konto usunięte
Jarosław
Jodzis
Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)
Temat: xiang gong qigong.
Marek Suchecki:Raczej po polsku materiałów na ten temat sie nie znajdzie.
Zaciekawił mnie ten temat. Jeżeli macie namiary na polskie strony www, książki itp. w tym temacie (poza falun dafa), to proszę o podanie. Może tutaj coś więcej będzie możliwe od fachowców ?
Jakis czas temu miałem na stronie opis i historie tego qigong ale juz nie mam.
Poszukam moze jeszcze gdzies znajde w archiwum.
jak pisałem duzo jest po angielsku i niemiecku.
Jarosław
Jodzis
Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)
Temat: xiang gong qigong.
udało sie znalec wprowadzenie do tego qogong. opis ruchow pomijam, to jednak trzeba uczyc sie od nauczyciela lub przynajmniej z filmu. (mozna znalezc w sieciXiang gong - Aromat qi
Zdrowotny qi gong
Historia
historia tego qi gong sięga dynastii Tang (618 - 906 r ) Buddyjski mnich Xuan Zhang opracował i rozwinął zestaw ćwiczeń o niezwykłych właściwościach leczniczych. Xuan Zhang był oświeconą i duchowo rozwiniętą osobą o głębokim intuicyjnym wglądzie w zasady krążenia energii wewnętrznej. Miał wielka moc uzdrawiania. Opracowany przez niego zestaw ćwiczeń przekazywany był tylko wewnątrz klasztorów, aż do współczesnych czasów.
Mistrz Tian Ran Sheng ur. w 1929 r. był chorowitym dzieckiem. Gdy miał 12 lat do jego wioski przybył mnich Si Wu Kong który wyleczył go z jego choroby i nauczył zestawu ćwiczeń Xian gong. Tian Ran Sheng codziennie wytrwale praktykował zgłębiając równocześnie buddyjskie nauki. Poprzez swoja konsekwentną praktykę rozwinął, jak wielu poprzednich mistrzów wielką wewnętrzna siłę i zdolność uzdrawiania ludzi. Po blisko 50 latach praktyki,. zdecydował, że sztuka ta powinna być rozpowszechniona i przynosić korzyści dla społeczeństwa.
W 1988 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na wielkim stadionie w obecności wielu kamer telewizyjnych zademonstrował po raz pierwszy zestaw ćwiczeń xiang gong. W pokazie tym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z których wielu nieuleczalnie chorych zostało przez niego uzdrowionych. Od tego czasu rozpoczął się niebywały rozwój popularności tej sztuki. Obecnie xiang gong regularnie praktykuje kilkadziesiąt milionów osób w Chinach i coraz więcej także w innych krajach świata
Nazwa
pełna nazwa tej formy brzmi: „ chiński, buddyjski xiang gong qi gong rozwijania wewnętrznej świadomości”.
Xiang - można przetłumaczyć jako – aromat, zapach,
gong – oznacza sztukę, technikę
Aromat może też określać swobodnie krążącą energię. W głębszym rozumieniu jest to metaforyczne określenie buddyjskiej „pustki”. Nie chodzi tu o pustkę w rozumieniu próżni, lecz stanu umysłu gdzie analityczny, kontrolujący wszystko
umysł pozostaje spokojny i nieporuszony jak czyste zwierciadło.
Zestaw
Xiang gong – składa się z trzech zestawów ćwiczeń o różnym poziomie zaawansowania. Są to – podstawowy, średni i zaawansowany.
Zestaw pierwszy i drugi są szeroko rozpowszechnione. Zaawansowany zestaw wymaga już sporej wiedzy o medytacji i buddyjskich technikach mudr - specjalnych układach rak, odpowiadających różnym rodzajom energii i nie jest otwarcie nauczany.
Zestaw podstawowy i średni to układy 15 ćwiczeń. Każde z nich wykonuje się 36 do 54 razy. Pierwszy zajmuje ok. 15-18 min. drugi ok. 17-20 min. w zależności od tempa. Ćwiczenia powinno wykonywać się w podanej kolejności
Dla osób nie praktykujących wcześniej żadnej formy wzmacniającej wewnętrzną energie qi, zaleca się wykonywanie pierwszej formy przez 3-6 miesięcy, dwa do trzech razy dziennie i dopiero po oczyszczeniu organizmu i wzmocnieniu ciała, dodanie do ćwiczenia drugiej części zestawu.
Obie części tez wykonujemy 2-3 razy dziennie. Zestaw pierwszy może być również wykonywany siedząc, jeżeli nie możemy stać swobodnie, zestaw drugi wymaga już tylko pozycji stojącej.
Układ ćwiczeń oddziaływuje na nasze podstawowe qi będące poza kontrola świadomości i nie wymaga jakiejś specjalnej koncentracji na ćwiczeniach podczas ich wykonywania. Przeciwnie powinniśmy zachować pełne rozluźnienie, ćwicząc w grupie można stojąc w kole rozmawiać i żartować miedzy sobą. Najważniejszy jest pogodnyzrelaksowany stan umysłu.
Zalety Xiang gong
1. prosty i łatwy do nauczenia
2. może być wykonywany przez osoby w różnym wieku (od 5 lat wzwyż)
osłabione, na siedząco (np. na wózkach inwalidzkich.)
3. może być wykonywany gdziekolwiek, w pociągu, na statku, w domu w parku, podczas oglądania tv. Potrzeba bardzo niewiele miejsca
4. wzmacnia układ krążenia, łagodnie masuje i pobudza organy wewnętrzne, stymuluje ważne punkty akupunkturowe, co daje pozytywne
efekty przeciwko wielu chorobom i przypadłościom.
5. nie ma skutków ubocznych
Efekty
istnieje wiele relacji z Chin, Taiwanu, Hong Kongu, Kanady gdzie wiele osób praktykuje xiang gong o przypadkach niezwykłych uzdrowień, cofnięcia się choroby, znacznej poprawie w ciągu krótkiego czasu w takich chorobach jak: różne przypadki raka, nadciśnienia, niskiego ciśnienia, chorób płuc, serca, wątroby, problemów żołądkowych, oczu, uszu, gardła, stawów, układu kostnego, sztywnienia ramion, zimnych stóp i dłoni, depresji, bólów migrenowych i wielu innych.
Wiele tych przypadków było badanych i opisanych przez dr.Simona Chow z Hong Kongu w jego książce „Joy of xiang gong„
Efektywność
większość tych przypadków poprawy zdrowia czy cofnięcia się choroby odnotowano u osób które
- ćwiczą regularnie 2–3 razy dziennie
- zmienili swoje nawyki dotyczące diety, sposoby bycia, zachowania
- są aktywne, życzliwe, chętnie pomagają innym, nie okazują negatywnych
emocji
- angażują się w bezinteresowna pomoc (daje to wewnętrzną radość i wyzwala
uzdrawiającą qi)
Ważne wskazówki
1.xiang gong nie może być traktowane jako jedyne antidotum na nasze choroby powinniśmy równolegle zażywać niezbędne lekarstwa, kontaktować się z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń. Wszelkie choroby wymagają oddziaływania zarówno na naszą psychikę i energię wewnętrzną jak i działania zewnętrznego wspomagającego zwalczanie wirusów, bakterii, grzybów i innych organizmów.
2.nie praktykujmy
- podczas burzy z wyładowaniami
- w pobliżu elektrownii i linii wysokiego napięcia
- po spożyciu alkoholu
- w pobliżu cmentarza, rzeźni, zakładów chemicznych
- nad brzegiem rzeki,
- na dworze podczas silnego wiatru, mgły, mrozu
- 20 min przed i po jedzeniu
- w stanie emocjonalnego wzburzenia i szoku
- na dworze po zachodzie słońca (xiang gong działa na naszą podstawową, czystą, witalna energię yang tzw. shen yang qi, której naturą jest jasność, gorąco, słonce, niebo (środowisko i otoczenie typu yin osłabia efekt ćwiczenia)
- częściej niż 3 x dziennie
3.ćwiczenie nie jest wskazane dla
- kobiet od 6 m-ca ciąży
- dzieci poniżej 5 lat
- pacjentów w zaawansowanym stadium raka
- pacjentów z poważną wada serca
- osób bardzo pobudliwych, emocjonalnie niezrównoważonych
- osób psychicznie chorych
4.do praktyki wybierz w miarę spokojne czyste miejsce
5.praktykując xiang gong powinno się zrezygnować z praktyki innych form qi gong, ponieważ charakter tej formy działa na innych zasadach pracy z qi ćwiczenie taijiquan może być kontynuowane, ale powinno się zachować min. 30 minutowy odstęp po praktyce xiang gong.
6.po skończeniu ćwiczenia pozostańmy wyciszeni przez ok. 20 min. nie angażując się w wir hałasu, gadulstwa i nadmiernej aktywności.
7.całkowicie naturalne są pojawiające się podczas praktyki następujące objawy:
swędzenie skóry i głowy, uczucie mrowienia „kłucia igiełek”, ziewanie, łzawienie oczu, pocenie się, uczucie pełności, spokoju, gorąca w poszczególnych częściach ciała, trzaskanie stawów, burczenie w żołądku, gazy
Warunki powodzenia - pięć kluczowych słów
Mistrz Tian Rui sheng podaje pięć warunków, czy cech jakie powinniśmy spełnić żeby osiągnąć sukces w praktyce
1. Xin – wiara, zaufanie do Mistrza, praktyki i metody.
Forma jest testowana od setek lat. Każdy gorliwie praktykujący osiąga rezultaty
2. Lian - regularna praktyka,
sama wiara nie wystarczy, ćwicz z oddaniem 2-3 x dziennie
3. De - cnota,
w sensie pozytywnych cech charakteru, moralności, braku egoizmu i intencji poniżania kogokolwiek mówi się że nasza wiedza, umiejętności są jak łódź, a nasza cnota jak woda która umożliwia to, że łódź popłynie do celu
4. Wu - zrozumienie, świadomość
powinniśmy pogłębiać naszą wiedzę na temat stale mieć świeży chłonny,
dociekliwy umysł
5. Zhuan - propagowanie, dzielenie się.
Jeżeli mamy skarb to chęć podzielenia się jest naturalnym odruchem, który
wyzwala uzdrawiające qi. Dając coś od siebie otrzymujemy w zamian jeszcze więcej. Propagując uzdrawiająca moc xiang gong i idee z nim związane spełniamy wskazanie -zhuan
xiang gong qi gong - część pierwsza
obszar oddziaływania – klatka piersiowa i organy wewnętrzne związane z tym obszarem: serce, osierdzie, płuca, poza tym, oczy, uszy, układ kostny górnej części ciała, reguluje pracę serca układu krążenia i oddechowego, korzystnie wpływa na takie choroby i dolegliwości jak: nadciśnienie, choroby płuc i układu oddechowego i krążenia, wzmacnia wzrok, słuch, likwiduje sztywność w obrębie barków itp.
Ruchy powinny wyrzucać, wytrząsać wszelkie toksyny z ciała. Istnieje opinia że 70 % chorób ma charakter zapalny. Xiang gong działa przeciwzapalnie. Przy bólu np. uszu, oczu, odpowiadające im ruchy wykonujemy więcej niż 36 razy, ale nie więcej niż 54, podczas ćwiczenia nie myślimy o bólu. Należy też w tym czasie pić dużo wody, pomaga to wypłukać toksyny z ciała.Jarosław Jodzis edytował(a) ten post dnia 18.02.11 o godzinie 13:12
Ewa
Orlow
Własna działalność -
właściciel firmy,
Firma własma
Temat: xiang gong qigong.
Witamćwiczę xiang gong od 2009 roku i jestem bardzo zadowolona z efektów.
Uczyłam się wszystkich ćwiczeń się w Berlinie przez około roku. Zajęcia były prywatne raz na 2 tygodnie. Po roku były jeszcze wizyty kontrolne. Od 6 lat mieszkam w Polsce i ćwiczę nadal ale tylko 1 raz dziennie, najczęściej wieczorem.
Xiang Gong pozwala na odprężenie po pracy, zniknęły moje alergie , moja odporność się poprawiła.
No i wyglądam dużo młodziej niż moje rówieśniczki, ale nie wiem czy to zasługa tych ćwiczeń czy może po prostu geny;)
Zachęcam wszystkich do nauki, gdyż jest to wspaniała forma relaksu z pozytywnymi skutkami w całym ciele.
Ewa
Podobne tematy
-
Tai chi » Seminarium Qi gong z Daisy Lee w Łodzi.Zapraszamy! -
-
Tai chi » Tai Chi i Qigong w wakacje - Wrocław -
-
Tai chi » Darmowy e-book "Zhan Zhuang Qigong. Poczuj to sam! na... -
-
Tai chi » Tajiquan i Qigong: Kraków 10.03.2013 -
-
Tai chi » Zhou Yi - Wu taijiquan i qigong -
-
Tai chi » Dzień Tai Chi i Qigong 2014 -
-
Tai chi » Katalog stron Tai Chi i Qigong -
-
Tai chi » Światowy Dzień Tai Chi i Qigong 2015 -
Następna dyskusja: