konto usunięte
Temat: sztuka opowiadania, ZAPROSZENIE na festiwal
Konstancin, Warszawa, Piaseczno!Festiwal Sztuki Opowiadania
BAJU BAJU RACH CIACH CIACH
(wstęp wolny)
18-20 września 2009
18 września godz.19:00 Centrum Kompleksowej Rehabilitacji
ul. Gąsiorowskiego 12/14 Konstancin-Jeziorna
Magia Młodego Rytmu – MANGO BISAP
występują: - Michał Malinowski, Alassane Baguian, Zespół Mango Bisap.
19 września godz.16:00 TrafficClub ul. Bracka 25
Tykwa Bajek i Dzwięków
występują: - Michał Malinowski, Alassane Baguian, Beata Łuczak, Zespół Mango Bisap.
20 września godz.17:00 Sala widowiskowa Dom Parafialny w Piasecznie
pl. J. Piłsudskiego 10,
Mądrości Afrykańskich Baśni
występują: - Michał Malinowski, Alassane Baguian, Beata Łuczak, Zespół Mango Bisap.
Prastare historie rodem z Afryki, mądrości zawarte w ludowych baśniach, zarówno tych egzotycznych, jak i rdzennie polskich, oraz niepowtarzalne kulturalne przeżycie – to wszystko spotka tych, którzy przyjdą na tegoroczny Festiwal Sztuki Opowiadania. Wszystkie historie opowiedziane przez Michała Malinowskiego, Dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz jego niezwykłych gości, będą opierały się na wyjątkowej interakcji z publicznością charakterystycznej dla afrykańskiej sztuki opowiadania.
Tegoroczny festiwal to wydarzenie niezwykłe nie tylko dzięki szczególności wyrażanych przezeń idei. Niezwykli goście zaproszeni przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, będą stanowili główne atrakcje festiwalu, który ma nawiązywać do kultury afrykańskich opowieści. Swoją obecnością zaszczyci nas arcymistrz opowieści interaktywnej z Burkina Faso – Alassane Baguian w towarzystwie wspaniałej grupy muzyczno – tanecznej wprost z serca Afryki.
W tym roku festiwal będzie odbywał się w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie, Traffic Club w Warszawie oraz Domu Parafialnym w Piasecznie w dniach 18-20 września 2009 r., przez co realizowany jest jeden z głównych celów Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści tj. docieranie do nowych miejsc i kręgów odbiorców z ideą popularyzacji sztuki opowiadania. Festiwal jest jednocześnie inauguracją współpracy między Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, a Traffic Club, który staje się miejscem spotkań zwolenników przekazów ustnych poprzez organizowane przez MuBaBaO comiesięczne spotkania oraz warsztaty. Organizacja festiwalu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Festiwal jest bowiem jedną z imprez organizowanych w ramach projektu „Powiat Piaseczyński Stolicą Kulturalną Mazowsza”.
Celem tegorocznego festiwalu jest przybliżenie uroku sztuki opowiadania, jak również idea nawiązania kontaktu z publicznością poprzez wzajemne interakcje. Opowiadacze posłużą się opowieściami łańcuszkowymi, które są sprawdzonym przepisem na sukces całej zabawy, bowiem są niezwykle popularne również w Afryce, skąd się wywodzą. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju gry z widzem, możliwa jest wyjątkowa zabawa słowem, jak również przeżycie podróży w głąb magicznej przestrzeni baśni.
Magia opowieści interaktywnych sprawia, że aktywnie włączają się w nią nie tylko dzieci, ale również rodzice i dziadkowie, co wpływa na pogłębienie rodzinnej integracji. Słuchanie opowieści łańcuszkowej i branie w niej aktywnego udziału poprzez proponowanie nowych elementów i powtarzanie wraz z innymi uczestnikami rozmaitych, często śmiesznych wyrazów jest gwarantem dobrej zabawy i oderwania się od codziennych problemów.
Zapraszamy wszystkich małych i dużych miłośników bajek do wspólnego opowiadania niezapomnianych historii!
Występujący:
Alassane Baguian dit Petit Menteur - czarodziej słowa z Burkina Faso. To jeden z najbardziej utalentowanych młodych opowiadaczy na kontynencie afrykańskim. W jego historiach są zakodowane wielopokoleniowe mądrości ludów Afryki zachodniej. Sam pochodzi z Ouagadougou stolicy Burkina Faso z plemienia Mossi, jednego z najliczniejszych w tamtym regionie. Alassane miał styczność ze sztuką griotów przez "krew" - jest więc prawowitym jeliya - mistrzowie sów i muzyki. Odziedziczył zdolności po dziadkach i obecnie utrzymuje się z regularnych występów w Ouagadougou oraz za granicą. Dzięki zaskakującej bystrości, refleksowi i błyskotliwości opowiadania przylgnął do niego przydomek "Petit Menteur" (z fr. "Mały kłamczuszek").
Jego opowieści to nie tylko słowa, ale barwny, głośny, dynamiczny spektakl, pełen gestów, muzyki i tańca. Allasan podczas swoich wystąpień gra na tradycyjnych instrumentach: bębnach, ksylofonie czy kora - afrykańska lutnia czy harfa.
Tańczy, śpiewa w trzech rdzennych afrykańskich językach, a publiczność jak zahipnotyzowana powtarza wraz z nim kilka słów refrenu. Jego żywa interpretacja tradycyjnych, ale i uniwersalnych motywów nadaje im zupełnie nowy wymiar. Porywa słuchaczy nawiązując z nimi od pierwszych wypowiedzianych słów niesamowitą więź. Nawet prosta opowieść o trzech kózkach jest w stanie wywołać silne emocje i sprowokować publiczność do żywej reakcji i włączenia się w nurt opowieści...
Swą historię opowiadania rozpoczął w 1997 roku w radio i w telewizyjnym programie "Dobrej niedzieli" (fr. "Bon dimanche"). Początkowo pracował jako wolontariusz, jednak później stało się to jego pasją i powołaniem - "dzieci, opowieści wokół ognia i w świetle księżyca zastępują telewizję, wykradają też uwagę poświęcaną radiu."
Mango Bisap – zespół młodych artystów pochodzących z plemion Bobo i Bogole z Afryki Zachodniej. Prezentują tradycyjne pieśni, muzykę oraz tańce ze swojego kręgu kulturowego. Pomimo młodego wieku są mistrzami w swojej dziedzinie i mają na swoim koncie szereg sukcesów. Pięcioro muzyków gra na tradycyjnych afrykańskich instrumentach zarówno pieśni ludowe jak i własne kompozycje, które niosą ze sobą uniwersalny przekaz dla wszystkich ludzi. Wirtuozeria gry i niesamowity urok osobisty dzieci sprawiają, że wprowadzają w zachwyt nawet największych koneserów i prawdziwych mistrzów muzyki. Podczas koncertu dają się poznać jako prawdziwi profesjonaliści ze wszystkim, co to określenie za sobą niesie – niebywałą ekspresją ruchów, emocjami i niepowtarzalnym kontaktem ze słuchaczami. Występ jest dużym przeżyciem dla widza – stanowi wyjątkowe spotkanie z niebywałą kulturą, oryginalnymi strojami, muzyką i tańcem.
Beata Łuczak – polska aktorka, lalkarka i aktorka dubbingu. Ma w swoim repertuarze spektakle autorskie np. „Beata co bajki wyplata” (zbiór bajek z wykorzystaniem różnego rodzaju lalek teatralnych, instrumentów muzycznych i przedmiotów; „Śladami Koziołka Matołka – wielkiego podróżnika od Chin do Afryki...Baśni 100 i 1-ej nocy” (niesamowita podróż wraz z Koziołkiem Matołkiem i bohaterami najpopularniejszych bajek świata). Beata prowadzi również warsztaty opowieści z lalką, ucząc kilku sposobów animacji lalkami teatralnymi (pacynka, kukła, marionetka, lalka trickowa) oraz warsztaty opowieści z interakcją, która polega na aktywnym uczestnictwie w opowiadaniu bajek przy użyciu pantomimy i gestów.
Michał Malinowski – założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, opowiadacz i pisarz, autor „Polish Foltales and Folklore” (pierwszego tak obszernego wydania bajek polskich w języku angielskim wydanym w USA w 2009). Od 2002 roku zajmuje się sztuką opowiadania. W swoim repertuarze ma bajki i baśnie z każdego zakątka świata. Jako opowiadacz porywa słuchaczy i hipnotyzuje niesamowitą zdolnością nawiązania kontaktu z odbiorcą dzięki grze słów i gestów. Żywa interpretacja opowiadań sprawia, że jego słuchaczami są nie tylko dzieci, ale również dorośli. Jako jeden z niewielu opowiadaczy w Polsce w zupełności w swojej pracy oddaje się sztuce opowiadania, organizacji festiwali, jak również zbieraniu opowieści w Polsce i na świecie. Prowadzi szereg ciekawych warsztatów w tym autorskie warsztaty „Tworzenia słowem” wprowadzające w świat sztuki opowiadania. Michał jest nie tylko doskonałym opowiadaczem, ale również wspaniałym pedagogiem o czym świadczy zarówno sympatia jego uczniów jak i fakt, że występowali oni na renomowanych festiwalach sztuki opowiadania w Polsce, Kanadzie i Hiszpanii.