Temat: Rekrutacja asystentki/sekretarki - JAKIE TESTY?
Beata B.:
I tutaj rzeczywiście bardzo duży wpływ na wynik ma slabszy dzień, słabsza koncentracja (to trzeba brać pod uwagę, zapytać się jak ktoś się czuje dzisiaj, czy moze chciałby przełożyć badanie na inny dzień).
Nie inaczej, właśnie w ramach chronometrii rozwinięto i podkreślono konieczność szczególnie uważnej analizy danych, akcentując np. konieczność eliminacji obserwacji skrajnych (czego np. bardzo nie lubi robić społeczna, bo jej to podkreśla efekty :-).
Przykładowo, o ile normalny, diagnostyczny czas rekcji prostej (np. światło - guzik) może wynosić dziesiąte części sekundy, o tyle jeżeli ktoś kichnie, albo sie zamyśli, czas może skoczyć do kilku sekund, co z kolei daje zupełnie niediagnostyczne, acz obliczeniowo ekstremalne efekty (różnice kilku rzędów wielkości).
Tym - jakże odległym przykładem - chciałem tylko podkreślić, że zwłaszcza w badaniu prostych funkcji (jak wychwytywanie błędów), trzeba jak najściślej trzymać się np. reguł standaryzacji (co do niedopuszczania do badania osób chorych, czy rozkojarzonych :-), bo inaczej mamy zupełnie - ale to zupełnie - bezwartościowe dane (na co słusznie wskazuje Beata).
Co, jednak nie oznacza, że w ogóle nie można badać czasu reakcji prostej, czy wspomnianych przez mnie zdolności "administracyjnych".