Piotr Pawlak

Piotr Pawlak
http://www.goldenlin
e.pl/pracodawca/fun-
and-mobile

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Witam,

Aktualnie prowadzę rekrutację na stanowisko "projektant UX", ale prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak przetestować kandydatów. Realne efekty pracy takiego projektanta można będzie przecież ocenić dopiero po kilku miesiącach, w trakcie których nastąpi zaprojektowanie, stworzenie i uruchomienie serwisu www. Ale na kogoś muszę się zdecydować już teraz. Może ktoś podpowiedzieć jak odróżnić dobrego projektanta UX od kiepskiego? Co taki człowiek powinien umieć/wiedzieć?

Pozdrawiam,
Piotrek
Szymon Niemczura

Szymon Niemczura Start-up leader

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Ja wybrałbym jakiś serwis, a najlepiej sklep webowy do recenzji/oceny dla potencjalnych kandydatów (cel: wyższa konwersja/monetyzacja). Po przeczytaniu recenzji będziesz mógł łatwo określić, kto wie o czym mówi.

Umiejętności i wiedza są zazwyczaj poparte doświadczeniem/portfolio.

Powodzenia!
Ania P.

Ania P. Web and Information
Design

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Miałam do czynienia z testami typu:

Zrzut ekranu jakiegos dużego serwisu, trochę poprzerabiany tak, żeby można tam było kilka zagadnień upchnąć (nie kazałabym recenzować istniejącego serwisu, zwłaszcza cudzego, bo po pierwsze, nie siedząc wewatrz nie zna się założeń biznesowych, po drugie, ten serwis się może w każdej chwili zmienic), kazac podać kryteria oceny poszczególnych elementów, co w nich jest nie tak, dlaczego, jak można to zmienic i jaki priorytet taka zmiana by miała.

Lista stron serwisu - ułożyć w strukturę, dodać brakujące, jeśli trzeba.

Lista funkcjonalności/elementów, z podanymi priorytetami, polecić zrobić wireframe.
Maciek Lipiec

Maciek Lipiec User Experience
Director, K2
Internet S.A.

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Niech kandydat pokaże portfolio zrealizowanych projektów i opowie w jaki sposób nad nimi pracował.

Po efektach ich (projektantów znaczy) poznacie :)
Paweł H.

Paweł H. Innovation Director

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Dodając do Maćka: warto, aby opowiedział jakie miał alternatywy przy projektowaniu i dlaczego akurat takie rozwiązanie wybrał. Cel: odsiać osoby projektujące przypadkowo i zweryfikować portfolio kandydata.

Jeśli myślisz o stałej pracy na jednym projektem przez kilka miesięcy, warto aby portfolio pasowało do branży którą reprezentujesz. Zmniejszy to kreatywność projektu, ale też ograniczy błędy i ryzyko.

Fakt, po efektach od razu widać z kim rozmawiasz;)
Piotr Pawlak

Piotr Pawlak
http://www.goldenlin
e.pl/pracodawca/fun-
and-mobile

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Fakt, po efektach od razu widać z kim rozmawiasz;)

Hmmm, tak, ale ponieważ po projektowaniu następuje praca grafików, programistów i całej masy innych osób (czyli wszystko, co składa się na wdrożenie), realnie efekty pracy można ocenić po... kilku miesiącach. Stąd moje rozterki.

konto usunięte

Temat: Jak sprawdzić czy kandydat zna się na UX?

Ja Ci powiem tak:

... to zależy.

1. Jakiego rodzaju osoby szukasz, czy są to małe czy duże projekty - różne osoby różnie sobie radzą jeżeli chodzi o skalę i "ogarnianie" wszystkiego.

2. Spotkałam się z różnymi ofertami UX i z wieloma pracodawcami udało mi się porozmawiać - szukasz osoby stricte pracującej z użytkownikami i na podstawie tego wyciągającej "prawidłowe" wnioski projektowe przenosząc to na makietę, ale osoby mniej technicznej. Czy może szukasz osoby mix, która ma bogate doświadczenie w pracy z użytkownikami i w dodatku rozumie (niekoniecznie koduje) użycie fundamentalnych technologii pozwalających na postawienie strony jak HTML,CSS, AJAX, PHP i zagadnienia bazodanowe (w celu odróżniania rzeczy, które skalują na przyszłą strukturę strony).

Bardzo często pracodawca łączy stanowisko projektanta UX z project managerem - zresztą w małych agencjach interaktywnych UX i Project Manager to jedno. Taka osoba nie myśli tylko i wyłącznie o użytkowniku i jego płynnej nawigacji po stronie. Raczej wybiera kompromis pomiędzy intuicyjnością danego rozwiązania a kosztem jego implementacji (zarówno czasowym jak i pieniężnym). Wtedy ta osoba również nadzoruje cały proces produkcji.

3. Osobiście jestem zdania, że warto przygotować / wymyślić sobie jakiś produkt lub stronę i poprosić wszystkich by nanieśli pomysł na makietę + wykonanie flow lub paru use cases. Wtedy ocenić to pod kątem założeń biznesowych i voila ... mamy zwycięzcę. Dodatkowo warto przeanalizować parę makiet, które ta osoba wykonała + dokumentację powstającą wokół projektu (którą ta osoba tworzyła) - sama makieta czasami nic nie mówi. A czasami wprowadzenie banalnych rozwiązań nie jest winą osoby a budżetu przeznaczonego na projekt. I faktycznie, końcowy efekt pracy widać po tym jak ta osoba współpracuje z innymi ;)



Wyślij zaproszenie do