Grzegorz Paweł L.

Grzegorz Paweł L. Administrator
nieruchomości

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Unia Polityki Realnej od początku swego istnienia wzywała do głębokiej reformy ZUS i utworzenia funduszu emerytalnego zasilanego przychodami z prywatyzacji. Brak wysłuchania naszych propozycji doprowadził do ogromnego zagrożenia stanu finansów państwa oraz bezpieczeństwa materialnego Polaków.

„Po okresie PRL odziedziczyliśmy całkowicie niewydolny system emerytalny. Reforma Buzka okazała się tylko kosmetyczna. W br. do ZUS-u dopłacimy z naszych podatków 31 mld zł (ponad 800 zł na głowę), a to i tak jest za mało. Na bieżące wypłaty potrzeba kolejnych miliardów. Pozostaje tylko kredyt komercyjny – kto go spłaci, gdy w przyszłym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza?” – pyta Magdalena Kocik, wiceprezes Unii Polityki Realnej.

więcej... http://www.upr.org.pl
Marcin B.

Marcin B. radca prawny

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Gdyby perspektywa emerytury miała być moją jedyną motywacją do pracy to bym do tej pory z drzewa nie zszedł ;)

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Marcin B.:
Gdyby perspektywa emerytury miała być moją jedyną motywacją do pracy to bym do tej pory z drzewa nie zszedł ;)

Oczywiście. Jednak perspektywa 80% opodatkowania pracy może sprawić, że wielu wróci na drzewo.
Tomasz Jerzy Mazan

Tomasz Jerzy Mazan Kierownik Projektu,
AVSystem

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Marcin Z.:
Marcin B.:
Gdyby perspektywa emerytury miała być moją jedyną motywacją do pracy to bym do tej pory z drzewa nie zszedł ;)

Oczywiście. Jednak perspektywa 80% opodatkowania pracy może sprawić, że wielu wróci na drzewo.

80% ? To jakaś obniżka się szykuje ? :-p
Marcin B.

Marcin B. radca prawny

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

optymista :-)

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Tomasz Jerzy Mazan:

80% ? To jakaś obniżka się szykuje ? :-p

Cały czas się szykuje. Przecież rządzą liberałowie;-)
Tomasz Jerzy Mazan

Tomasz Jerzy Mazan Kierownik Projektu,
AVSystem

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Marcin Z.:
Tomasz Jerzy Mazan:

80% ? To jakaś obniżka się szykuje ? :-p

Cały czas się szykuje. Przecież rządzą liberałowie;-)

A to przepraszam, widocznie wrogie karły reakcji rządzące niektórymi mediami tak mi namieszały w głowie, że mam aktualną ekipę za euro-faszystów a nie liberałów. Już się przestawiam na prawomyślność :)

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Trochę poza tematem, ale, nawiązując do wypowiedzi Tomasza, opiszę moje spostrzeżenia w zakresie pewnego pomieszania z poplątaniem - "na pocieszenie". Nie będzie to jednak nic nowego pod słońcem.

Kolega z pracy pogubił się kompletnie i stwierdził, że "już dość narządzili się liberałowie, teraz czas na lewicę". Ów kolega jest przekonany, że tak właśnie wyglądają rządy liberałów (ponieważ PO się tak określało i jemu się tak kojarzy) i nie chce dalszych eksperymentów w tym kierunku, a w zamian domaga się powrotu lewicy i zaprowadzenie "społecznego porządku". I o zgrozo, wielu z moich znajomych chce oddać głos na Cimoszewicza / SLD. Co nie wróży dobrze naszym emeryturom. Zresztą żaden wybór nie służy, ponieważ ten realny to wybór sił zachowawczych, a ten nierealny jest... nierealny :)

Nie jest to pierwszy raz, gdy widzę u ludzi takie pomieszanie pojęć, że skóra cierpnie. A niestety, myślenie "etykietami" zamiast "analizy faktów" ma potem bezpośrednie przełożenie na "krzyżyki" podczas wyborów. Niejednokrotnie w moim niedługim życiu (zarówno lewicowym-dawniej, jak i liberalnym - obecnie) byłem świadkiem dyskusji na temat polskiej sceny politycznej. O PiS wypowiadano się per prawica (ponieważ patrioci i konserwatyści, wartości, Naród, Kościół), o PO - liberałowie (ale już nie mówiono prawica, tylko - słowo klucz "liberałowie", kategoria sama-w-sobie). O "liberałach" mówiono też jednak pod adresem lewicy. Chyba sami uczestnicy tej dyskusji nie byli świadomi, że sami siebie nie rozumieją.

Konserwatyzm i "wartości" są łatwe do przyswojenia, więc "z automatu" taka partia kojarzona jest jako "właściwa" (a zatem "prawa", prawicowa). PO, która ostatnio chce coraz częściej "zakazać, penalizować, kontrolować", nazywana jest liberałami, bo tak się sama określała. Jednak "nie ma miejsca" na prawej stronie na liberałów, ponieważ tego terminu uczepiły się też "pewne środowiska", przypisując im mylnie łatkę wszystkiego, co najgorsze. Ja rozumiem, że "pewne środowiska" były skrajnie przeciwne "liberalizmowi światopoglądowemu" (w lewicowym rozumieniu), ale zamiast walczyć o to, by pewne pojęcia zaczęły być poprawnie używane, przyczyniły się do zgn*jenia pojęcie liberalizmu, tak, że ów kojarzy się teraz negatywnie nie tylko socjalistom, ale i... sporemu elektoratowi prawicy, który w życiu nie zagłosuje na "tfu-lyberałów". A że właśnie socjaliści nie są zwykle konserwatywni (chociaż PRL był podobno, jak wspominał dziadek, nad wyraz purytański :) ), więc niby wszystko pasuje: "komuna i liberałowie", układ, etc.

Mówi się "komuniści i liberałowie", "prawica i patriotyzm". Miesza się kompletnie terminy gospodarcze i światopoglądowe. W jednym z ujęć:
Liberałowie: PO, demokraci.pl i CZASEM UPR,
Prawica narodowa: PiS, LPR, NOP/ONR, czasem - o z grozo ruchy NS, znacznie częściej UPR (ale znów nie jako rozsądni liberałowie, a ścisła konserwa pokroju LPR i posła Orzechowskiego czy Piłki),
Lewica: SLD, coraz częściej PiS, LPR i SLD.

Z drugiej strony SLD często kojarzy się z PO i demokraci.pl. Zbyt często słyszę wahanie w głosie: "albo SLD albo PO".

Jeśli tak wygląda obraz polityki w polskim społeczeństwie (co gorsza, nie jest taki znów odległy od rzeczywistości), to próba przekonania do głosowania na liberałów jest... karkołomnym wyzwaniem.

Ludzie nie wiedzą, na kogo głosować, bo różne partie mają te same hasła i żadne ich nie realizują (ba, postępują dokładnie odwrotnie). Ludzie panicznie się boją jutra, a UPR ze swoją "odpowiedzialnością za własne życie" jeszcze to przerażenie pogłębia. Z drugiej strony mylne pojmowanie liberalizmu jako ofensywnego libertynizmu przeraża "drugą stronę barykady", która nasłucha się o tym tu i ówdzie. Co w sumie sprawia, że chyba będziemy mieć wielki powrót do partii lewicowych nie tylko z działań, ale i nazwy. Że mimo wszystko jednak "lewica" mimo wszystko kojarzy się jeszcze z PRLem, ludzie będą woleli poprzeć PO, co już wykazują sondaże i zasłyszane głosy.

Z kolei partie świetnie wiedzą, jak grać na uczuciach. Aborcja, eutanazja, homoseksualiści, krzyże, Rosja, Ameryka, za naszą wolność i waszą, tu stali Polacy, a tam stało ZOMO, hej kto Polak, in-vitro, podsłuchy, My, Naród!, Kyrieelejson...

Poza tym politycy przechodzą pomiędzy partiami. W sumie bez różnicy, która z wiodących partii dojdzie do głosu.
I dlatego naszymi emeryturami przez kolejne kadencje będą zajmować się prawdopodobnie ci sami ludzie. Przecież oni nie wymrą w ciągu jednego pokolenia, a każde kolejne pokolenie będzie powiązane siecią zależności z decydentami pokoleń poprzednich. Jak tak patrzę po wypowiedziach niektórych dzisiejszych studentów i absolwentów, to z przerażeniem dostrzegam, że oni marzą o łatwej i ciepłej posadzie "na państwowym" (cóż, trudno się komuś dziwić, że pragnie wygód, chociaż myśli bardzo krótkowzrocznie), więc oni pierwsi staną okoniem przeciw reformom. I nie będzie ich coraz mniej, tylko coraz więcej. Dalej, w kwestii emerytur decydenci niewiele będą mieć do wyboru ponad to, co znają od 50 lat. Być może przemycą coś z rozwiązań UPRowskich jako własne, może popatrzą na kraje sąsiedzkie, ale cudu nie zdziałają, prędzej będą kombinować z dodatkowymi podatkami (jawnymi bądź ukrytymi). Fiskus ma już rewelacyjne narzędzia do pełnej kontroli podatnika (a ustawa antyhazardowa dopomoże). Obawiam się, że w końcu, za 20-30 lat (gdy mój rocznik będzie przechodził na emeryturę), a może znacznie wcześniej, problem będzie na tyle poważny, że "dla dobra społecznego" rząd wprowadzi coś w rodzaju "górnego progu dochodów per capita". Coś jak maksymalna stawka emerytalna: niezależnie od tego ile zarabiałeś, nie dostaniesz więcej, niż próg. A reszta - na podatki dla ratowania systemu.

Ale może nie dożyję emerytury i będzie mi oszczędzone zmierzenie się z eksperymentami rządzących w tej kwestii. Niech żyją choroby cywilizacyjne, ratujące polski system emerytalny...Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 21.11.09 o godzinie 05:41

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Są pewne dziedziny które muszą być w rękach państwowych i żaden magik z kanapowej partii na szczęście o tym nie decyduje - czy możemy sobie wyobrazić prywatne koleje albo autostrady oczywiście mówiąc prywatne nie mam na myśli spółek skarbu państwa - które są według mnie w takich przypadkach najlepszą formą własności gdyż posiadają osobowość prawna taką samą jak wszystkie kapitalistyczne firmy co dodaje elementy efektywnego rynkowego zarządzania dzięku wykwalifikowanym menedżerom zasiadającym w radach nadzoryczych ale właściciel - Skarb Państwa - nie kieruje się krótkowzroczna maksymalizacją zysku.. Gdyby te fundusze zamiast do ZUS-u trafiały do prywatnych firm ubezpieczeniowych , inwestycyjnych państwo nie mogłoby za ich pomocą realizować własnej polityki socjalnej. W ramach chorych eksperymentów wprowadzono tzw. OFE . Po ostatnim krachu na giełdach widać było jak zmalały ich aktywa - całe szczęście że ich 60 % portfeli stanowią bezpieczne obligacje Skarbu Państwa nie ma się co oszukiwać że ktokolwiek otrzyma z tych funduszy znaczące świadczenia emerytalne. A gdyby tak obligacje skarbowe stanowiły 100 % portfela? Wtedy członkowie tych funduszy praktycznie nie odczuliby kryzysu.
To po co w takim układzie powołano jakieś twory którymi ktoś musi zarządzać pobierając sowite prowizje.Portfele tych funduszy bardzo przypominają portfele funduszy stabilnego wzrostu jednak nikt nie pobiera tak kolosalnych prowizji od uczestników takowych.
Jak to się dzieje że do powszechnej świadomości nie dociera informacja o tym że akwizytorzy OFE namawiający do zmiany funduszu otrzymują wysokie prowizje dochodzące do 30% aktywów zgromadzonych przez członka? Jeżeli ktoś odwiedzi te egzotyczne wyspy przedstawione w reklamach OFE to stawiam że będą to raczej akwizytorzy i zarządcy ofe niż przyszli emeryci.Przeprowadzona przez partaczy z AWS reforma służyła tylko futrowaniu prywatnych funduszy. Szkoda że tak wielu ludzi dało się omamić. Konta emerytalne w ZUS-ie - za których prowadzenie nikt nie pobiera żadnych opłat - nigdy nie topnieją ponieważ są jedynie wpisem w komórce pamięci doskonałego i nowoczesnego systemu informatycznego i stoi za nimi siła i autorytet państwo polskiego. Trudno zaufać spekulantom prowadzącym ryzykowne operacje bardziej niż państwu o tysiącletniej tradycji , którego ciągłość prawna się 1944 roku.Musimy pamiętać że jesteśmy starzejącym się , schorowanym społeczeństwem żadna komercyjna zachodnia firma ubezpieczeniowa nie podejmie się ubezpieczenia nas.
Są dziedziny w których przednią rolę musi miec państwo takiej jak opieka medyczna , ubezpieczenia społeczne , telekomunikacja , transport , przemysł ciężki , branża paliwowa.
Skoro OFE nie sprawdziły się jako tylko jeden z elementów systemu emerytalnego to naprawdę boję się pomysleć do czego mogłoby dojść gdyby ubezpieczenie emerytalne a także opieka medyczna byłby całkowicie w rękach prywatnych.

Pozdrawiam, Jerzy GorgelJerzy Gorgel edytował(a) ten post dnia 21.02.10 o godzinie 22:07
Tomasz Jerzy Mazan

Tomasz Jerzy Mazan Kierownik Projektu,
AVSystem

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Dużo twierdzeń - brak dowodów lub choćby wywodów. Co gorsze, praktyka pokazuje, że państwo na wskazanych polach się albo nie sprawdza (służba zdrowia, transport, etc.), a w innych, gdy wpadło trochę wolnorynkowego powietrza, jest - jakby - lepiej :) (patrz telekomunikacja)

Chociaż patrząc na profil Pana Jerzego, chyba rozumiem wiele z tego co napisał.Tomasz Jerzy Mazan edytował(a) ten post dnia 23.02.10 o godzinie 02:09
Tomasz Jerzy Mazan

Tomasz Jerzy Mazan Kierownik Projektu,
AVSystem

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Tak w temacie
http://nczas.com/wazne/prawo-specjalnie-dla-swietych-k...

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Tomasz Jerzy Mazan:
Tak w temacie
http://nczas.com/wazne/prawo-specjalnie-dla-swietych-k...
Najwyższy czas?
Ktoś to jescze kupuje?

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Jerzy Gorgel:
Tomasz Jerzy Mazan:
Tak w temacie
http://nczas.com/wazne/prawo-specjalnie-dla-swietych-k...
Najwyższy czas?
Ktoś to jescze kupuje?

Ja kupuje.

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Współczuję. Jak można płacić za takie bzdury.

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Jerzy Gorgel:
Współczuję. Jak można płacić za takie bzdury.


Współczuję Panu, jak można prowadzić pracę koncepcyjną dla SLD ?

konto usunięte

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Witold Świderski:
Jerzy Gorgel:
Współczuję. Jak można płacić za takie bzdury.


Współczuję Panu, jak można prowadzić pracę koncepcyjną dla SLD ?

Przynajmniej nie oszołomska kanapówka.
Grzegorz Wszelaczyński

Grzegorz Wszelaczyński Interim Product /
Project / Marketing
Manager

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Jerzy Gorgel:
Gdyby te fundusze zamiast do ZUS-u trafiały do prywatnych firm ubezpieczeniowych , inwestycyjnych państwo nie mogłoby za ich pomocą realizować własnej polityki socjalnej.

w tym cały sęk, żeby państwo nie realizowało swojej polityki socjalnej za moje pieniądze - wara, moja chata z kraja. Nie wiem jak inni ja się z tego systemu wypisałem i nie żałuję.
Są dziedziny w których przednią rolę musi miec państwo takiej jak opieka medyczna , ubezpieczenia społeczne , telekomunikacja, transport , przemysł ciężki , branża paliwowa.

musi? dlaczego? dlaczego mam finansować państwową opiekę medyczną, państwową telekomunikację (?!?), emerytury rolników i górników przemysł ciężki i branże paliwową? Jaki mam ku temu powód?

Proszę tylko nie o odpowiadać "bo tak już jest" - to wiem, rozmawiamy o tym czy tak musi być. Jakkolwiek podzielam pogląd o UPR jako mocno oszołomskiej kanapie tak nie mogę pojąć dlaczego "tak musi być" - nie musi, nic nie musi "tak być".

I zupełnie nie na temat - co to jest agromatyka? Z czystej ciekawości pytam, google i bing nie pomagają... .
EDIT:
znalazłem - po prostu informatyk.
Agromatics: Informatics Applications in Agricultural Engineer Education
The Agricutural Engineer function is presented as agricultural systems’ data and information processing. These systems are organized in complex levels according to their structure, processes, objectives and scientific disciplines that deal with them formally. The design of productive or economic alternatives is very problematic due to the multiplicity of criteria (not always compatible to each other) that must be taken account of simultaneously. Agromatics (systems approach, mathematics, information systems and simulation models application synthesis) is sets out as a methodology with conceptual and operative values in the formation and professional function of the Agricultural Engineers.Grzegorz Wszelaczyński edytował(a) ten post dnia 25.02.10 o godzinie 21:24
Tomasz Jerzy Mazan

Tomasz Jerzy Mazan Kierownik Projektu,
AVSystem

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Grzegorz Wszelaczyński:
Nie wiem jak inni ja się z tego systemu wypisałem i nie żałuję.

Tak naprawdę do końca i całkowicie fest i "nichuchu" nie płacisz? Zmieniłeś obywatelstwo czy jak? Tym razem pytam "niezaczepnie" :-)
Remigiusz Mielczarek

Remigiusz Mielczarek dziennikarz,
konferansjer,
specjalista ds. PR,
rzecznik p...

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Jerzy Gorgel:
Są pewne dziedziny które muszą być w rękach państwowych i żaden magik z kanapowej partii na szczęście o tym nie decyduje

Tak, są trzy: Wojsko, Policja i Sądy.
Wszystko inne spokojnie moze być prywatne. Rzecz w tym, by najbiedniejszych obywateli państwa było stać na opłacanie tego, co im jest potrzebne. Teraz ich nie stać, bo ich Państwo okrada.

Konta emerytalne w ZUS-ie - za których prowadzenie nikt nie pobiera żadnych opłat - nigdy nie topnieją ponieważ są jedynie wpisem w komórce pamięci doskonałego i nowoczesnego systemu informatycznego i stoi za nimi siła i autorytet państwo polskiego.

Super. A w jakiej wysokości będa te emerytury? I za czyje pieniądze, tak nawiasem, ZUS buduje swoje pałace? Argumenty o złodziejskich OFE to demagogia, wystarczy popatrzeć choćby na gmach ZUS w Szczecinie... Ale mniejsza o uczciwość OFE, chciałbym miec wolny rynek emerytalny, wybór między wieloma prywatnymi funduszami emerytalnymi, niż złodziejską i przymusową agendę państwa, która musi sie na mnie wyżywić. Chodzi o mój wolny wybór i własny zamiar, ile z moich pieniędzy sam chcę odłożyć na emeryturę. Państwu WARA od mojej ciężko zarobionej kasy.

Są dziedziny w których przednią rolę musi miec państwo takiej jak opieka medyczna , ubezpieczenia społeczne , telekomunikacja , transport , przemysł ciężki , branża paliwowa.

Brednie. To są wszystko dziedziny, które spokojnie funkcjonowałyby bez ingerencji Państwa.
Skoro OFE nie sprawdziły się jako tylko jeden z elementów systemu emerytalnego to naprawdę boję się pomysleć do czego mogłoby dojść gdyby ubezpieczenie emerytalne a także opieka medyczna byłby całkowicie w rękach prywatnych.

A do czego dochodzi weterynaria?
Nie ma żadnego ministerstwa ani urzędu "nadzorującego" działanie tej dziedziny. Weterynarze żyją normalnie i spokojnie, a ludzie leczą zwierzęta, płacąc za wizytę w klinice. Nie mogłoby tak być wszędzie, bez udziału państwowych urzędników????Remigiusz Mielczarek edytował(a) ten post dnia 26.02.10 o godzinie 09:14
Sławomir Kuziak

Sławomir Kuziak I feel you...

Temat: Emerytury zagrożone - ZUS bankrutem

Tomasz Jerzy Mazan:
Grzegorz Wszelaczyński:
Nie wiem jak inni ja się z tego systemu wypisałem i nie żałuję.

Tak naprawdę do końca i całkowicie fest i "nichuchu" nie płacisz? Zmieniłeś obywatelstwo czy jak? Tym razem pytam "niezaczepnie" :-)
A po co zmieniać obywatelstwo? Jesteśmy w UE, możemy pracować w UE

Emerytury Przedsiębiorców - prognozy na przyszłość

--------------------------------------------------------------------------
Jak wynika z prognoz i analiz ekspertów ZUS oraz innych instytucji zajmujących się badaniem rynku ubezpieczeń społecznych, emerytury osób prowadzących działalność gospodarczą będą zbliżone do poziomu minimalnego, a część z nich będzie wymagać dopłaty z budżetu Państwa. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że 99,8% osób prowadzących własną działalność gospodarczą opłaca minimalne składki ZUS – ok. 800 zł. miesięcznie. Czy można płacić jeszcze niższe składki ZUS i samodzielnie inwestować?
Niestety prognozy w tej kwestii są bardzo niekorzystne. Minimalna emerytura wynosi w obecnej chwili niewiele ponad 600 zł i jest ona niższa od odprowadzanych przez Przedsiębiorców składek do ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej [...].... czytaj więcej

Jak ominąć ZUS? czytaj tutaj
http://www.dezi.pl/?korzysci,20



Wyślij zaproszenie do