Temat: Yao Zongxun w tańcu Yiquan
Nazywa się ją xianglong zhuang 降龙桩 - "pozycją lądującego smoka".
Pracuje się w niej w zasadzie nad tym samym, nad czym w innych ćwiczeniach pozycyjnych i ruchowych też, a co my naszym wewnątrzsystemowym językiem określamy mianem hunyuan li 浑元力, co dosłownie tłumaczy się "całościowa pierwotna siła", bądź "całościowa krągła siła", w zależności od tego jaki znak yuan jest zastosowany, bo różni przedstawiciele systemu, preferują tutaj albo znak yuan 元 - pierwotny, albo yuan 圆 - krągły.
Czyli tak naprawdę pracuje się tutaj nad... wszystkim :) Bo takie jest podejście systemu, można powiedzieć holistyczne. Z innego punktu widzenia można powiedzieć, że chodzi o cały kompleks zdolności, atrybutów, umiejętności - ale takie tłumaczenie w rozbiciu na fragmentaryczne aspekty stosuje się raczej w stosunku do laika, osoby z zewnątrz, dla przybliżenia zagadnienia, komuś, kto nie chwyta tej perspektywy prostoty i jedności, ewentualne w trakcie procesu treningowego, gdy jakiś aspekt tej całości umyka, jest lekceważony lub niezauważany. Natomiast jest istotne, żeby adept dążył do widzenia tego jako JEDNO. Wtedy widzi się to jako jedną prostą rzecz, i praktyczne zastosowanie staje się proste.
Więc tak naprawdę we wszystkich ćwiczeniach pozycyjnych pracuje się nad tym samym. Różnice dotyczą raczej aspektów pobocznych, a nie jądra, esencji.
W przypadku pozycji lądującego smoka odbywa się więc ta sama praca, co i w innych pozycjach, z grupy tzw. pozycji bojowych. Tyle, że robi się to w pozycji mniej typowej. Czyli zaczynamy od takich, w których łatwo czuć się pewnie, wygodnie, czuć pełnię i zrównoważenie tzw. "siły". Wprowadzenie tej pozycji, "pokręconej i pogiętej" :) wymusza pracę nad tym samym w o wiele trudniejszej sytuacji, tak by w walce, również w mniej typowych sytuacjach móc czuć się pewnie i być zdolnym do generowania niezbędnej siły w sposób całościowy i zrównoważony.
Równocześnie pozycja ta może reprezentować pozycje końcowe np. przy rzutach.
Poza tym pojawia się efekt stretchingowy w wielu częściach ciała równocześnie.
A smok w nazwie bierze się stąd, że stosuje się wyobrażenie chińskiego, wijącego się smoka, który oplata nasze ciało, i nasze reakcje są odpowiedziami na jego nieprzewidywalne zmiany.