Temat: 43.18a
Nie doczytałem poprzednich postów, stąd błąd i edycja.
Niemniej przeszukalem SIP i jedyne co znalazłem to interpretacja DISP z 12.09.2011,ILPP4/443-429/11-2/BA - tylko, ze tam szpital był jednocześnie poodmiotem, który wydawał posiłki.
Druga ciekawostka to interpretacja DIS w W-wie dotycząca szprzatania szpitala (16.09.2011 - IPPP2-443-855/11-2/AK) - i tu DIS odmówił zastsowania zwolnienia również na podstawie 43.1.18a.
Niemniej ciekawa jest argumentacja. Piszą bowiem:
"Zauważyć należy, iż przepis art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia również od podatku od towarów i usług dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługą podstawową - zwolnioną, wymienioną m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 18 cyt. ustawy. Zatem zakres zwolnienia został rozciągnięty także na towarzyszące usłudze podstawowej usługi dodatkowe oraz dostawę towarów, które to czynności są ściśle związane z wykonywaniem usługi podstawowej. Dlatego zasadnym staje się rozważenie możliwości zastosowania zwolnienia dla czynności wykonywany przez Wnioskodawcę, jako usług ściśle związanych z usługą podstawową (opieką szpitalną i medyczną) na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy. Niemniej jednak takie zwolnienie nie znajduje zastosowania, jeżeli usługa uznana za usługę ściśle związaną z opieką medyczną nie jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej, podlegającej zwolnieniu na podstawie m.in. art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Wobec tego ze zwolnienia korzysta usługa ściśle związana z opieką medyczną będąca jednocześnie niezbędną do wykonania usługi podstawowej (opieki medycznej), tj. bez jej udziału usługa podstawowa byłaby niemożliwa do wykonania. Jeśli chodzi zaś o pojęcie działalności „ściśle związanej” z opieką szpitalną i medyczną to nie obejmuje ono zatem świadczeń, które nie przedstawiają żadnego związku z opieką szpitalną nad odbiorcami tych świadczeń ani z opieką medyczną świadczoną ewentualnie na ich rzecz. Stąd wynika, iż odbiorcami świadczeń podlegających zwolnieniu mogą być wyłącznie pacjenci podlegający opiece szpitalnej i medycznej.Biorąc zatem pod uwagę brzmienie powołanych przepisów oraz nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku od towarów i usług należy interpretować ściśle - usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegające na świadczeniu usług sprzątania dla przychodni i szpitali nie wypełniają przesłanki warunkującej zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 18a cyt. ustawy, gdyż nie są to usługi ściśle związane z usługą podstawową, bowiem odbiorcami świadczonych przez Wnioskodawcę usług porządkowych nie są bezpośrednio pacjenci."
Gdyby pod to podstawić wyżywienie, to by się moze łapało - bo jeśc będzie niewątpliwie pacjent:-)
o ile dobrze to rozumiem by interpretacja ta miała sens to usługa podstawowa o której mowa w 17a jest usługa z 43.1.18.
Tomasz Nierobisz edytował(a) ten post dnia 22.11.11 o godzinie 23:32