konto usunięte
Tomasz
N.
Praktyk i nauczyciel
Tai Chi Chuan,
Visual artist, autor
...
Temat: Oddychanie
Oddychanie taoistyczne to dość obszerny termin.Na bazie wiedzy czerpanej z taoistycznej, chińskiej medycyny rozwinięto wiele różnych technik pracy z oddechem.
Jedną z takich technik jest tak zwany „oddech odwrócony", który często też nazywamy oddechem prenatalnym, oddechem przedurodzeniowym lub oddechem taoistycznym.
Myślę, że pytasz o tą właśnie technikę oddychania.
Jest ona charakterystyczna dla pracy wewnętrznej (Nei Kung) w Tai Chi Chuan i wielu metod pracy z oddechem w Chi Kung (Qi Gong) na bardzo zaawansowanym poziomie.
„Oddech odwrócony" (taoistyczny) różni się od metod stosowanych w jodze i praktykach buddyjskich.
Przynajmniej od tych ogólnie znanych.
W różnych szkołach jogi i buddyjskich jest wiele metod pracy z oddechem. Nie znam wszystkich i być może istnieją tam techniki podobne do oddychania taoistycznego („odwróconego").
Charakterystyczne dla oddechu taoistycznego (”odwróconego") jest specjalne ustawienie przepony i sposób wykorzystania mięśni oddechowych.
Zewnętrznie wygląda to tak, że w czasie wdechu wciąga się mięśnie brzucha (zwłaszcza dolnej części) do środka, w kierunku kręgosłupa. Przy wydechu rozluźnia się mięśnie brzucha, pozwalając na rozszerzanie się brzucha na zewnątrz. Czyli odwrotnie niż przy normalnym sposobie oddychania brzusznego. Stąd też powstała nazwa „oddech odwrócony".
Normalny oddech brzuszny w wielu książkach o Qi Gong (Chi Kung) i Tai Chi (Tai Chi Chuan), nazywany jest oddechem buddyjskim, a oddech „odwrócony" taoistycznym. Pewnie stąd powstało Twoje pytanie.
I NAJWAŻNIEJSZA część mojej wypowiedzi:
Oddech „odwrócony" (taoistyczny) jest zaawansowaną techniką oddychania w Tai Chi i Qi Gong (Nie tylko). Jest trudny do prawidłowego wykonania, mimo tego, że z opisów spotykanych w literaturze na ten temat może wyglądać na bardzo prosty.
Praca z oddechem „odwróconym" WYMAGA SPECJALNEGO PRZYGOTOWANIA POD KIERUNKIEM KOMPETENTNEGO W TYM TEMACIE NAUCZYCIELA.
Wymaga na przykład, specjalnego ustawienia klatki piersiowej, kręgosłupa i przepony. Stan ten osiąga się po dłuższym, specjalnie prowadzonym treningu, polegającym między innymi na indywidualnym ustawianiu pozycji przez kompetentnego nauczyciela.
SAMODZIELNE EKSPERYMENTY BEZ TAKIEGO PRZYGOTOWANIA MOGĄ PROWADZIĆ DO EFEKTÓW ODWROTNYCH OD OCZEKIWANYCH.
W NIEKTÓRYCH, EKSTREMALNYCH PRZYPADKACH NAWET NIEBEZPIECZNYCH DLA ZDROWIA.
Przykładem takich niebezpieczeństw może być: zablokowanie przepony, wytworzenie dodatkowych napięć w tkankach mięśni i organów wewnetrznych zamiast rozluźnienia, przeciążenie układu krążenia i zaburzenia rytmu serca. Niekiedy nawet naruszenie równowagi emocjonalnej.
Stąd moja wielka prośba do osób czytających na temat oddechu „odwróconego" (taoistycznego).
W swoim własnym interesie nie uczcie się tej techniki sami, z książek, bez indywidualnego prowadzenia przez kompetentnego w tym temacie nauczyciela.
Bez względu na to, jak bardzo atrakcyjne mogą się wydawać efekty stosowania tej metody oddychania.
Jeśli prowadzicie kursy Tai Chi (Tai Chi Chuan), Qi Gong (Chi Kung) lub podobne, nie eksperymentujcie na ludziach.
DOBRY NAUCZYCIEL UCZY TYLKO TEGO, CZEGO DZIAŁANIE SAM SPRAWDZIŁ NA SOBIE I DOSTOSOWUJE METODY PRACY DO POZIOMU UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ.
W Tai Chi i Qi Gong jest wiele ciekawych, efektywnych, naturalnych i bezpiecznych sposobów pracy z oddechem dostępnych dla osób początkujących.
Podobne tematy
-
Piłka nożna » Plastry na nos ułatwiajace oddychanie -
-
wewnętrzna alchemia » oddychanie balansujące -
-
EFT Techniki Emocjonalnej... » oddychanie obojczykowe -
-
Bieganie » Bieganie a oddychanie -
-
EMISJA GŁOSU » ODDYCHANIE W ŚPIEWIE, APPOGGIO ITP. -
-
EFT Techniki Emocjonalnej... » Oddychanie obojczykowe i śmiech... -
Następna dyskusja: