Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Kobieca kariera

Według raportu "Polityka równości płci - Polska 2007", opracowanego pod redakcją Bożeny Chołuj, a przygotowanego w ramach projektu "Gender Mainstreaming Initiative", przy udziale środków własnych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), w ramach Gender Thematic Trust Fund, tylko 40 % kobiet w naszym kraju zajmowało wyższe stanowiska kierownicze, a 2 % najwyższe, a ponadto kobiety pracowały o 3 lata i 8 miesięcy dłużej niż mężczyźni w drodze do swojego awansu.

Danuta Duch-Krzysztoszek i Natalia Saratal, autorki zajmujące się tym segmentem projektu, wskazują jako główną przyczynę istniejącej sytuacji efekty stereotypów płci, określanych jako przyjmowane za prawdziwe i zdefiniowane kulturowo przekonania dotyczące predyspozycji, cech charakteru, priorytetów związanych z pracą zawodową i obowiązkami domowymi oraz wartościowania ich pracy.

Proponuję spojrzeć na problematykę także z innej strony i zastanowić się nad przyczynami takiej sytuacji, nie będącymi efektami stereotypów związanych z płcią kulturową m. in. na inne naturalne preferencje i cele życiowe lub ich konflikt oraz inaczej wyrażaną agresję u mężczyzn i kobiet, nie zawsze efektywne naśladowanie męskich sposobów dochodzenia do wyższych stanowisk, a także na nie związany z żadną definicją płci kierunek konfliktowości kształtujący postawy rywalizujące.

Czy Waszym zdaniem one występują? A jeśli tak to jak silnie determinują przedstawioną przez wspomniany raport sytuację?Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 29.05.08 o godzinie 13:01

konto usunięte

Temat: Kobieca kariera

,Marcin Antoni S. edytował(a) ten post dnia 29.05.08 o godzinie 13:20

konto usunięte

Temat: Kobieca kariera

Psychologia mówi o tym, że nie ma zasadniczo różnic na poziomie psychologicznym między obiema płciami. Różnice te wynikają tak naprawdę z odmiennej socjalizacji dziewczynek i chłopców. Pewne wzorce są następnie powielane w dorosłym życiu, tworzone są też stereotypy. O efekcie możemy przeczytać właśnie w podsumowaniu badań wymienionych Pań.
Odwołując się do biologii, kobiety są bardziej empatyczne, co wynika z instynktu macierzyńskiego. Inne badania mówią o tym, że dzięki tej empatii potrafią lepiej radzić sodie w pracy, przede wszystkim na stanowiskach menagerskich. Ponadto, ponoć lepiej radzimy sobie ze stresem...

konto usunięte

Temat: Kobieca kariera

Co ciekawsze, istnieje silne przekonanie o tym, że kobieta jest "gorszym" pracownikiem, zarówno wsród płci męskiej, jak i żeńskiej. Nie spotkałam się natomiast z badaniami, które rzeczewiście potwierdzałyby niższą efektywność pracy Pań.

Temat: Kobieca kariera

Zgadzam się z przedmówczynią odnosnie socjalizacji i czynników biologicznych wpływajacych na tego rodzaju rozbieżności, o których Pan pisze. Wydaje mi się, że "inne naturalne preferencje i cele życiowe" są czynnikiem znacznie determinujacym powstawanie tego typu różnic. W wyniku m.in. wychowania kobiety najczęściej wyrażają inne priorytety. Ich system wartości jest najczęściej inny w porównaniu z meżczynami i jest wynikiem korelacji kilku czynników (wieku, płci oraz etapu rozwoju zawodowego). Ponadto nie zapominajmy o macierzynstwie. Prawdopodobnie efekt tego o czym Pan wspomina, a mianowicie dłuższa droga do awansu, jest zarówno wynikiem stereotypów , jak także m.in. decydowania się ok. 30 roku życia przez wiele kobiet na dziecko. Może to tłumaczyc też strach pracodawców do obsadzania na co bardziej odpowiedzialnych stanowiskach kobiet, które szybko moga "opuscić" miesce pracy i udać się na urlop wychowawczy(do czego jak najbardziej maja w koncu prawo). Ale myśle, że to też jest pewien argument ze strony pracodawcy, który ponosi wszelkiego rodzaju ryzyko (socjalne, ekonomiczne ) wraz z zatrudnieniem pracownika. Często również same kobiety decyduja się na ubieganie się o stanowiska kierownicze po urodzeniu dziecka, dostosowujac własny rozwój zawodowy do roli matki i sfery życia rodzinnego. Oczywiście, obecnie aktualne, ejst dążenie kobiet do większej niezależności i "dorównania" mężczyznom, jeśli chodzi o rozwój zawodowy. Wydaje mi się, że wiele kobiet decyduje ubiegać się o stanowiska wyzsze. Z tym...że myślę, że dla większości z nich i tak w koncu następuje moment,w którym muszą zastanowić się również nad rolą matki (no chyba, że zdecydownie tę rolę świadomie odrzucają)i prędzej czy póżniej dostosować własny rozwój zawodowy do tej roli, najczęściej jest to zreszą z praktycznego punktu widzenia łatwiejsze niż odwrotnie (odkładanie macierzyństwa w nieskończoność).Ewa Wilkowska edytował(a) ten post dnia 30.05.08 o godzinie 07:46
Agata Maciszewska

Agata Maciszewska PRZEDSTAWICIEL
HANDLOWY

Temat: Kobieca kariera

Nie sądzę, że wszystkie różnice można sprowadzić do odmiennego procesu socjalizacji. Wszyscy zgodzimy się , że jesteśmy w mniejszym bądź większym stopniu , zdeterminowani przez budowę i wydzielanie naszego układu hormonalnego , który jest zdecydownie odmienny. To , że zostalismy stworzeni do innych ról nie znaczy jednak , że cywilizacja nie ewoluuje i nie zmienia się, a razem z nią sposób życia i hierarchia celów. Sa jednak sytuacje które nigdy się nie zmienią - w sytuacji zagrożenia mężczyzna ucieka od razu , kobieta najpierw rozgląda się za swoja torebką :))))
Ewa Jadwiga Masłowska

Ewa Jadwiga Masłowska językoznawca
(zwłaszcza w
zakresie:
etnolingiwstyka,
glot...

Temat: Kobieca kariera

Moim zdanie jest sporo przesady w tym operowaniu stereotypem, który jakoby uniemożliwia kobietom karierę. Nie wydaje mi się, aby te schematy myślowe jeszcze w takim stopniu pokutowały w naszej świadomości. Obserwuję karierę kobiet ambitnych żądnych sukcesów i jeśli same sobie nie stawiają barier, stanowiska zdobywają cieszą się szacunkiem kolegów. Nie demonizujmy tych 'okropnych" mężczyzn, którzy nie dopuszczają kobiet do stanowisk. Rywalizacja jest jak wszędzie i stają do niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety i te ostatnie coraz częściej wygrywają, właśnie ze względu na wiekszą odporność na stress.
Jeśli nadal mężczyźni procentowo górują na najwyższych stołkach, to chyba tylko ze względu na preferencje samych kobiet, które być może wybierają inne wartości, nie koniecznie karierę zawodową lub polityczną. Przecież mają prawo podjęcia takich decyzji, nawet jeśli zagorzałym feministkom analizującym suche statystyki wydaje się, że jest to objaw dyskryminacji. Rzadko kiedy mężczyźni wybierają szczęście domowe, opiekę nad dziećmi jako satysfakcjonujące zajęcie. Często macierzyństwo, a nie męska konkurencja opóźnia kobietom karierę, a przecież nie oznacza to, że postawiły sie w gorszej sytuacji. Postwiły po prostu na inne wartości, których lekceważyć nie można, bo nie są to 'stereotypy' ale naturalne potrzeby kobiet i niema co im wmawiać, dyskryminacyjnych stereotypów, bo te juz sie chyba przejadły
Wojciechowski M.

Wojciechowski M. Psycholog biznesu |
szkolenia &
consulting sprzedaży

Temat: Kobieca kariera

Magdalena K.:
Psychologia mówi o tym, że nie ma zasadniczo różnic na poziomie psychologicznym między obiema płciami.

Pani Magdaleno, jest wręcz przeciwnie. Psychologia uczy, że takie różnice są i one właśnie poza fizycznością stanowią o odmienności naszych płci. Przy czym nie wartościuję, że któraś płeć jest lepsza, gorsza, mądrzejsza, mniej mądra. Nie. One po prostu są inne i to puentuje także psychologia oraz nauki pokrewne (poprzez wskazywanie, badanie różnic o podłożu psychologicznym)

Odwołując się do biologii, kobiety są bardziej empatyczne, co wynika z instynktu macierzyńskiego.

I widzi Pani, poprzez wskazanie empatii, emocjonalności, instynktu macierzyńskiego sama Pani wymienia i wskazuje na owe różnice na poziomie - właśnie - psychologicznym.

Pozdrawiam:)

Następna dyskusja:

czy kariera musi byc priory...




Wyślij zaproszenie do