Andrzej Kalisz

Andrzej Kalisz Kung Fu, Tai Chi,
Qigong

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

Wydarzenie zaplanowane na 28 września, a kolejna runda na przyszły rok.
"Chłopaki z taijiquan" ewidentnie dużo sandy ćwiczą :)
http://www.tudou.com/programs/view/DiR6ilWIStE/
Jarosław Jodzis

Jarosław Jodzis Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

Tak, to instruktorzy ze szkoły Chen Taijiquan Xue Xiao z Chenjiagou prowadzonej przez Chen Ziqianga. Ostre chłopaki. CZQ konsekwentnie akcentuje Tjq jako rzeczywista sztuke walki. O ile wczesniej było to głownie w formie zapasów shuei jiao bez kopniec i uderzen to od bodajze dwoch trzech lat walki typu sanda z uderzeniami i kopnieciami sa stałym elementem praktyki w jego szkole. W zeszłym roku gdy bylismy w Chnjg. Paweł z gdanskiej szkoły San Bao ktory cwiczy tez sanda i Shaolin brał udział w treningach z nimi. Za bardzo nie powalczył. Raczej szybko go sprowadzali do parteru.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=321556427987813...

Wiele osob moze byc zdziwionych, co to ma wspolnego z taichi, gdzie tu miekkosc i pokonywanie 1000 kg przez działanie 4 g. ale to tylko swiadczy ze maja bledne wyobrazenie o taijiquan.
Jak pisałem jakis czas temu taijiquan rozwija sie i bedzie to coraz wyrazniejsze, dwutorowo.
Jeden nurt zwiazany ze zrodłowa sztuka nawiazujacy do tradycji i przekazu sztuki walki z Chenjiagou i drugi typu taiji gong z miekkimi łagodnymi ruchami i zabawa w "terapeutyczne" tuishou z przekazu Z.San Fenga odrestaurowanego(stworzonego) na poczatku XX w.
Wspolne sa niektore okreslenia i uzywane hasła nawiazujace do filozofii, ale juz zasady, charakter (shenfa) i cele treningu sa zupełnie inne. Stad czesto tyle nieporozumien gdy z punktu widzenia taiji gong nawiazuje sie do efektow i metod taijiquanTen post został edytowany przez Autora dnia 18.09.13 o godzinie 10:53
Andrzej Kalisz

Andrzej Kalisz Kung Fu, Tai Chi,
Qigong

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

Z pięciu pojedynków trzy wygrali Chińczycy
http://big5.iitw.chinataiwan.org/gate/big5/www.taiwan....
Andrzej Kalisz

Andrzej Kalisz Kung Fu, Tai Chi,
Qigong

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

A tak to wyglądało

http://v.youku.com/v_show/id_XNjE1MTE2NDUy.html
Andrzej Kalisz

Andrzej Kalisz Kung Fu, Tai Chi,
Qigong

Robert Bieńkowski

Robert Bieńkowski kursy językowe

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

Rzeczywiście taijiquan musi rozwijać się dwutorowo bo oglądając te walki jakoś nie widzę tych wszystkich finezyjnych technik ćwiczonych w formach Chen, a raczej typowe dla kickbohingu plus coś ala jujistsu :P. A może ktoś mi powie że tego typu kopnięcia czy uderzenie są trenowane w tradycyjnym treningu rodem z Chenjiagou i chłopaki nauczyli się tego ćwicząc Laojia 30 razy dziennie?
Krzysztof Operacz

Krzysztof Operacz robię różne rzeczy
dla kasy

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

no cóż sanda wygląda jak sanda bo nią właśnie jest. Mnie to ciężko ocenić bo trzeba mieć nieć wiedzę niebylaką i doświadczenie żeby powiedzieć że to iż w formie nie ma konkretnej kombinacji kopnięć nie znaczy że nie wolno ich używać (choć nie uwieżycie spotykam się często z takimi opiniami). Nie znam form Chen ale pewnie mechanika pozwalająca na takie i inne generowanie siły skutkujące takim lub innym kopnięciem pewnie tam istnieje.

Dla mnie forma Taiji nie składa się z technik sensu stricte a tylko ze wzorców zachowań w które osoba doświadczona potrafi wykorzystać. Mniej lub bardziej je modyfikując w zależności od sytuacji.

A walki - ja tam sandy nie lubię, wolę sporty gdzie wygrywa się jedną techniką jak np sumo.

Tak z obserwacji np w pierwszym filmiku pan od Taiji za każdym razem jak kopie opuszcza ręce. Znam ludzi którzy by mu za to pokiereszowali twarz i bardzo często wchodzi do zwarcia bez wcześniejszego przygotowania. Natomiast ilość technik które zakończył powaleniem pozwalają na stwierdzenie że być może nauczył się tego ćwicząc Taiji - choć ćwicząc same techniki i opuszczając sobie formy robiłby to pewnie tak samo a nawet lepiej. Bo niestety sanda to sanda.
Jarosław Jodzis

Jarosław Jodzis Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)

Temat: Chen taijiquan vs boks tajski

Czego uczymy sie cwiczac taijiquan? W wiekszosci ludziom sie wydaje ze cwicza zeby nauczyc sie np formy laojia, xinjia czy innych. Bardzo czesto słysze opinie typu nie jade na takie czy takie seminarium bo tam bedzie taka a nie inna forma, ze np cwiczy sie tylko laojia a nie lubi paochui itp.
To wielkie nieporozumienie. Formy to tylko narzedzia. To nad czym sie pracuje jest zawsze takie samo, to własna struktura, rownowaga zdolnosc do podazania za zmienna siła i okolicznosciami, zdolnosc neutralizacji i emisji siły w najrozniejszych okolicznosciach maksymalnie efektywnie wykorzystujac własne ciało i sytuacje. Krotko piszac cwiczymy siebie nie formy. To jak zareagujemy w jakiejkolwiek sytuacji zalezy tylko od sytuacji i naszej kondycji/mozliwosci, Żadna forma nie ma wtedy nic do rzeczy.
Konwencja walk typu sanda ma swoje zasady.
Nalezy tez rozrozniac nauke formy od cwiczenia formy i swobodnego uzywania technik z formy.
W chenie kazdy etap nauki ma swoje zasady i wymagania. Czego innego uczymy sie cwiczac laojia yilu w poczatkowym etapie nauki, czego innego w dalszej perspektywie. Inne akcenty i mozliwosci rozwijaja dynamiczne formy paochui, inne formy tuishou i dynamiczne formy tuishou (z praktyka działania sił nie tylko zabawa w krazenia z delikatnym kontaktem)

Jesli ktos oczekuje ze cwiczac powoli i obszernie ruchy formy w poczatkowym etapie nauki zastosuje je w walce w taki sam sposob, to swiadczy tylko o wielkim nieporozumieniu i zupełnym oderwaniu od rzeczywistosci. Pokutuje mit pokazowych zastosowan z podkładajacym sie partnerem. Na takiej bazie wszelkie pochodne style taijiquan probowały przedstawic sie jako sztuka walki z mizernym skutkiem. Poniewaz poczatkowy etap budowania struktury, koordynacji, otwierania przepływu, musi nastepnie byc kontynuowany i pogłebiany w coraz bardziej wymagajacych warunkach. To znaczy szybkie, dynamiczne ruchy, błyskawiczne przemiany i pozniej weryfikowane w tuishou i sparingach.
Jesli zatrzymamy sie na etapie poczatkowej fazy nauki form i ew. nauki tuishou to nijak sie to ma do praktyki, gdzie swobodnie wykorzystuje sie idee technik z formy i idee kontrolowania, neutralizacji sił w swobodnym treningu/sparingu z partnerem.
(na marginesie: nauka formy to nie nauka ruchów jak sie moze komus wydaje, nauka ruchów to przygotowanie do nauki formy, tak samo z tuishou nauka ruchów to przygotowanie do nauki. Potem mamy długi etap pracy nauki formy i dopiero dalej cwiczenie formy ze wszystkimi mozliwosciami jakie ona stwarza, wykraczajac czesto poza okreslone tempo, zakres ruchow, kierunkow, dynamike technik)

W prezentowanych walkach było wykorzystane całe mnostwo technik cwiczonych w formach chen i w laojia i paochui. Ale to trzeba widziec forme poza jej powierzchownym obrazem ustalonego tempa i kierunkow oraz zakresu ruchow.Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.10.13 o godzinie 11:10

Następna dyskusja:

Wakacje z chen taijiquan




Wyślij zaproszenie do