Temat: Co robicie na zajęciach? Jak wyglądają Wasze treningi?
Michał Lattari:
Witaj Tomaszu!
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. A czy znajdę gdzieś w internecie przykład wykonania długiej formy w stylu Twojej szkoły?
Mój nauczyciel - który chyba się na mnie obraził (a teraz pewnie jeszcze bardziej się obrazi) - twierdzi bowiem, że nie popełniam już błędów technicznych w formie. Nie bardzo chcę mi się w to wierzyć, więc chciałbym sobie to sprawdzić chociaż na poziomie wizualnym... bo nie wiem za bardzo nad czym mam dalej pracować.
Bez pytań nie znajdę odpowiedzi.
Dziękuję i podrawiam
Witaj Michale,
Tego czy znajdziesz dokładnie ten wariant formy który ćwiczysz, nie wiem. W Internecie jest ogromna ilość filmów przedstawiających różne warianty formy Yang Chengfu. Nie śledzę tego specjalnie.
W moim wykonaniu raczej nie ma. Nie robiłem nigdy filmów instruktażowych z długą formą. Tak, że jeśli jest coś to tylko może z jakichś pokazów, lub prezentacji ale tego nie wiem na pewno.
Pracuję w tej chwili nad paroma filmami prezentującymi różne metody pracy w naszym stylu Yang. Jak praca ze strukturą, fragmenty formy i prezentacja metod pracy z nią, tuishou, ta lu itp.
Ale trochę to jeszcze potrwa, chciałbym żeby te filmy były bardzo dobrze zrobione jakościowo i od strony filmowej i Tai Chi. A to wymaga trochę czasu.
Żeby Ci pomóc w ocenie Twojej formy musiałbym ją zobaczyć, najlepiej na żywo. Pamiętam, że kiedyś wrzucałeś na forum filmiki ze swoim wykonaniem formy, nie oglądałem ich wtedy, odszukam je i obejrzę.
Bardziej by mi jednak zależało na Twoim aktualnym poziomie realizacji formy, byłoby to też ciekawe o tyle, że mógłbym porównać co się zmieniło przez ten czas.
Z doradzeniem Ci nad czym masz dalej pracować nie ma żadnego problemu. Chociaż taki internetowy kontakt będzie niestety zawsze tylko marną namiastką realnego, żywego kontaktu. Znacznie ograniczy nasze możliwości na przykład, weryfikacji Twoich umiejętności i doświadczeń płynących z praktyki. Ale w pewnym zakresie możemy spróbować.
Tak, że napisz mi czy chcesz spróbować i jeśli tak, to zaczniemy.
Na razie postudiuj trochę 10 punktów Yang Chengfu dotyczących praktyki Tai Chi Chuan. Znajdziesz je w bardzo dobrym przekładzie na język polski zrobionym przez Andrzeja Kalisza. Andrzej udostępnił ten tekst na naszym forum Goldenline Zasady Tai Chi.
Tekst jest tematem przypiętym , tak, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem.
Studiowanie tego tekstu jest o tyle ważne, że realizacja tych punktów w każdym kroku i pozycji formy jest wymagana w stylu Yang w każdej jego technicznej wersji.
A praca nad tymi punktami wpływa na poprawność i jakość wykonania formy.
Studiowanie o którym myślę nie ma polegać tylko na czytaniu tych punktów. Przeczytaj je tylko parę razy, powtórz kilka razy pierwszą część długiej formy (ziemię) i zastanów się na ile realizujesz te punkty?
Czego z nich nie rozumiesz? Których z zasad opisanych w tych punktach nie udało Ci się uchwycić?
Jakie są Twoje doświadczenia z realizacji tego zadania? Jakie miałeś wątpliwości?
Napisz mi o tym wszystkim proszę, a ja Ci powiem co dalej.
I na koniec takie pytanie - quiz. We fragmencie formy której filmik wrzuciłeś, w pierwszej części długiej formy (Ziemia) po „Białym żurawiu rozkładającym skrzydła", następuje przejście do „Odepchnięcia i omiatania kolana" przeplatanego „Grającym na Lutni". Seria ta jest wykonywana w obu wersjach w pięciu krokach „Odepchnięcia i omiatania kolana" wykonywanego w pozycji „Łuku", z tym, że w formie na filmiku poruszasz w jednym prostym kierunku formy. A w wersji formy którą ćwiczysz stosuje się diagonalne kierunki kroków na lewo i na prawo.
Ta wersja którą ćwiczysz jest pod pewnymi względami trudniejsza. I tu pytanie: dlaczego? Na czym te trudności polegają?
Spróbuj na te pytania odpowiedzieć.
Jak chcesz spróbować, to zastanów się też jakie efekty może dać praktyka tej trudniejszej wersji.
Napisz mi odpowiedzi na te pytania i opisz swoje doświadczenia z tej praktyki.
Pozdrawiam,
Tomasz Nowakowski
Tomasz Nowakowski edytował(a) ten post dnia 24.01.11 o godzinie 17:40