 1 maja 2004 r. 
Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Zważcie że przepis art. 19a ust 3 i 4 robiono pod konkretne "zamówienie" bo jak wcześniej wspomniałem nie było w chwili jego konstrukcji art. 19 ust 5 pkt 4.
Wszystkie te czynności pasują jak ulał do tego ust 3 i 4 ale wymyślono art. 19 ust 5 pkt 4.
Ale abstrahując od mediów przykład:
wykonuje dostawę stołu - i nabywca zapłaci mnie po wydaniu obowiązek podatkowy ust.1
wykonuje dostawę stołu i nabywca ma mi wpłacić jednorazowo zaliczkę. jak nie wpłacił nie ma obowiązku podatkowego.
wykonuje dostawę stołu i nabywca ma mnie wpłacić przed wydaniem niekoniecznie w identycznych wysokościach kwoty będące rozliczeniem za stół. np w tym miesiącu 100 zł w przyszłym 200 a w trzecim 100 przy czym za stół ma mnie zapłacić łącznie 500.
Jak wpłaci to ust 8 a jak nie wpłaci?
Wracam teraz do tych umów developerskich.
jak zostaną wpłacone kwoty pieniężne na rachunek zastrzeżony to obowiązek nie powstaje z ust 8 bo nie otrzymano.
to czy powstaje z ust 3 i 4.
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Tomasz S.:
Dostawę, dla której w związku z jej dokonaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, DO MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY
Ostatnia część tego zdania wskazuje, że musi chodzić o dostawy, które trwają, czyli też mają charakter ciągły. Chodzi to przede wszystkim o sytuacje, w których strony ustaliły powtarzalne dostawy towaru, za które maja następować płatności okresowe.

no to dostawy ciągłe czy okresowe? bo to jednak nie to samo;-)

a według mnie art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze oraz art. 19a ust. 4 w zw. z art. 19 ust. 3 zdanie pierwsze będzie miał zastosowanie do wszystkich usług oraz dostaw towarów rozliczanych w okresach rozliczeniowych. Skoro w art. 19a ust. 3 zdanie drugie mowa jest o usługach świadczonych w sposób ciągły, to art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze, w którym fragmentu takiego nie ma, dotyczy również innych usług (a ze względu na art. 19a ust. 4 również innych niż ciągłe dostaw towarów). Inna interpretacja pomija wskazany fragment, co narusza zakaz dokonywania wykładni językowej przepisów w sposób powodujący, że ich fragment staje się zbędny.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Dla niezorientowanych czytelników bieżących wątków podlinkowuję wcześniejszą dyskusję na zbliżone tematy:
http://www.goldenline.pl/forum/3147791/data-sprzedazy-...
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Tomasz S.:
A tak dla gimnastyki umysłowej, to zastanawialiście się może, jakie konsekwencje z punktu widzenia VAT miałoby zakończenie okresu użytkowania wieczystego?

Dostawa zwrotna. Wartosć (brutto) to zwracana opłata wstępna.
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

W uzasadnieniu do ustawy (a przepis ten nie był zmieniany na
etapie prac Sejmu i Senatu) napisano, że regulacją art. 19a ust. 4 objęte byłyby płatności z tytułu oddania gruntów w użytkowanie wieczyste (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT), co w praktyce oznacza, co do zasady, kontynuację obecnego podejścia w tym zakresie."

Nie wydaje mi się żeby to była kontynuacja dotychczasowego rozwiązania. W zeszłym roku - art. 19 ust. 16b - obowiązek powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.
W tym roku, jeśli przyjąć że do użytkowania wieczystego ma zastosowanie art. 19a ust. 4 - obowiązek powstaje z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności. A ponieważ opłaty wnosi się do 31 marca z góry z cały rok to obowiązek będzie powstawał dopiero z upływem roku. Minister chyba uznał, że upływ okresu, o którym mowa w art. 19a ust. 3 i 4 to 31 marca, ale tak nie jest.
Kiedy wolno odliczyć podatek naliczony z faktury za użytkowanie wieczyste? Po 31 grudnia??
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Stella B.:
Kiedy wolno odliczyć podatek naliczony z faktury za użytkowanie wieczyste? Po 31 grudnia??

Wydaje mi się, że bezpiecznie można to zrobić także przed końcem roku - już po zapłaceniu należności wynikającej z faktury (zakładając, że obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje także na podstawie art.19a.8)...
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Zakładając, że można kilka powtarzających się dostaw towarów zbić w ramach okresu rozliczeniowego w jedną czynność podlegającą opodatkowaniu (założene to oczywiście nie wszyscy muszą podzielać, celowo unikam sformułowania "w jedną dostawę ciągłą"), to - zapytam retorycznie - dlaczego nie można by jednej "punktowej" dostawy (np. ustanowienia użytkowania wieczystego) rozbić, również wykorzystując konstrukcję okresów rozliczeniowych, na kilka odrębnych zdarzeń generujących obowiązek podatkowy stopniowo?

Przy czym raczej widziałbym korzyści z argumentacji o przeciwnym zwrocie wektora: skoro prawodawca jest tak elastyczny, że dopuszcza rozciągnięcie w czasie, a właściwie rozbicie, jednej punktowej dostawy na kilka odrębnych okresów rozliczeniowych, to tym bardziej powinien dopuszczać ujęcie w ramach jednego okresu rozliczeniowego odrębnych dostaw, które są powtarzalne, a przy tym niekoniecznie są traktowane jako świadczenia ciągłe w rozumieniu prawa cywilnego.

Swoją drogą, można się zastanawiać (problem jest teoretyczny, ale może mieć również znaczenie praktyczne), czy:
1) zbijając kilka odrębnych świadczeń w jeden okres rozliczeniowy mamy do czynienia z jedną (jednolitą) czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy tylko z jednym momentem powstania obowiązku podatkowego, który zbiega się w czasie dla mimo wszystko nadal odrębnych w stosunku do siebie czynności podlegających opodatkowaniu?
2) rozciągając jedno świadczenie na kilka odrębnych okresów rozliczeniowych mamy do czynienia z jedną czynnością podlegającą opodatkowaniu, dla której po prostu obowiązek podatkowy jest rozbity w czasie, czy też z kilkoma odrębnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, generującymi niezależne od siebie obowiązki podatkowe?
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Swoją drogą, można się zastanawiać (problem jest teoretyczny, ale może mieć również znaczenie praktyczne), czy:
1) zbijając kilka odrębnych świadczeń w jeden okres rozliczeniowy mamy do czynienia z jedną (jednolitą) czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy tylko z jednym momentem powstania obowiązku podatkowego, który zbiega się w czasie dla mimo wszystko nadal odrębnych w stosunku do siebie czynności podlegających opodatkowaniu?
2) rozciągając jedno świadczenie na kilka odrębnych okresów rozliczeniowych mamy do czynienia z jedną czynnością podlegającą opodatkowaniu, dla której po prostu obowiązek podatkowy jest rozbity w czasie, czy też z kilkoma odrębnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, generującymi niezależne od siebie obowiązki podatkowe?

Myślę, że przy kilku odrębnych, choć powtarzalnych dostawach (ten sam towar, ten sam odbiorca, ten sam okres rozliczeniowy) - to raczej zbieg w czasie obowiązków podatkowych dla odrębnych dostaw. Natomiast w przypadku jednej dostawy - a oddanie w użytkowanie wieczyste jest taką właśnie dostawą - rozbicie na osobne daty obowiązku musi wynikać wprost z przepisów, i to zarówno z art. 7 (w celu ustalenia, czy to jest rzeczywiście jedna dostawa), jak z art. 19a ust. 4.
MI jednak chodziło o coś innego, mianowicie o to, że z treści art. 19a ust. 4 wynika - dla użytkowania wieczystego - przesunięcie daty powstania obowiązku podatkowego: z daty otrzymania opłaty rocznej (styczeń- marzec, nie później niż 31 marca), na datę zakończenia okresu, do którego odnosi się ta opłata - czyli na 31 grudnia.
Chyba żeby moment przyjęcia opłaty rocznej traktować jak zaliczkę. Wtedy faktura powinna wyglądać trochę inaczej.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

a ja się będę upierał, że:
Przy ustanowieniu wieczystego użytkowaniu dostawa jest jednak tylko jedna. Jest ona w całości wykonana z chwilą ustanowienia tego prawa. To, że płatności mają charakter periodyczny nie oznacza, że dostawa wykonywana jest częściami. Przecież wieczysty użytkownik dostaje grunt już z chwilą ustanowienia tego prawa.
W związku z powyższym – przyjąć trzeba, że w nowym stanie prawnym obowiązek podatkowy przy ustanowieniu wieczystego użytkowania będzie powstawał na zasadzie ogólnej, tj. z chwilą ustanowienia tego prawa i wydania użytkownikowi gruntu nim objętego.

ale praktycznie rzecz biorąc, to:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej w przypadku czynności opodatkowanych wykonanych przed dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z przepisami dotychczasowymi. Oznaczałoby to, że obowiązek podatkowy od opłat za wieczyste użytkowanie ustanowione przed 1 stycznia 2014 r. powstawać będzie na zasadach dotychczasowych, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.
Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Adam B.:
a ja się będę upierał, że:
Przy ustanowieniu wieczystego użytkowaniu dostawa jest jednak tylko jedna. Jest ona w całości wykonana z chwilą ustanowienia tego prawa. To, że płatności mają charakter periodyczny nie oznacza, że dostawa wykonywana jest częściami. Przecież wieczysty użytkownik dostaje grunt już z chwilą ustanowienia tego prawa.
W związku z powyższym – przyjąć trzeba, że w nowym stanie prawnym obowiązek podatkowy przy ustanowieniu wieczystego użytkowania będzie powstawał na zasadzie ogólnej, tj. z chwilą ustanowienia tego prawa i wydania użytkownikowi gruntu nim objętego.
Dodam jeszcze, że 19a.3 stosuje się do MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY. A do dostawy doszło i nie można powiedzieć że ona trwa.
Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Tak dla umilenia czasu to MF dało już interpretację co do tematu poruszanego w pierwszym pości w tym temacie (developer wpłaty na zamknięty powierniczy) i napisało że (uwaga) ten harmonogram wpłat nie stworzy obowiązku podatkowego bo to są wpłaty którymi nie można dysponować.
Interpretacji nie ma jeszcze w SIP.
Tzn jeżeli byłby to harmonogram wpłat, którymi podatnik miałby prawo dysponować a nie zostałyby wpłacone (bo tak by był 19a.8) to byłby obowiązek podatkowy pomimo, że to pojedyncza czynność.
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Adam B.:
a ja się będę upierał, że:
Przy ustanowieniu wieczystego użytkowaniu dostawa jest jednak tylko jedna. Jest ona w całości wykonana z chwilą ustanowienia tego prawa. To, że płatności mają charakter periodyczny nie oznacza, że dostawa wykonywana jest częściami. Przecież wieczysty użytkownik dostaje grunt już z chwilą ustanowienia tego prawa.
W związku z powyższym – przyjąć trzeba, że w nowym stanie prawnym obowiązek podatkowy przy ustanowieniu wieczystego użytkowania będzie powstawał na zasadzie ogólnej, tj. z chwilą ustanowienia tego prawa i wydania użytkownikowi gruntu nim objętego.

>To nie ulega wątpliwości. Dostawa jest jedna i wykonana od razu. Problem w tym, że MF w uzasadnieniu do zmian stwierdziło, że "jest to kontynuacja dotychczasowych rozwiązań". A moim zdaniem - tak jak Adama - wróciliśmy do starej wersji tj. do tej, w której, ani w ustawie, ani w rozporządzeniu nie było ustalonego szczególnego momentu obowiązku podatkowego przyporządkowanego do rocznych opłat.
Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Co do zasady widzę, że wszyscy się zgadzamy że przy wieczystym wpierw jest dostawa a potem płatność. Ale niestety MF tego nie zauważa. Zgadzam się w pełni z Adamem co do działania przepisu przejściowego w części ustanowień dokonanych przed 01.01.2014 a po 05.2004. .
Niestety takie stanowisko MF (chyba błędne) jest nie tylko w uzasadnieniu do ustawy. Pisząc pierwszy post w tym wątku wiadomym była już interpretacja ILPP1/443-390/13-2/AW z 08.08.2013 gdzie napisano
"W świetle powyższych regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w przypadku pierwszej jednorazowej opłaty wniesionej nie później niż do dnia zawarcia umowy, w formie aktu notarialnego, o oddanie przedmiotowej nieruchomości w użytkowanie wieczyste, obowiązek podatkowy po dniu 1 stycznia 2014 r. będzie powstawał na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy.
Natomiast odnośnie opłat rocznych, wnoszonych przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry na dany rok, obowiązek podatkowy będzie powstawał, w oparciu o art. 19a ust. 3 w zw. z ust. 4 ustawy, tj. z końcem okresu do którego odnoszą się płatności. Jeżeli jednak przed dniem 31 grudnia Gmina otrzyma całość lub część opłaty rocznej, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy."
Ale też w tej interpretacji wcześniej napisano "Zatem, wykonanie dostawy nastąpi z chwilą wydania użytkownikowi wieczystemu, który od tej chwili dysponuje gruntem jak właściciel. W momencie oddania gruntu w użytkowanie wieczyste spełniona zatem zostaje przesłanka do uznania tej czynności za dostawę towaru określoną w art. 7 ust. 1 ustawy."
Jedno nie koresponduje z drugim ale chciano osiągnąć jakiś cel i go osiągnięto poprzez, moim zdaniem, nieprawidłową interpretację.

Problem jest moim zdaniem jak przeniesiemy działanie przypisu (19a.3 i 19a.4) na inne stany faktyczne poza wieczystym.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.02.14 o godzinie 12:01
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Zbigniew M.:
Dodam jeszcze, że 19a.3 stosuje się do MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY. A do dostawy doszło i nie można powiedzieć że ona trwa.
Problem jest moim zdaniem jak przeniesiemy działanie przypisu (19a.3 i 19a.4) na inne stany faktyczne poza wieczystym.

Oddanie w użytkowanie wieczyste to bardzo specyficzna transakcja.
Na tyle specyficzna, że ustawodawca zdecydował się wyjaśnić, że należy ją - na gruncie vat - traktować jako dostawę.
Gdyby się na to nie zdecydował, traktowalibyśmy pewnie (bez większych obiekcji) użytkowanie wieczyste jako prawo, usługę ciągłą - wykonywaną i rozliczaną w czasie.
Z natury prawa użytkowania wieczystego (regulowanego ustawowo, a nie wg widzimisię stron) wynika, że "wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy" nie jest - obiektywnie rzecz biorąc - możliwe do ustalenia na dzień/okres zawarcia transakcji. Można powiedzieć, że wszystkie parametry transakcji nie są znane.
Zapłata (poza opłatą początkową) jest bowiem funkcją czasu korzystania z prawa użytkowania wieczystego i opłat rocznych (których wysokość może się zmieniać).
Moim zdaniem - w tej konkretnej i szczególnej sytuacji (usługi ciągłej "przerobionej" na dostawę), rozsądne wydaje się odpowiednie rozumienie wyrazu "odpowiednio" z art.19a.4. Nie tylko jako proste podstawienie "dostaw" w miejsce "usług" w art.19a.3, ale także z uwzględnieniem specyfiki transakcji.
Przesądzałoby wyłączenie art.7.1.6 w art.19a.4, ale takiego nie ma (jest tylko wyłączenie art.7.1.2). Ustawodawca dopuszcza więc stosowanie art.19a.3 do użytkowania wieczystego, albo też uważa, że brak możliwości stosowania tego przepisu w przypadku użytkowania wieczystego, to "oczywista oczywistość"... ;-)
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Marek G.:
Zbigniew M.:
Dodam jeszcze, że 19a.3 stosuje się do MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY. A do dostawy doszło i nie można powiedzieć że ona trwa.
Problem jest moim zdaniem jak przeniesiemy działanie przypisu (19a.3 i 19a.4) na inne stany faktyczne poza wieczystym.

Oddanie w użytkowanie wieczyste to bardzo specyficzna transakcja.
Na tyle specyficzna, że ustawodawca zdecydował się wyjaśnić, że należy ją - na gruncie vat - traktować jako dostawę.
Gdyby się na to nie zdecydował, traktowalibyśmy pewnie (bez większych obiekcji) użytkowanie wieczyste jako prawo, usługę ciągłą - wykonywaną i rozliczaną w czasie.

Otóż Marku w tym zakresie były duże obiekcje.
Prześledź zmiany art. 7 ust. 1 oraz orzecznictwo tego dotyczące, w szczególności uchwałę NSA z 2007 r.

Z natury prawa użytkowania wieczystego (regulowanego ustawowo, a nie wg widzimisię stron) wynika, że "wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy" nie jest - obiektywnie rzecz biorąc - możliwe do ustalenia na dzień/okres zawarcia transakcji. Można powiedzieć, że wszystkie parametry transakcji nie są znane.
Zapłata (poza opłatą początkową) jest bowiem funkcją czasu korzystania z prawa użytkowania wieczystego i opłat rocznych (których wysokość może się zmieniać).
Moim zdaniem - w tej konkretnej i szczególnej sytuacji (usługi ciągłej "przerobionej" na dostawę), rozsądne wydaje się odpowiednie rozumienie wyrazu "odpowiednio" z art.19a.4. Nie tylko jako proste podstawienie "dostaw" w miejsce "usług" w art.19a.3, ale także z uwzględnieniem specyfiki transakcji.
Przesądzałoby wyłączenie art.7.1.6 w art.19a.4, ale takiego nie ma (jest tylko wyłączenie art.7.1.2). Ustawodawca dopuszcza więc stosowanie art.19a.3 do użytkowania wieczystego, albo też uważa, że brak możliwości stosowania tego przepisu w przypadku użytkowania wieczystego, to "oczywista oczywistość"... ;-)
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Art. 19a ust 3 i 4 w 2014 roku - do czego się odnosi

Tomasz S.:
Marek G.:
Zbigniew M.:
Dodam jeszcze, że 19a.3 stosuje się do MOMENTU ZAKOŃCZENIA TEJ DOSTAWY. A do dostawy doszło i nie można powiedzieć że ona trwa.
Problem jest moim zdaniem jak przeniesiemy działanie przypisu (19a.3 i 19a.4) na inne stany faktyczne poza wieczystym.

Oddanie w użytkowanie wieczyste to bardzo specyficzna transakcja.
Na tyle specyficzna, że ustawodawca zdecydował się wyjaśnić, że należy ją - na gruncie vat - traktować jako dostawę.
Gdyby się na to nie zdecydował, traktowalibyśmy pewnie (bez większych obiekcji) użytkowanie wieczyste jako prawo, usługę ciągłą - wykonywaną i rozliczaną w czasie.

Otóż Marku w tym zakresie były duże obiekcje.
Prześledź zmiany art. 7 ust. 1 oraz orzecznictwo tego dotyczące, w szczególności uchwałę NSA z 2007 r.

A tak się starałem nie napisać nic kontrowersyjnego... :-))
Dzięki. Już czytam.



Wyślij zaproszenie do