Temat: VI Ogólnopolska Konferencja poświęcona Podejściu...
Witajcie,
W związku z chwilowym problemem dotyczącym aktualizacji strony poświęconej VI ogólnopolskiej konferencji PSR/TSR pozwalam sobie tą drogą przekazać Państwu najnowsze informacje dotyczące programu. Powoli program konferencji przybiera coraz bardziej skrystalizownany kształt:)
TEMATY WYSTĄPIEŃ - SESJE PLENARNE
dr Izabela Krasiejko: "Zespołowe badanie w działaniu poszukujące rozwiązań"
dr Jacek Szczepkowski: "W poszukiwaniu odpowiedzi na kilka pytań dotyczących istoty TSR";
Ewa Majchrowska: "Edukacja i Terapia"
Tomasz Świtek: "Ponownie do góry nogami - rok po konferencji Upside down"
Prezentacja i analiza sesji terapeutycznej S. de Shazera
WARSZTATY (uczestnicy dokonują wyboru 3 warsztatów):
Warsztat 1. Ewa Majchrowska: "Siła współpracy- grupowa terapia skoncentrowana na rozwiązaniach"
Warsztat daje możliwość nabycia nowej wiedzy i modyfikowania wiedzy już posiadanej na temat prowadzenia terapii grupowej w paradygmacie Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach. Uczestnicy spotkania poznają różne możliwości wykorzystania technik TSR do pracy z grupą. Współpraca grupy uświadamia, że nie jesteśmy sami. Może być zaskoczeniem dla uczestników terapii odkrycie, że pewne procesy, kryzysy w życiu, przebiegają podobnie u wielu osób. Inni ludzie przeżyli również traumatyczne zdarzenia, konflikty wewnętrzne lub po prostu nie radzili sobie z emocjami. I w tym są do siebie podobni. Również wylali wiele łez, złościli się, kochali będąc niekochanymi.
Każdy biorący udział w warsztacie przekona się, jak niepowtarzalny jest obraz sesji grupowej.
Warsztat 2. Jacek Szczepkowski, Artur Lewiński: "Współpraca profesjonalistów - grupowa autosuperwizja pomagaczy"
Podejście do superwizji często odzwierciedla podejście stosowane wobec klientów. Koncepcje koncentrujące się na problemach mogą przyczyniać się do nadmiernej autodeprecjacji osób superwizowanych, pogłębiając ich niepewność co do własnych kompetencji. Z kolei konstruktywistyczne podejście w terapii, na którym opiera się TSR, ma na celu budowanie poczucia kompetencji klientów, stąd może także i powinno znaleźć zastosowanie w superwizji. Superwizja w konwencji PSR jest użytecznym narzędziem w budowaniu, wzmacnianiu i poszerzaniu mocnych stron terapeutów, pracowników socjalnych, wychowawców, itp., ich umiejętności i sukcesów. Celem tak rozumianej superwizji jest ułatwienie rozwoju zawodowego kompetentnego profesjonalisty, poprzez wskazywanie i wzmacnianie pozytywnych aspektów jego zawodowego funkcjonowania. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć, w jaki sposób korzystając z zasobów innych osób, można budować własne rozwiązania i wzmacniać samego siebie.
Warsztat 3. Jacek Szczepkowski, Artur Lewiński: "Poza słowami - czy potrzebujemy tyle rozmawiać z naszymi klientami?"
Proponowany warsztat dotyczyć będzie pozawerbalnych sposobów pracy z klientami w konwencji podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach. W jego trakcie zademonstrujemy perspektywy wykorzystania różnych pomocnych narzędzi, które sprawdzają się w pracy zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi. Skupimy się przede wszystkim na odkrywaniu zasobów oraz dookreślaniu celów pracy z klientem.
Warsztat 4. Kornel Jarzębiński: "Praca z genogramem jako jeden ze sposobów na odkrywanie nowych znaczeń i mocnych stron klienta i jego rodziny"
Genegram jako określone narzędzie pracy terapeutycznej kojarzy się tradycyjnie z odkrywaniem patologii i tego co dysfunkcjonalne w rodzinie. Opiera się przy tym na założeniu, że istnieje coś takiego jak przekaz generacyjny różnych postaw, schematów funkcjonowania, itp. Odwołując się do założeń Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach można jednak również przyjąć, że ten przekaz dotyczy także tego co dobre, funkcjonalne, co stanowi siłę i wartość danej rodziny. Prezentowany warsztat zachęcał będzie do poszukiwania tych aspektów funkcjonowania rodziny w ujęciu generacyjnym, które mogą być użyteczne w radzeniu sobie z bieżącymi, czy przejściowymi problemami.
Warsztat 5. Krystian Labuda: .........
Warsztat 6. Joanna Powichrowska: "I żyli długo i szczęśliwie"
Warsztat jest okazją do rozwijania umiejętności posługiwania się w pracy z klientem komunikacją metaforyczną, wykorzystaniem anegdot, bajek, opowiastek, symboli. Zapoznaje z możliwościami zastosowania w terapii znanych bajek i aktywizuje twórczy potencjał w tworzeniu opowieści pomocnych w osiąganiu konkretnych celów terapeutycznych. Skierowany jest do osób, które chcą ćwiczyć metaforyczny sposób komunikacji i dzielić się własnymi doświadczeniami z tego zakresu.
Warsztat 7. Tomasz Świtek: Wyjątki - użyteczność kryzysów, upadków, pogorszeń oraz zasobów zewnętrznych"
W czasie tego warsztatu postaramy się przyjrzeć technice wyjątków, która w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach może oznaczać znacznie więcej niż rozmowę o tym, "kiedy było dobrze, kiedy był sukces". Postaramy się zapoznać z użytecznością wielu innych momentów z życia klienta, w tym tych związanych z jego patologią.
Cały czas czekamy na kolejne zgłoszenia, również ze strony potencjalnych prelegentów. Formuła konferencji tradycyjnie jest otwarta i każdy może zgłosić swoją gotowość do poprowadzenie warsztatu.
Pozdrawiam
Jacek Szczepkowski