Temat: PRZEKAZ CHENG MAN CHING'a
Dokładnie. Styl Yang jest jak najbardziej kompletnym stylem i jest tam wszystko co potrzeba do rozwinięcia umiejętności wymaganych w Tai Chi Chuan.
Niczego nie brakuje. Jedyne co może brakować to brak doświadczenia konkretnej osoby wynikający z braku praktyki, lub braku wiedzy o metodyce stylu. Najczęściej jedno i drugie.
Z formami w tym stylu pracuje się bardzo różnie w zależności od poziomu zaawasowania ćwiczącego. Ponieważ jednak większość ludzi kończy swoją praktykę lub pozostaje na poziomie podstawowym znajomości form i metodyki stylu, powstają błędne przekonania co do stylu.
Powolne i płynne ćwiczenie formy charakterystyczne dla stylu Yang jest po prostu elementem metodyki stylu. I ma konkretne cele, na przykład, wykorzystanie działania grawitacji do zmian w strukurze ciała, wzmocnienie ścięgien i więzadeł, pogłębienie „rozluźnienia" w głębokich warstwach mięśni i wiele innych rzeczy.
Innym elementem rozwijanym w ten sposób jest kształcenie równowagi i koordynacji ruchu.
Jeszcze innym rozwijanie świadomości przez precyzyjne kontrolowanie ruchu wszystkich stawów.
Rozwijanie zakorzenienia.
Poprawa jakości oddechu i wiele, wiele innych aspektów pracy.
Jest to po prostu ważna, ale w żadnym wypadku nie jedyna metoda ćwiczenia.
Techniki stylu Yang na zaawansowanym poziomie ćwiczy się w różnym tempie i z różną dynamiką.
Również z różnymi rodzajami emisji siły.
Decyduje też w tym wszystkim timing, na przykład, w ćwiczeniu z partnerem. Czyli ani za szybko ani za wolno, dokladnie tyle ile trzeba:-)
Ja akurat uważam, że Tai Chi jest ponadstylowe i bardzo nie lubię jak ktoś usiłuje mnie szufladkować. To umiesz z tego stylu, a to z tamtego. Chociaż oczywiście respektuję swoje korzenie i style w jakich się rozwijam.
Jednak ważne są dla mnie przede wszystkim umiejętności i ich poziom u konkretnego człowieka a różne style to różne rodzaje metodyki pracy nad rozwijaniem tych umiejętności.
Styl Yang świetnie mi się w tym sprawdza tak samo jak styl San Feng, czyli oba główne style które uprawiam. Nie przeszkadza mi to w respektowaniu innych stylów.
Nie ma „wybrakowanych" stylów. Są tylko ograniczenia w naszej wiedzy i z nich dopiero rozwijają się różne style Tai Chi podobne i wiele przesądów na temat różnych stylów Tai Chi Chuan.
Tomasz N. edytował(a) ten post dnia 18.04.13 o godzinie 16:51