Michał Mącznik

Michał Mącznik Trener Praktycznej
Improwizacji

Temat: 1.1 Wstęp do praktycznej improwizacji

Jeżeli trafiliście do tego tematu, to zapewne zastanawiacie się czym są techniki improwizacji? A więc...

Współczesne techniki improwizacji teatralnej mają dwie główne szkoły. Szkoła Amerykańska, którą zapoczątkowała Viola Spolin oraz Brytyjska prowadzona przez Keitha Johnstone-a. Improwizacja teatralna to forma teatru, który polega na spontanicznej grze aktorów, bez żadnego scenariusza i wcześniejszego przygotowania do roli. Czyli całkiem jak w realnym życiu, gdzie każdy z nas jest aktorem i musimy funkcjonować bez znajomości scenariusza, bo przecież co chwile zaskakuje nas jakaś nowa sytuacja i nowe nieplanowane wydarzenia.

W naszym kraju improwizacja kojarzy się głównie z wymyślaniem czegoś na poczekaniu lub udawaniem, co zwykle ma konotacje negatywne. Bo jak coś wymyślanego na poczekaniu, to nie może być wysokiej jakości. Jednak Techniki Improwizacji Teatralnej mają swoje konkretne zastosowania i procedury postępowania. To nie jest wymyślanie czegoś na poczekaniu, to pewien rodzaj postępowania, zasady komunikacji i pracy nad sobą, które pozwalają odnaleźć się praktycznie w każdej sytuacji i zachować przy tym wysoką jakość.

Dlatego też, na zachodzie te improwizacyjne reguły działania zaczęły się rozprzestrzeniać z teatru i przechodzić na inne dziedziny życia, takie jak biznes, komunikacja międzyludzka, wystąpienia publiczne, prowadzenie i zarządzanie grupami, budowanie relacji, negocjacje, improwizacja dla trenerów i szkoleniowców. Tak powstała Applied Improv, czyli improwizacja stosowana (chociaż bardziej pasuje mi tu określenie Improwizacja Praktyczna).

Na tej grupie właśnie zajmiemy się Improwizacją Praktyczną, czyli wszelkimi aspektami zasad improwizacji, które mają zastosowanie w codziennym życiu.