Małgorzata G.

Małgorzata G. Psycholog, trener

Temat: mity utrwalone przez niekompetentnych trenerów

Też zaintrygowała mnie ostatnio kwestia wyników badań Mehrabiana, a konkretnie ich podawania w nieodpowiednim kontekście.

Przy okazji, znalazłam ciekawy filmik na ten temat:
Na YouTube, pt. "Busting the Mehrabian Myth"

Pozdrawiam,
G.Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 03.05.10 o godzinie 21:24
Michał Pająk

Michał Pająk Analityk, Projektant
gier

Temat: mity utrwalone przez niekompetentnych trenerów

Myślę, że w ramach tego tematu dałoby się wyróżnić dwie kategorie. Jedna to mity, którą uznałbym za hasłowe odwoływanie się do wyników badań a następnie ich ekstrapolacje na dziedzinę w której nie zostały przebadane i/lub nie mają zastosowania.

Tutaj najlepszym przykładem jest interpretacja badania Mehrabiana jako odnoszących się do każdej sytuacji komunikacyjnej.

Wrzuciłbym do tego worka też mit o używaniu jedynie xx% naszego mózgu. Jeśli dobrze pamiętam (ponieważ parę lat temu sprawdzałem tą informację) wynika ona z pierwszych analiz aktywności mózgu, które zostały później podważone dzięki zastosowaniu lepszych technik badawczych.

Drugą kategorię określiłbym raczej jako zabobony Rozumiem je tutaj jako poglądy po prostu nieprawdziwe funkcjonujące bardziej w warstwie pewnej "ideologii" niż przekazywanej wiedzy merytorycznej.

Tutaj przykładem byłoby wspomniane "Chcieć to móc", czy też różne hasła o charakterze wybitnie marketingowym w stylu to-szkolenie-rozwiąże-wszystkie-Twoje-problemy, czy też bardziej "realistycznie": to-szkolenie-rozwiąze-wszystkie-Twoje-problemy-w-danej-dziedzinie.
Magdalena Kozioł

Magdalena Kozioł Pani od sensu ||
Coach. Superwizor
coachingu. Trener.

Temat: mity utrwalone przez niekompetentnych trenerów

Mnie zaś na studiach uczono, że Mehrabian w ogóle nie zajmował się żadnymi głupawymi procentami, tylko zagadnieniem można powiedzieć odwrotnym do tego, co pozostało w świadomości ludzkiej. Mianowicie badał jakie warunki muszą być spełnione aby komunikat odebrany przez nadawcę był tym samym komunikatem, który został nadany przez nadawcę.

Warunków tych było kilka, nie pamiętam w tej chwili jak brzmiały, ale sens był taki, ze komukat nie jest zniekształcony wtedy, kiedy zarówno w warstwie niewerbalnej, jak i werbalnej jest spójny (surprise! ;)), natomiast kiedy odbiorca zauważa jakąś niespójność, wtedy zwraca swoją uwagę bardziej na odczytywanie innych sygnałów. I to mniej więcej zawarł w swojej pracy.

Pójście w kierunku tego co odbiorca odczytuje, z czego i w jakim procencie to dzieło jego epigonów.

Sprzedaję jak kupiłam, bo samej pracy Mehrabiana w rękach osobiście nie miałam.
Michał S.

Michał S. się kręci...

Temat: mity utrwalone przez niekompetentnych trenerów

hmmm...
kiedy sobie przypominam pewne szkolenia...pewne grupy ludzi...pewne sytuacje na owych szkoleniach z owymi ludźmi...to wtedy przypomina mi się hasło:
"kłamstwo dla dzieci"....
znacie? nie? polecam Terry Pratchetta ;-)
i wtedy "koło Pana M" zaczyna wyglądać mi całkiem sensownie.

ot.

M.Michał Sadowski edytował(a) ten post dnia 07.05.10 o godzinie 16:42



Wyślij zaproszenie do