Andrzej
Kalisz
Kung Fu, Tai Chi,
Qigong
Temat: Styl Wu w Warszawie
Piszę z Pekinu, dzieląc się wieściami o kolejnym stylu Taijiquan, który uprawiać będzie można w Polsce (w Warszawie).Otóż zetknąłem się z jedną z jego form uproszczonych (13 ruchową) podczas pobytu w Chinach w 2012 roku, i zacząłe tę formę nieśmiało wprowadzać w ramach zajęć dla seniorów (yiquan zdrowotny plus uproszczone formy taijiquan). Ostatnio ten styl zaczął jednak coraz bardziej przyciągać moją uwagę, i zdecydowałem się zająć się nim poważniej, pogłębiając jego znajomość podczas kolejnych staży yiquan w Chinach.
W sierpniu kilka osób miało okazję poznać formę uproszczoną 13 ruchową podczas szkolenia w Warszawie (którego głównym tematem był jednak yiquan zdrowotny).
W październiku rozpoczniemy natomiast regularne zajęcia na poziomie początkującym.
.........
Styl Wu o którym mowa został stworzony przez Wu Yuxianga, który uczył się u Yang Luchana - twórcy stylu Yang oraz u Chen Qingpinga - przedstawiciela wersji xiaojia (mała rama) stylu Chen.
Wu Yuxiang i jego siostrzeniec Li Yiyu stworzyli zrąb klasycznych teorii taiji, przyjętych później przez pozostałe szkoły. Hipoteza, że to Wu Yuxiang stworzył nawet samą nazwę taijiquan (t'ai chi ch'uan) jest bardzo prawdopodobna. Ponieważ Wu Yuxiang i Li Yiyu byli ludźmi należącymi do klasy urzędniczej, klasycznie wykształconymi, przedstawiciele stylu lubią o nim mówić "tai chi ludzi wykształconych:.
Charakterystyczne są stosunkowo wysokie pozycje, oraz krótkie subtelne ruchy. Przy czym na etapie początkującym zaczyna się od ćwiczenia ruchów trochę bardziej obszernych, wyrazistych, a skraca je i wysubtelnia na wyższym poziomie zaawansowania.
Styl Wu, którego nazwę wymawia się w trzecim tonie i zapisuje chińskim znakiem 武, czasem określany jest również jako styl Hao 郝, od nazwiska jednego z wybitnych przedstawicieli, który spopularyzował ten styl - Hao Weizhena.
Niektórzy wolą używać nazwy Hao, by łatwiej było odróżnić ten styl Wu, od innego stylu Wu, którego nazwę wymawia się w pierwszym tonie, a zapisuje chińskim znakiem 吴, który wywodzi się od Mandżura znanego jako Quan You, który był uczniem Yang Luchana, a którego syn przyjął chińskie nazwisko Wu i był znany jako Wu Jianquan.
Jednak nie wszystkie przekazy stylu Wu o którym mówimy pochodzą z linii Hao Weizhena. Trudno o nich zatem mówić styl Hao, skoro z rodziną Hao nie mają nic wspólnego.
Wersja, którą wybrałem, to przekaz nie związany z rodziną Hao. Stąd posługiwać się będziemy nazwą Wu - wymawiająć ją we właściwym tonie, oczywiście, i gdzie się da zapisując przy pomocy chińskiego znaku 武.
Zatem twórcą stylu był Wu Yuxiang, jego spadkobiercą Li Yiyu, a następnie syn Li Yiyu - Li Xunzhi (wspomniany Hao Weizhen również był ucznie Li Yiyu). Uczniami Li Xunzhi byli m.in. Wei Fenglin i Yao Jizu. U nich dwóch uczył się z kolei Zhai Weichuan, uważany obecnie za Numer Jeden stylu Wu.
W Akademii zajmować się będziemy właśnie stylem Wu z przekazu Zhai Weichuana, głownie współpracując z jego synem Zhai Shizongiem oraz innymi uczniami (obecnie uczę się głównie od przedstawicieli stylu Wu z miasta Handan, którzy równolegle ćwiczą yiquan i przyjeżdżają do Pekinu).
Zainteresowani stylem Wu będą mogli korzystać w przyszłych latach także ze szkoleń w Tianjinie, u syna mistrza Zhai oraz w powiecie Yongnian koło miasta Handan (czyli w "mekce" styłów Wu i Yang) u innych uczniów Zhai Weichuana, i może także korzystać ze wskazówek samego starego mistrza (obecnie 73 lata).
.....
Zarys programu szkolenia wg przekazu mistrza Zhai Weichuan:
1. Poziom podstawowy:
- podstawy treningu wewnętrznego, obejmujące m.in. zhan zhuang stylu Wu,
- uproszczona forma 28 ruchowa, podzielona na 4 sekcje, tak że przed opanowaniem formy 28 ruchowej, poznaje się kolejno stopniowo krótsze układy: 9 ruchów, 16 ruchów, 23 ruchy, wreszcie 28. Odbywa się to przez dodanie kolejnych ruchów do już poznanych, stanowiących pewną całość sekwencji, Nauka obejmuje wstępne zapoznanie z aplikacjami ruchów.
- wprowadzenie do podstaw tui shou.
2. Poziom średniozaawansowany
- bardziej rozwinięty trening wewnętrzny, obejmujący elementy emisji siły - fa jin,
- forma skondensowana 37 ruchowa (dodatkowe ruchy wplecione do formy 28 ruchowej),
- trening głównych aplikacji ruchów formy,
- bardziej rozwinięty trening tui shou,
- forma z mieczem,
- forma z szablą.
3. Poziom zaawansowany
- zaawansowany trening wewnętrzny, z emisją siły - fa jin,
- forma tradycyjna 108 ruchowa,
- trening różnorodnych wariantów aplikacji ruchów formy,
- dodatkowe 58 ćwiczeń ataku i obrony,
- zaawansowany trening tui shou, ze swobodnym tui shou,
- potrząsanie tyczką, forma z tyczką, ćwiczenia z partnerem z tyczką.
Dodatkowo, dla osób tym zainteresowanych będzie też w przyszłości możliwość nauki formy sportowej stylu Wu, 46 ruchowej oraz krótkich form solo i podwójnych wg. wymogów egzaminacyjnych Chińskiego Związku Wushu dla stylu Wu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.09.15 o godzinie 16:39