Maciej
Wojewódka
analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...
Temat: Kobieca kariera
Według raportu "Polityka równości płci - Polska 2007", opracowanego pod redakcją Bożeny Chołuj, a przygotowanego w ramach projektu "Gender Mainstreaming Initiative", przy udziale środków własnych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), w ramach Gender Thematic Trust Fund, tylko 40 % kobiet w naszym kraju zajmowało wyższe stanowiska kierownicze, a 2 % najwyższe, a ponadto kobiety pracowały o 3 lata i 8 miesięcy dłużej niż mężczyźni w drodze do swojego awansu.Danuta Duch-Krzysztoszek i Natalia Saratal, autorki zajmujące się tym segmentem projektu, wskazują jako główną przyczynę istniejącej sytuacji efekty stereotypów płci, określanych jako przyjmowane za prawdziwe i zdefiniowane kulturowo przekonania dotyczące predyspozycji, cech charakteru, priorytetów związanych z pracą zawodową i obowiązkami domowymi oraz wartościowania ich pracy.
Proponuję spojrzeć na problematykę także z innej strony i zastanowić się nad przyczynami takiej sytuacji, nie będącymi efektami stereotypów związanych z płcią kulturową m. in. na inne naturalne preferencje i cele życiowe lub ich konflikt oraz inaczej wyrażaną agresję u mężczyzn i kobiet, nie zawsze efektywne naśladowanie męskich sposobów dochodzenia do wyższych stanowisk, a także na nie związany z żadną definicją płci kierunek konfliktowości kształtujący postawy rywalizujące.
Czy Waszym zdaniem one występują? A jeśli tak to jak silnie determinują przedstawioną przez wspomniany raport sytuację?Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 29.05.08 o godzinie 13:01