Jarosław
Jodzis
Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)
Temat: Tuishou w taijiquan
Tuishou - dosłownie pchające ręce lub pchanie rękoma. W taijiquan praktyka ta spełnia wiele ról i ma wiele poziomów i form.Tradycyjnie nie zalecało sie praktyki tuishou dla osob o nierozwinietej strukturze i o słabej koordynacji ruchu z centrum. Czyli dopiero gdzies po 3-4 latach uczciwego treningu.
Obecnie mistrz Chen Xwang zmienił troche podejscie i dodał formy podstawowe tuishou (jesli jakas grupa nalega na taki trening) jako rodzaj praktyki podstaw taijiquan. Po prostu forma tuishou jest traktowana jak forma gdzie dwie osoby ucza sie utrzymywac postawe, rozluznienie i ruch z centrum w cwiczeniu w parach.
Stopniowo rozwija sie wrazliwosc kontaktu i rozpoznawania punktów przemiany, fazy yin/yang nie tylko w swoim centrum, ale i centrum partnera.
W taijiquan mamy 5 podstawowych form tuishou i wiele wariantów
Ostatnia 5 forma to praktycznie rodzaj sanshou z dowolnymi krokami i dowolnymi formami wykonywanymi bez zadnych schematów.
Podstawa tuishou na bardziej zaawansowanym poziomie jest swiadomosc intencji ruchów, czego szukamy w tej praktyce i co chcemy zrobic.
Kolejny raz porownam to do walki na miecze gdzie jest intencja kazdego ruchu typu ciecie lub pchniecie w jakas czesc ciała, zasłona itp.
Gdy dzieci nasladuja taka walke po prostu tłuka kijkiem w kijek bez zadnej intencji.
Tak czesto wyglada tuishou w wykonaniu nasladowcow taijiquan.
Po prostu tylko kraza rekoma pilnujac zeby były połaczone.
Nagminnym błedem jest np po wycofaniu i netralizacji, pchanie reki partnera, zamiast wchodzenie ponad jego nadgarstek i ruch z intencja pchania w kierunku np klatki, a nie blokowanie sobie ruchu na rece partnera.