Tomasz
N.
Praktyk i nauczyciel
Tai Chi Chuan,
Visual artist, autor
...
Temat: Taoistyczne Stowarzyszenie Tai Chi
Magdalena K.:
Andrzej Kalisz:być może mam niepełną wiedzę w takim razie :)
Nie wiem też, czy ćwiczący w STTC wiedzą, że to czego się uczą to sprzedawane niegdyś przez chiński rząd formy pekińskie odarte z prawdziwej istoty tai chi. Kiedyś taką wiedzą nie chciano się dzielić. Więc powstały formy dla tzw. "turystów".
To akurat niezupełnie tak. Twórca STTC nie miał nic wspólnego z formami pekińskimi. I w ogóle był nawet całkiem uznanym przedstawicielem systemu liuhebafa. Tylko, gdy przyjechał do Kanady i próbował nauczać autentycznego liuhebafa, to okazało się, że z tego nie wyżyje, bo niewielu jest chętnych do poważnej nauki. Wtedy wymyślił taoistyczne tai chi, oparte na modyfikacji/uproszczeniu pełnej (nie skróconej-pekińskiej) formy stylu Yang. I ten pomysł się sprawdził. Do końca życia tym się zajmował i nie narzekał.
czego STTC uczy w tej chwili? czy w dalszym ciągu stylu Yang?
Chciałbym wyjaśnić pewne nieporozumienie. W STTC nie uczy się stylu Yang.
Jak wspomniał już Andrzej Kalisz, pan Moy Lin-shin załorzyciel STTC wzorował się na klasycznej, pełnej formie stylu Yang ale dokonał w niej wielu uproszczeń i modyfikacji.
Sięgają one tak daleko, że wykreowany przez pana Moy Lin-shin styl, nie spełnia warunków koniecznych do uznania go za interpretację stylu Yang.
To znaczy, że nie są w nim realizowane zasady Tai Chi opisane w tzw. „Dziesięciu Punktach", autorstwa Yang Cheng fu. Mistrza z trzeciej generacji rodziny Yang.
Styl Yang rozwijał się bardzo dynamicznie i powstały różne interpretacje tego stylu.
Nie zmienia to jednak faktu, że zasady Tai Chi, (nie wymyślone przez Yang Cheng fu, jedynie przez niego opisane), zawarte we wspomnianych „Dziesięciu Punktach" są dziś podstawowym kryterium oceny, czy daną interpretację stylu Yang można zaliczyć do tego stylu, czy też nie.
Ponadto styl Yang to nie tylko forma. Istotną rolę grają w nim również ćwiczenia z partnerem np.: Tuishou (Push Hands), Ta Lu i inne. Zadaniem tego rodzaju praktyki jest między innymi doskonalenie poziomu realizacji zasad Tai Chi i umiejętności ich praktycznych zastosowań.
Są to podstawy wykształcenia w tym stylu bez względu na cel jaki sobie stawiamy w praktyce Tai Chi (Tai Chi Chuan). Czy uprawiamy Tai Chi (Tai Chi Chuan) jako metodę pielęgnacji zdrowia, sztukę walki, czy jako rodzaj dynamicznej medytacji służącej rozwojowi naszej osobowości lub walce z negatywnymi efektami stressu.
Dlatego też, ponieważ styl uczony w STTC znacznie odbiega od zasad Tai Chi opisanych w „Dziesięciu Punktach Yang Cheng fu", nie powinno się go nazywać stylem Yang, ale stylem pana Moy Lin-shin.