Temat: Pa Tuan Chin
Oleg P.:
Nie sposób ich przecenić.
Czuć ich moc od pierwszego ruchu.
Czy precyzja wykonania ruchu ma jakiś szablon, czy np drobne podgięcia kolan niżej niż zwykle, uniesienie wzroku za unoszącymi się pięściami, czy wynikające z porwania ćwiczeniem drobne "taneczne" mikrobalansy tułowiem są błędami?
Jak daleko może nas ponieść w rozkoszowaniu się ćwiczeniem?
Witaj Oleg,
Zadajesz pytania w takim tempie, że nie nadążam z odpowiedziami, ale nie martw się Twoje pytania są bardzo ciekawe. Pytaj dalej, ja Cię nie krytykuję za ilość pytań tylko sam się tłumaczę.
Z Pa Tuan Chinem (Ba Duann Gin) jest tak, formalnie nie jest on częścią stylu Tai Ki Kung San Feng.
Jest to bardzo popularna forma Chi Kungu (Qi Gong), która powstała w dwunastym stuleciu.
Ponieważ jest w miarę prosta technicznie i łatwa do nauczenia na podstawowym poziomie, a jednocześnie bardzo efektywna, była i jest wykorzystywana w wielu szkołach Tai Chi Chuan (zwłaszcza stylu Yang) jako metoda uzupełniająca i umożliwiająca osobom początkującym uczenie się podstawowych zasad Tai Chi. Na przykład, zawieszania głowy, zakorzeniania, rozluźnienia zbytecznych napięć, świadomej pracy z oddechem itp.
W naszej tradycji praktykujemy dwa style: Tai Ki Kung San Feng i kompletny, nie uproszczony styl Yang. Styl Yang był praktykowany w naszej szkole wcześniej niż styl San Feng. Dlatego też, ze względu na tradycję szkoły uprawiamy związaną z tym stylem formę Qi Gong: Pa Tuan Chin.
Oczywiście tradycja nie jest tu jedynym powodem, o wiele ważniejsza jest efektywność tej metody Qi Gong.
W praktyce tej formy ważne jest dążenie do jak najdokładniejszego odwzorowania ruchu prowadzącego nauczyciela. I jednocześnie realizacja podstawowych zasad ustawienia głowy, kręgosłupa, lekkiego rozluźnienia (osadzenia) klatki piersiowej, proporcjonalnego obciążenia stóp zgodnie z zasadą rozróżniania pustki i pełności, właściwy sposób i rytm pracy z oddechem itp.
Taki sposób ćwiczenia zmieni strukurę całego organizmu i da Ci swobodę działania, która pozwoli Ci na jeszcze większą radość z ruchu na bardziej subtelnych poziomach.
A indywidualna interpretacja ruchu rozwinie się w sposób naturalny dzięki dokładnej znajomości formy i jej działania.